Slovenska moška reprezentanca v odbojki sede je na uradnem tekmovanju prvič nastopila leta 1993. Na evropskem prvenstvu v mestu Järvenpää na Finskem je takrat pod vodstvom selektorja Adolfa Urnauta osvojila četrto mesto. Dve leti kasneje je bilo prvenstvo stare celine v Ljubljani, naša izbrana vrsta je bila šesta. Šesti so bili naši fantje tudi na evropskem prvenstvu v Estoniji leta 1997 in se prvič uvrstili na svetovno prvenstvo leta 1998 v Iranu, kjer so osvojili deseto mesto. Na evropskem prvenstvu v Sarajevu leta 1999 so bili sedmi, v madžarskem Sarospataku leta 2001 pa osmi. Od takrat niso več igrali na evropskem ali svetovnem prvenstvu, so pa na obeh in tudi na paralimpijskih igrah zelo uspešno igrale odbojkarice ter se z njih velikokrat vrnile s kolajno.
V Turčijo ob ženskah tudi moški
V letošnjih februarskih kvalifikacijah na Hrvaškem za uvrstitev na evropsko prvenstvo so naši odbojkarji slavili proti Italiji, Franciji in Češki, izgubili proti Litvi, Gruziji in Turčiji. Osvojili so tretje mesto, kar pa ni bilo dovolj za uvrstitev na prvenstvo stare celine, saj sta se nanj uvrstili le prvouvrščeni reprezentanci. So se pa uvrstili v dodatne kvalifikacije, ki naj bi bile ta mesec prav tako na Hrvaškem. Da bi jih pričakali čim bolje pripravljeni, so pred kratkim v Novi Gorici pilili pripravljenost na nekajdnevnih skupnih pripravah z žensko ekipo - ta si je že zagotovila igranje na evropskem prvenstvu prihodnje leto v Turčiji. Vendar kvalifikacij ne bo.
"Pred dnevi so jih zaradi koronavirusa odpovedali," nam je povedal Simon Božič, od leta 2011 selektor moške in ženske reprezentance v odbojki sede. "Kljub temu bodo fantje igrali na evropskem prvenstvu. Z dobrimi igrami so na evropski lestvici zbrali toliko točk, da so se, ker bo prvenstvo v Turčiji razširjeno, tudi brez kvalifikacij uvrstili nanj," je dodal Božič, ki že načrtuje program priprav moške in ženske vrste, v razmerah, ki jih bo dovoljeval virus.
Želita nastopiti na paralimpijskih igrah
V reprezentanci sta tudi Primož Petek in Sebastjan Osrečki, prvi je Mariborčan, drugi je iz Rogaške Slatine, v Mariboru pa študira. Petek, ki šteje 23 let, je postal invalid po prometni nesreči pred tremi leti. "Poškodbe so bile hude, okrevanje, tudi na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča, dolgo. Odrezali so mi desno nogo nad kolenom, nadomestil sem jo s protezo," pojasni Petek. "Ko sem zapuščal Sočo, me je eden od reprezentantov odbojke sede spodbudil, naj poskusim s tem športom. Prvič sem odbojko sede zaigral v Braslovčah, bilo mi je všeč in od tedaj sem tesno povezan s tem športom. Igram za klub Samorastnik z Raven na Koroškem. V Mariboru treniram na OŠ Bojana Ilicha skupaj s soigralcem v reprezentanci Sebastjanom Osrečkijem. Vesel sem, da sem se hitro prebil v reprezentanco, ponosen sem, da igram zanjo. Upam, da bomo dosegali uspehe, kakršne si želimo. Moja želja je, da bi zaigral na evropskem in svetovnem prvenstvu in tudi na paralimpijskih igrah. Ob odbojki sede za zadovoljstvo igram tudi košarko na vozičkih," je dodal Petek.
Sebastjan Osrečki je dve leti mlajši od Petka, invalid je že od prvega letnika srednje šole, približno šest let, ko je zbolel za rakom, zaradi česar so mu morali odrezati levo nogo nad kolenom. "Ko sem bil na okrevanju v Soči, me je eden od sotrpinov nagovoril, naj poskusim z igranjem odbojke sede, in tako se je začelo," je povedal študent mehatronike na Feriju v Mariboru. "Od tedaj s Primožem enkrat na teden trenirava v OŠ Bojana Ilicha v Mariboru, večkrat pa pod vodstvom selektorja reprezentance trenirava v Braslovčah, kjer igram za ekipo IŠD Maxi Braslovče. Odbojka sede me sprošča, zapolnjuje mi prosti čas, ki mi ostaja ob študiju, zadovoljen sem tudi s svojim napredkom. Glede na to, da mi je šele 21 let, sem prepričan, da bom odbojko sede igral še veliko let, in morda bom nekoč zaigral tudi na paralimpijskih igrah, ki so sen vsakega športnika invalida," je dodal Osrečki.