Družbi Elektro Ljubljana in Gen energija sta sklenili poravnavo, s katero sta razrešili vsa odprta vprašanja glede poslovnega deleža Elektra Ljubljana v družbi Gen-EL. Na podlagi poravnave v vrednosti 17,8 milijona evrov bo Gen energija vpisana kot imetnica 25-odstotnega deleža v Gen-EL, ki je doslej pripadal Elektru Ljubljana. “S poravnavo v obojestransko korist se družbi še izdatneje osredotočata k njunemu temeljnemu poslanstvu in osnovnim dejavnostim kot gradnikoma uspešne izvedbe zelenega prehoda slovenskega elektroenergetskega sistema,” sporočajo iz družbe Gen energija.
Gen-EL bo tako po novem v polovični lasti Gen energije, ki je že imela 25-odstotni delež v družbi, medtem ko drugo polovico obvladuje Gen-I. Hkrati je Gen-EL polovični lastnik Gen-I, polovični delež v Gen-I pa ima tudi Gen energija. Z zaključkom poravnave se tako spet odpirajo možnosti za morebitno prodajo družbe Gen-EL, ki je že bila v načrtih, s čimer bi največji slovenski trgovec z elektriko Gen-I lahko dobil tujega solastnika.
Predsednik vlade Robert Golob je bil že v času vodenja Gen-I tarča očitkov glede načrtov za privatizacijo Gen-I. Šlo je za tako imenovani projekt Grom, ki je bil sicer družbenikom Gen-I predstavljen že v poslovnem načrtu družbe za leto 2021, ki so ga tudi potrdili. Prav tako je bil zapisan v letnem poročilu za leto 2020 in potrjen na skupščinah Gen-I in Gen energije. Po takratnih navedbah Goloba so za delež Gen-I v Gen-EL že leta 2021 prejeli več nezavezujočih ponudb, med drugim ponudbo Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), za lastniški vstop katere so si v tedanjem vodstvu Gen-I z Golobom na čelu tudi prizadevali.
Izvedbo načrtov za morebitno prodajo deležev v Gen-EL so doslej zavirali ravno sodni spori med Gen energijo in Elektrom Ljubljana okoli lastniškega deleža v Gen-EL. Kot smo že poročali, je konec leta 2021 okrožno sodišče v Krškem v sodnem registru izbrisalo Elektro Ljubljana v Gen-EL in njen delež pripisalo Gen energiji, ki si je za to prizadevala na podlagi opcijskega upravičenja. Maja lani je nato višje sodišče ugotovilo, da ni bilo izpolnjenih pogojev za prenos deleža, ki ga je tako vnovič pripisalo Elektru Ljubljana. V Gen energiji na naša vprašanja glede načrtov za morebitno prodajo lastniških deležev Gen energije in Gen-I v Gen-EL sicer niso odgovorili.