Gorenje: Dodatek, če ne, stavka

Rozmari Petek Rozmari Petek
23.09.2020 20:10

V Gorenju gredo stvari iz ene skrajnosti v drugo, zdaj ni več bojazni zaradi odpuščanj - zaradi hudega tempa dela, ki da ni ustrezno plačano, delavci grozijo celo s stavko.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sindikat zahteva, da se delavcem izplača enoten dodatek k plači za uspešnost v izrednih razmerah. 
Andrej Petelinšek

Da v Gorenju, ki je v rokah Hisensa, zaradi porasta naročil ponovno iščejo delavce, je znano. Že nekaj časa pa je med zaposlenimi, čeravno so zadovoljni, da spomladi napovedanih množičnih odpuščanj ni bilo, čutiti veliko nezadovoljstvo zaradi obilice dela, ki ga narekujejo velika naročila. Prepričani so, da je večji tempo dela treba ustrezno nagraditi. Kar nekaj časa sindikalist Žan Zeba o tem ni hotel javno govoriti, ker je upal, da bodo z upravo našli dogovor. A ga očitno niso, saj je sindikat začel zbirati podpise v podporo stavki in že v torek zbral podpise okoli 80 odstotkov zaposlenih. Iz ene skrajnosti, protestov zaradi nameravanih odpuščanj, se tako sedaj nagibajo k drugi - stavki.

Sindikat zahteva, da se delavcem izplača enoten dodatek k plači za uspešnost v izrednih razmerah v višini 0,75 evra bruto na uro za delo v avgustu, septembru, oktobru in novembru, in sicer za vse zaposlene, a se uprava s tem ne strinja. Danes zjutraj so tako zaposlene obvestili, da bodo v skladu z odločitvijo poslovodstva vsem zaposlenim v tovarnah Gorenja, vključujoč IPC in strokovne službe, neposredno vezane na proizvodnjo, do 29. 9. 2020 sicer izplačali izredni dodatek za delovno uspešnost, a takšnega, ki temelji na povečanem obsegu dela ter izboljšanem rezultatu poslovanja v zadnjih treh mesecih in doseženih prihrankih zaradi povečanja učinkovitosti (nižji proizvodni stroški na standardno enoto). "Izredni dodatek bomo izplačali za obdobje avgust-november 2020 za vsak mesec posebej in bo lahko znašal največ 200 evrov bruto mesečno za posameznega zaposlenega. Zaposleni v proizvodnih tovarnah in pripadajočih službah so s svojim kakovostnim in predanim delom namreč izjemno pomemben del nedavnega uspeha podjetja, zato se je vodstvo odločilo izplačati dodatek kljub dejstvu, da podjetje v obdobju januar-avgust kumulativno še vedno izkazuje izgubo," so sporočili iz Hisensa Gorenje Europe. Kot dodajajo, bi bilo nepravično, da bi vsi dobili enotne dodatke, kot jih predlaga sindikat, saj so tudi delali različno. "Dodatek bomo izračunali po kriterijih, med katerimi sta denimo prisotnost na delovnem mestu in delovna uspešnost, saj ne bi bilo pošteno, da bi dodatki bili enaki za tiste, ki niti niso delali ves mesec, in za tiste, ki so delali celo nadure," so še obrazložili.

Sindikat je vztrajal, da se dodatek izplača do 30. septembra, sicer bodo pristopili k izvedbi stavke, uprava pa sporoča, da bo dodatke, a po svojih kriterijih, ne sindikalnih, izplačala že prej. "Ne vem, zakaj so tako proti našemu predlogu, po katerem bi vsi oddelki, ki so bili sicer različno uspešni zaradi narave dela, dobili enako. Njihov predlog je nelogičen, saj smo vsi isto podjetje, delavci povsod delajo z enakim tempom, z enakimi omejitvami zaradi covida-19. Pravijo, da imajo tudi drugod to tako urejeno, vendar Slovenija ni Kitajska," opisuje Zeba in dodaja: "Če ne bo izplačilo takšno, kot ga zahtevamo mi, bomo stavkali." Sicer pa je dodatek le del sklepov, ki so jih na zadnji skupščini sprejeli v sindikatu SKEI Gorenje. Na njej so namreč podali tudi zahtevo za dvig vseh osnovnih plač s 1. januarjem prihodnje leto, ki ne sme biti nižje od 10 odstotkov. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta