Dragi Slovenci, pred vami je razburljivo obdobje. Po ukinitvi vladno reguliranih cen bencina bo oskrba z gorivom postala vznemirljiva pustolovščina za vso družino in sodobne osamljene posameznike. Še pred 20 leti je bilo na avstrijskem Štajerskem čudovito obdobje in ljudje so se radi vozili v Slovenijo po cigarete, na ribjo večerjo v Maribor in ... seveda so pri vas nujno natočili še gorivo. Pogosto po nesramno nizki ceni v primerjavi z avstrijskimi. To je bil prijeten, donosen hobi. Najemniki avstrijskih bencinskih črpalk, predvsem tisti ob meji, so bili zeleni od jeze. A tudi v Gradcu so se ljudje pogovarjali, da se potovanje v Slovenijo - tja s praznim, nazaj s polnim rezervoarjem - obrestuje. Na žalost avstrijskih voznikov se je vse spremenilo.
Zdaj se to, kar se je dogajalo v Avstriji, obeta Sloveniji. Pojasnil bom natančneje. V Gradcu na primer velja naslednje splošno in glavno pravilo: preden prispete do avtoceste in se podate na dolgo pot do Dunaja, Salzburga ali Münchna, napolnite rezervoar, ker so cene na avtocesti praviloma višje.
Če se odpravite na pot v Slovenijo, si prej oglejte cene, saj se trenutno v Avstriji pogosto vozite ceneje. Če greste v Trst, vedno napolnite rezervoar v Avstriji. Če greste v kakšno mariborsko restavracijo in ste pozabili natočiti gorivo, ga ne dolivajte na avtocestnem bencinskem servisu v Gralli, ampak se odpeljite naprej in natočite pred Lipnico. V času počitnic Poljaki in Čehi počnejo enako.
Ko smo že pri počitnicah: ne dolivajte goriva tik pred prazniki (veliko nočjo, božičem itd.), saj so takrat cene pri vseh ponudnikih višje. Med avstrijskimi počitnicami natočite gorivo zunaj mestnih središč, nikakor ne v centru. Zanimivo je, da se nizka cena nafte ne prenaša na končne potrošnike. Čudno. Primerjajte cene različnih podjetij.
Zaupni namig za popotnike v Gradec. Spritkönig in Leitner sta vedno cenejša za 1,2 centa za liter. Jet prav tako. Pravijo, da bodo zdaj prišli tudi v Slovenijo.
Emisije toplogrednih plinov? Kjotski protokol? Ozonska luknja? Ja, seveda, zelo pomembno. A najprej pri drugih, ne pri nas. Zato se veselim intenzivnejšega rezervoarskega turizma z območja Maribora čez avstrijsko mejo. Če so nas vojne, begunska kriza in korona že ločile in je meja Špilje/Šentilj ponovno dobila svojo vlogo, pa nas bo spet združil bencin!