Ukrepi v zvezi s preprečevanjem covida vplivajo tudi na glasbeno šolstvo. Tako kot v vseh šolah so tudi glasbeniki leto zaključili na daljavo, brez končnih nastopov, ki so sicer osrednji del uspešno zaključenega letnika. Kaj pa letos? Vsi ukrepi in priporočila, ki veljajo za šole, veljajo tudi za glasbene šole. Maske, razdalja in morebitno ponovno šolanje na daljavo pa glasbene pedagoge postavljajo pred izzive, ki so pogosto celo nerešljivi.
"Igranje pihal, trobil in petje niso izvedljivi z maskami. Poskušali bomo vzdrževati ustrezno razdaljo in dodatno zračiti prostore. Uporaba vizirjev ni smiselna, saj so ti učinkoviti samo ob hkratnem nošenju maske," je povedala ravnateljica Konservatorija za glasbo in balet Maribor Helena Meško. Pri njih trenutno vaje potekajo v manjših skupinah. Tako orkester in zbor vadita "sekcijsko", kar pomeni flavte posebej, klarineti posebej, violine posebej in tako naprej. "Upamo, da bo v nadaljevanju šolskega leta sledilo rahljanje ukrepov, saj na tak način skupnega igranja ne moremo izvajati, posledično tudi koncertov ne," je še povedala ravnateljica in dodala, da že išče rešitve skupaj z ministrstvom za šolstvo in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje.
Zastekljeni trobentači
Na mariborskem konservatoriju razmišljajo tudi o zaščitnih pregradah iz pleksi stekla. Trenutno to možnost testirajo, in sicer v učilnicah, kjer ne morejo zagotoviti ustrezne razdalje. "Ta pregrada bi bila potencialno aktualna za pouk trobil, pihal in petja zaradi aerosolov, ki se sproščajo pri intenzivnem igranju in petju. V poštev bi prišla za pouk višjih letnikov, kjer so programi bistveno bolj zahtevni in je intenziteta dihanja in izpihanega zraka posledično večja," je pojasnila ravnateljica.
"Na takšen način skupnega igranja ne moremo izvajati, posledično tudi ne koncertov"
Pouk na spletu že pred korono
Hitro in kvalitetno pa se je na pouk od doma prilagodila Glasbena šola B.A.S.E., saj so svojo spletno platformo za učenje na daljavo razvili že pred izbruhom epidemije. Na voljo imajo več različnih spletnih programov: trimesečne tečaje, ki so skupinski, učitelj pa je ves čas prisoten in na voljo za vprašanja, individualni tečaj v živo in posebni tečaj, ki je prav tako individualen, a poteka v več korakih. Učenec najprej prejme lekcijo, jo predela in se posname, nato jo mentor pogleda in učencu vrne komentar. "To je naš unikatni način. Super je, ker rešuje tako lokacijske kot časovne težave, vseeno pa omogoča stik med učencem in učiteljem. Vse vaje in lekcije lahko učenec vedno ponovi in za nazaj pogleda svoj napredek," pojasnjuje ravnatelj in ustanovitelj Glasbene šole B.A.S.E. Matej Hotko in nadaljuje, da se za tako izobraževanje odločijo predvsem mladi in odrasli, otroci pa le redko. Njihova posebnost je, da ponujajo ozko specializirane trimesečne tečaje. To pomeni, da se posameznik lahko odloči za točno določeno jazz nadgradnjo ali pa na primer za tečaj klavirja za pevce. Glasbena šola sicer ponuja tudi klasično izobraževanje na šoli, a se, kot pravi ravnatelj, s pomočjo pedagoške metode O.G.I. učencu popolnoma prilagodijo. Nekateri so se po koncu strogih ukrepih, ko so pouk v celoti izvajali na daljavo, odločili, da z izobraževanjem preko spleta nadaljujejo tudi zdaj. "Pouk na spletu je prihodnost. Sam nimam zadržkov do tega. Takih oblik bo vedno več in tehnologija se bo izboljševala. Tisti, ki glasbo poučujejo, morajo dojeti, da ne gre za boljši in slabši pouk, temveč gre za drugačno metodo," je še prepričan Hotko in dodaja, da je naloga pedagoga učenca pripeljati na višji nivo znanja, način, kako mu to uspe, pa je odvisen od želja in sposobnosti učenca. Ob tem je pomembno dodati, da je način poučevanj v privatnih glasbenih šolah drugačen in predvsem bolj individualen. Tak pristop bi bil za skupinske vaje v pevskih zborih in orkestrih, kar je del programa na konservatoriju, praktično nemogoč.