Že 32 leto v Mariboru deluje klub, ki je del Soroptimist International: Prizadevajo si za dobro

Branka Bezjak
06.04.2025 18:37

Soropimist International, Humanitarni klub Maribor je bil leta 1993 ustanovljen kot prvi tovrstni klub v Sloveniji. Ozaveščajo z globalnimi načeli, delujejo pa predvsem lokalno. O aktivnostih z aktualno predsednico dr. Nado Šabec.

Poslušaj
Nada Šabec: "Naša glavna področja delovanja so poleg človekovih pravic na področju izobraževanja, za ekonomsko opolnomočenje žensk, skrb za zdravje, tudi za okolje in trajnostni razvoj."
Sašo Bizjak

Sedanja predsednica Soroptimist International, Humanitarnega Soroptimist kluba Maribor z dvoletnim mandatom je dr. Nada Šabec, nedavno upokojena profesorica na Oddelku za anglistiko in amerikanistiko na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru. Še zmeraj je v svojem poklicu aktivna, a je v veliki meri tudi predana predsednica humanitarnega kluba, ki sledi ciljem, zastavljenim na mednarodni ravni, to je izboljšanje položaja zlasti žensk v družbi, spoštovanje človekovih pravic za vse, prizadevanje za ničelno toleranco do vsakršnega nasilja, za medsebojno pomoč in prijateljstvo, za mir v duhu mednarodnega razumevanja in sodelovanja. Organizacija je zelo velika, ima klube in unije v 118 državah sveta in povezuje okoli 65.000 družbeno aktivnih žensk različnih poklicnih profilov. Soroptimist International je razdeljen na pet federacij, evropska ima sedež v Ženevi. Klub ima predstavnice tudi v Svetu Evrope in Organizaciji združenih narodov.

Mariborski klub je poleg ptujskega edini v Sloveniji. Ima 19 rednih članic, tri častne in nekaj kandidatk za sprejem. "Smo nevladna organizacija s statusom organizacije v javnem interesu, kar smo pridobile lani. Tako da bi, če smem, apelirala, da lahko kdo prispeva odstotek od dohodnine tudi za sofinanciranje naših dejavnosti," je dodala Nada Šabec. Klub se sicer financira s članarino in pridobljenimi donacijami. "Zavzemamo se za dobro, če povzamem naše delovanje v enem stavku. To izhaja že iz našega latinskega imena sorores optimae v pomenu sestre, ki si prizadevajo za dobro. Naša glavna področja delovanja so poleg človekovih pravic na področju izobraževanja, za ekonomsko opolnomočenje žensk, skrb za zdravje, tudi za okolje in trajnostni razvoj. Delujemo lokalno, ampak smo globalni glas žensk," je še popisala.

"Ljubezni je več vrst: starševska, partnerska, ljubezen do prijateljev, narave, živali, umetnosti, raziskovanja … do življenja samega. Ljubezen je ključnega pomena za naše preživetje."
Sašo Bizjak

Povezujejo se s klubi v tujini, tudi z občasnimi srečanji v živo. Sicer pa se redno srečujejo na zoom sestankih, webinarjih. "Tudi mednarodno smo postale v zadnjem času prepoznavne. Ponosne smo, da je bil nedavno eden naših projektov izbran v trideseterico najboljših v Evropi, in to med skupno 1146 klubi. Predstavljen bo na vseevropskem kongresu oktobra v Krakovu. K temu je gotovo pripomoglo, da objavljam na spletni strani Evropske unije. Ker če se ne pojavljaš, te namreč ni," izpostavi. Ta projekt je sodelovanje pri Pogumno nad izzive (PONI) z Regionalno razvojno agencijo za Podravje Maribor, pri čemer z donacijo podprejo eno od podjetnic, ki šele stopajo na poslovno pot. Uspešne so tudi pri pridobivanju štipendij iz evropskega štipendijskega sklada. "Izberemo mlado žensko, ki želi nadaljevati študij, po navadi gre v tujino, in pri tem jo podpremo," doda Nada Šabec.

Letos sta na dobrodelnem koncertu z izjemnim nastopom pesenetila mlada violinistka Mila Imak Fernandez Ostaševski (na posnetku) iz Ljubljane in mariborski baritonist Blaž Stajnko. Njima je bil tudi letos namenjen izkupiček od koncerta.
Branka Bezjak

Že 32. leto so njihovi stalni projekti v Mariboru sodelovanje z varno hišo, v sodelovanju s Hospicem in Osnovno šolo Gustava Šiliha pripravljajo Tabor žalujočih otrok Levjesrčni, za katere so prispevale že več pripomočkov in vrtno lopo. Imajo božično-novoletno stojnico, h kateri so pritegnile dijak​inje in dijake Srednje zdravstvene in kozmetične šole, da spodbujajo prostovoljstvo med mladimi. Tradicija so dobrodelni koncerti v dvorani Union v sodelovanju z Narodnim domom, s katerimi podprejo nadarjene mlade glasbenike. Pripravljajo razna predavanja, okrogle mize, delavnice. Dogovarjajo se za sodelovanje z Domom Danice Vogrinec in Domom pod gorco. "Odzivamo se tudi na sprotne potrebe drugih ranljivih posameznikov in skupin," je še povedala zelo aktivna predsednica kluba. Izpostavila je, da lahko več o njihovih aktualnih aktivnostih izveste v vitrini na sedežu kluba v Vetrinjski ulici 5 v središču mesta in tudi na spletni strani soroptimisti-maribor.si.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.