Predsednik vlade Robert Golob se je v parlamentu branil pred očitki iz opozicije, da je pol leta zavajal javnost glede novega obračuna omrežnin, prav tako je poslušal obtožbe, da se izmika različnim zaslišanjem v povezavi z njegovim domnevnim nedovoljenim političnim vpletanjem v policijo. Medtem se je vnel besedni spopad med poslanci iz koalicijskih in opozicijskih vrst. Nekateri poslanci Gibanja Svoboda so kolegom iz opozicije očitali, da zlorabljajo poslanska vprašanja predsedniku vlade, vodja poslancev SDS Jelka Godec pa je menila, da premier kot suveren politik ne potrebuje odvetnikov iz Svobode.
Debatni krožek ali državni zbor?
Vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj je Robertu Golobu svetoval, naj vlada nov sistem omrežnine naredi enostavnejši in bolj življenjski. "Se sploh zavedate, kako zelo ste s tem neživljenjskim modelom omrežnine ljudem zakomplicirali življenje in jih spravili v stres? Očitno ne znate ničesar narediti tako, da bi bilo vsaj malo pametno uporabno in v dobro ljudi, ne pa v breme predvsem najšibkejših. Zakaj ste govorili eno, potem pa ste čez noč obrnili ploščo?" Golob mu je odgovoril, da vlada nima nobene povezave z agencijo za energijo: "Z veseljem bi vplival na delo agencije, a zaradi zakona ne morem. Poskrbeli smo, da računi za elektriko zaradi omrežnine ne bodo višji. Regulirali smo ceno energije, ne omrežnine. To je prehodno obdobje, da se bomo lahko prepričali, ali je sistem pravičen, razumljiv in prispeva k trajnostnim ciljem."
Cigler Kralj je pristavil, da premierju ne verjame in ne zaupa. Nov sistem obračuna omrežnine je označil za zmazek, ki ga je vlada pol leta promovirala, sedaj pa je spremenila mnenje: "Namesto da bi sistem popravili, ste se odločili za regulacijo cen. To pomeni, da ljudje dviga ne bodo plačali preko položnic, ampak preko višjih davkov. Gospodarstvo je vaš razredni sovražnik, uspešno ga uničujete." Premier je poslancu Ciglerju Kralju očital zavajanje, saj da ima vlada zakonske omejitve. "Ves čas poslušamo stvari, ki so polne neresnic. Enkrat ne morem biti v državnem zboru, da ne bi poslušal neresnic. Ljudje se nimajo česa bati. Za to zimo je vlada z regulacijo poskrbela, da njihov strošek ne glede na omrežnino ne bo nič višji. To je sporočilo, ki ga želim dati ljudem," je pristavil Golob, Cigler Kralj pa je zaključil, da predsednika vlade briga za ljudi. "Vam gre za to, da se z novo omrežnino ruši poslovni model Gen-I. Poleti bodo ljudje najmanj trošili čez dan. Ko bi morale biti prižgane klime, ljudje ne bodo trošili in ne bo profita za Gen-I."
Nastop Ciglerja Kralja je tako razburil Svobodo, da so se zaporedoma oglasili trije poslanci največje vladne stranke in z zlorabo postopkovnega predloga poslanca obtoževali, da govori neresnice. V vrstah Svobode so se odzvali tudi na vprašanje poslanca SDS Andreja Kosija glede (ne)udeležbe premierja na zaslišanjih v povezavi z očitki, da je vplival na delo policije. "Smo v debatnem krožku ali v državnem zboru? Predsednik vlade odgovarja in ima 40 odvetnikov v dvorani. Zakaj jih potrebuje, če stoji za svojimi besedami? Prosim, končajte s tem," je dejala Jelka Godec in pozvala predsednico parlamenta, naj vzdržuje red in mir, sicer bodo v SDS zahtevali 45-minutni odmor. "Kar zahtevajte, jaz pa bom vaš predlog zavrnila. Glede tega, kdo je komu odvetnik, pa kar sami sebe dobro izprašajte, saj ste odvetnik vaših poslancev. Ves čas se smejite, hihitate in delate največji nered," se je odzvala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.
Maribor kot nosilec svetovne znanosti
Andreja Kosija iz SDS je zanimalo, katerih zaslišanj se je premier doslej udeležil. Kot je znano, so v preiskovalni komisiji o domnevnem političnem vpletanju v policijo pod vodstvom Svobode po številnih preobratih ocenili, da Goloba pred sprejetjem vmesnega poročila sploh ne potrebujejo na zaslišanju, pred tem pa je premier zavrnil zaslišanje pred komisijo za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, prav tako je bilo prestavljeno premierjevo zaslišanje pred KPK, ki se bo po naših informacijah vendarle zgodilo 4. decembra. Premier je potrdil, da se bo seje tokrat udeležil: "Obtožujete me, da se izmikam preiskavam, očitno ste me z nekom zamenjali. Ali moram naštevati, kdaj vse so se vaši člani dejansko izmikali sodiščem? Bizarno je, da se politični pogovor predsednika vlade in ministra smatra za korupcijo. Obtožuje se me vpletanja v policijo, čeprav ga sploh nisem izvajal."
Premier je ob vprašanju poslanca NSi Franca Medica glede superračunalnika v Mariboru povedal, da je štajerska prestolnica na tem področju nosilec evropske in svetovne znanosti. "V Mariboru že deluje en superračunalnik. Arnes pripravlja izgradnjo podatkovnega centra na zemljišču ob hidroelektrarni Mariborski otok, dokumentacija za pridobitev gradbenega dovoljenja je že vložena. Tu bo stal drugi superračunalnik, kjer bomo z umetno inteligenco učinkovito obdelovali množico satelitskih slik. Superračunalnik bo Slovenijo postavil v vrh svetovne znanosti na področju umetne inteligence, satelitskega opazovanja in podatkovnih analitik," je napovedal Golob.
Kaloh obračunal z Logarjem
Nepovezani poslanec Dejan Kaloh se je v odprtem pismu ostro odzval na navedbe Anžeta Logarja, da ga je izsiljeval za podpredsedniško mesto v stranki Demokrati. Kaloh obtožuje Logarja, da nima poguma, da ustvarja lažno politično zgodbo, da je prevara volivcev in zelo sebičen človek. Kaloh je zapisal, da je v resnici pogojeval Logar: "Če bi želel sodelovati s tvojo stranko, ne bi smel več tvitati. Če bi želel postati predsednik odbora v Mariboru, ne bi smel sodelovati z določenimi posamezniki. Za določene mariborske mestne svetnike si celo dejal, da ne smejo sodelovati v tvoji stranki, ker niso format človeka za tvojo stranko." Kaloh meni, da ga je želel Logar nedemokratično izkoristiti, očita pa mu "bolno željo po oblasti" in ga označuje za "obraz antidemokrata". Kaloh pravi, da je Logar vedno govoril le o denarju. Zapisal je, da je Logar pred kongresom Demokratov "kot popoln politični amater delil ministrske funkcije, nekaterim posameznikom je obljubljal celo veleposlaniška mesta". "Za SDS si mi dejal, da je to stranko potrebno terminalno uničiti. /.../ Nimaš kadra, nimaš denarja, nimaš kapitalskega zaledja, nimaš karizme voditelja, in kar je najbolj žalostno – nimaš prav nobenih programskih rešitev za Slovenijo," je pristavil Kaloh, ki ostaja nepovezani poslanec. Brez njegove pomoči Logar, ki je Kalohove navedbe označil za neresnične, ne more ustanoviti nove politične skupine v državnem zboru. "Tudi to pismo kaže, da smo nekompatibilni, da drugače gledamo na politiko," se je odzval Logar.