(FOTO) Skupaj z Naso: Raziskovalec podnebnih sprememb Matevž Lenarčič tokrat na Zelenortske otoke

Asja Lednik
02.09.2021 10:57
Matevž Lenarčič in dr. Griša Močnik bosta med 8. in 19. septembrom na območju otoka Sao Vicente v oddaljenosti do 600 kilometrov od otoka opravila številne meritve v času preletov satelitov nad tem območjem.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Osebni Arhiv

Znani slovenski letalec in raziskovalec podnebnih sprememb Matevž Lenarčič in vodja raziskovalnih projektov v misiji Green Light Word Flight (GLWF) dr. Griša Močnik se bosta v naslednjih dneh udeležila mednarodnega okoljsko-raziskovalnega projekta JATAC (Joint Aeolus Tropical Atlantic Campaign), ki poteka na Zelenortskih otokih v organizaciji Evropske vesoljske agencije (ESA). 

Pri projektu sodelujejo še ameriška vesoljska agencija (NASA), francoski nacionalni center za znanstvene raziskave (CNRS), nemško središče za zračne in vesoljske polete (DLR), grški Nacionalni observatorij v Atenah (NOA) in slovenska Univerza v Novi Gorici, kjer je kot vodja Centra za raziskave atmosfere zaposlen tudi dr. Griša Močnik. Matevž Lenarčič se bo z letalom Advantic WT10 Research odpravil na novo raziskovalno misijo JATAC jutri z letališča v Slovenskih Konjicah, dr. Griša Močnik pa se mu bo pridružil na otoku Sao Vicente, so sporočili v sporočilu za javnost. 

Osebni Arhiv

"Projekt je namenjen preučevanju atmosferskih razmer pri transportu saharskega peska, črnega ogljika in drugih delcev preko Atlantika in njihovega vpliva na globalno podnebje. Meritve bodo opravljali z več letali: Nasinim DC-8, dvema Falconoma v lasti ESA in DLR ter našim letalom misije Advantic WT10. NASA ima bazo na karibskem otoku St. Croix, kjer že od avgusta potekajo raziskovalni poleti. ESA in DLR bosta s svojima Falconoma bazirana na otoku Sal na Zelenortskih otokih, slovensko letalo in zemeljski inštrumenti NOA pa bodo locirani na zelenortskem otoku Sao Vicente."

Matevž Lenarčič in dr. Griša Močnik bosta med 8. in 19. septembrom na območju otoka Sao Vicente v oddaljenosti do 600 kilometrov od otoka opravila številne meritve v času preletov satelitov nad tem območjem. Meritve bodo uporabljene za kalibracijo satelita Aeolus, ki meri hitrosti vetra po celotnem površju Zemlje, in za primerjavo z meritvami satelitov Calipso in IASI-C, s katerimi spremljajo atmosferska dogajanja. Rezultati raziskave bodo objavljeni v znanstveni literaturi in bodo služili za validacijo podnebnih modelov. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta