(FOTO) Pri Turistični zvezi Slovenije stavijo na domačega gosta in vabijo k odkrivanju skritih kotičkov domovine

Tina Recek Tina Recek
28.07.2020 16:01

Domačih turistov je bilo v lanski sezoni v povprečju 25 do 30 odstotkov vseh gostov v Sloveniji. Letos je razmerje bistveno drugačno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slovenski turistični ponudniki so tokrat odvisni predvsem od domačih gostov, ki jih je okoli 90 odstotkov. 
Sašo Bizjak

Še lani je bilo slovenskih turistov v povprečju samo 25 do 30 odstotkov vseh gostov v Sloveniji, teh je bilo po podatkih Slovenske turistične organizacije (STO) 6,23 milijona. Letos je razmerje bistveno drugačno. Kot so nedavno izpostavili na tiskovni konferenci Turistične zveze Slovenije (TZS), so slovenski turistični ponudniki odvisni predvsem od domačih gostov, ki jih je okoli 90 odstotkov.

To soboto začetek ocenjevanja
Zveza združuje več kot 360 turističnih društev in 30 tisoč prostovoljcev, ki si prizadevajo, da bi Slovenci čim bolje spoznali svojo domovino. Njen paradni konj je akcija Moja dežela - lepa in gostoljubna, s katero strokovna komisija že več let ocenjuje urejenost in gostoljubnost mest, vasi, krajev, kampov, glampingov, tematskih poti. Letos se bodo ocenjevalci na pot odpravili že 29. po vrsti. Začeli bodo to soboto in do 7. septembra Slovenijo prekrižarili po dolgem in počez, na oktobrskih Dnevnih slovenskega turizma v Laškem pa bodo razglasili zmagovalce. Lansko zmagovalno tematsko pot v okviru omenjene akcije je izpostavila Marija Brložnik iz Turistične zveze Velenje. To je Učna pot Škrata Bisera na Vinski gori pri Velenju, po njenem mnenju gre za primer dobre prakse, kako lahko društva uspešno sooblikujejo zgodbo tudi turistično manj znanih krajev.

Peter Misja, župan Podčetrtka: "Mislim, da je v šlo v primeru ministrice za veliko netransparentnost, neumnost in strašno naivnost za svoja leta."
Igor Napast

Snema filme o zapostavljenih kotičkih

Sicer pa pri TZS manj znane slovenske kraje promovirajo v okviru akcije Zdaj je čas - Moja Slovenija, ki poteka pod okriljem Slovenske turistične organizacije. Predsednik zveze Pavle Hevka je v ta namen posnel kratke filme, do zdaj enajst, v katerih predstavlja nekoliko zapostavljene kotičke od Pomurja, Črnomlja do Notranjske. Na družabnih omrežjih so zabeležili že okoli sto tisoč ogledov. V kratkem bodo na ogled posnetki iz Črne na Koroškem, Radovljice, Osilnice ... Hevka je še izrazil mnenje, da Slovenci ne poznamo dobro svoje države, prepustili smo jo tujcem, sami pa se raje odpravimo v svet. "Čas je, da spoznamo Slovenijo," je pristavil Hevka.

Za preživetje in razvoj

Ob tej priložnosti je podpredsednik TZS Peter Misja pozdravil uvedbo turističnih bonov, ki omogočajo preživetje in razvoj slovenskega turizma tudi v času epidemije. Pri tem je spomnil, da je bilo doslej unovčenih več kot 150 tisoč bonov v vrednosti okoli 20 milijonov evrov in da jih večinoma izkoriščamo v več delih. "Verjamem, da bomo do konca leta unovčili večino bonov in da naši gostje ne bodo 'padali' le na to, da bodo bon pač izkoristili, ampak bodo ugotovili, da imajo doma marsikaj videti in spoznati." Misja ob ustrezni promociji vidi potencial za slovenski turizem tudi v težkih razmerah, orisal pa je še profil slovenskega turista: želi aktivno preživljati dopust, kraj raziskuje, predvsem pa zna pohvaliti in tudi kritizirati ponudbo. Predsednik Turističnega društva Dovje - Mojstrana Matjaž Podlipnik pa je domačega gosta ocenil kot zahtevnega, ki se že predhodno pozanima o izbrani destinaciji, in poudaril je, da so prav prostovoljci pomembni pri ohranjanju turizma, saj brez njih marsikaj ne bi bilo narejeno. Kot primer dobre prakse je omenil nedavno obnovo poti do slapu Peričnik, za katero so zaslužni tudi njihovi člani.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta