Od ponedeljka testiranje ne bo več brezplačno. Hitri test naj bi stal 12 evrov, kar ob dejstvu, da bo ta za prihod na delo v določenih poklicih veljaven le 48 ur, povzroča veliko razburjenja.
Pred prihodom na delo se morajo redno testirati zaposleni v gostinstvu, turizmu in nekaterih storitvenih dejavnostih, ki covida niso preboleli in niso cepljeni. Kdo bo kril te stroške, še ni jasno. Na današnjem sestanku, na katerem so državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Simona Zajca in državnega sekretarja na ministrstvu za delo Cveta Uršiča o tem spraševali predstavniki obrtnikov, odgovora niso dobili. Še pred dnevi se je pojavljala interpretacija pravnikov, da mora testiranje biti strošek delodajalcev, a ti to zavračajo, ker za to nikakor nimajo sredstev.
Pri Gospodarski zbornici so za srednje veliko podjetje ocenili mesečni strošek testiranja v višini 54.000 evrov ob predpostavki tretjine zaposlenih, ki se mora testirati. Skupina v dejavnosti čistilnih servisov navaja mesečni strošek med 30.000 in 50.000 evri. V turizmu in gostinstvu bi strošek ob testiranju na 48 ur v majhnem podjetju znašal okoli 1700 evrov, v srednje velikem okoli 41.700 evrov, v velikem pa kar 125.000 evrov. "To so ogromni stroški, ki si jih podjetja ne morejo privoščiti. Stroškov pa nikakor ne smemo prevaliti niti na delavce, 144 evrov mesečno je velik delež delavske plače. Mi smo za to, da stroške še naprej nosi država," je dejal predsednik Gospodarske zbornice Branko Meh.
Na prireditve spet z maskami, prodaja vstopnic upadla
Po odloku, ki velja od začetka tega tedna, so na kulturnih prireditvah spet obvezne maske, in to tako v zaprtih prostorih kot tudi na prostem, če ni mogoče zagotoviti varnostne razdalje 1,5 metra. Izjema so le nastopajoči. Udeleženci organiziranih javnih prireditev in shodov v zaprtih prostorih morajo izpolnjevati pogoj PCT, na odprtem pa le, če je prisotnih več kot sto udeležencev. "Zanimanje za dogodke se je zmanjšalo takoj po objavi novice o nošenju mask. Številni zdaj zahtevajo povrnitev denarja za plačane vstopnice, saj pod takimi pogoji ne želijo na koncert," je dejala Nicole Radermacher, izvršna direktorica Eventima. "Že ko se je pojavil pogoj PCT, se je zanimanje za dogodke zmanjšalo, za datume potem, ko bo testiranje plačljivo, pa je prodaja kart porazna. Številni organizatorji prireditve že odpovedujejo. Za avgust smo odpovedali okoli 50 dogodkov," je še povedala in dodala, da je koledar za jesen zato skoraj povsem prazen.
Obrtno-podjetniška zbornica je tudi opozorila, da predvsem na podeželju in v manjših krajih testiranj ne opravljajo vsak dan. "Ugotavljamo, da zdravstveni domovi ne izvajajo testiranj, ki bi omogočila delovanje gostinskih lokalov. V Radljah ob Dravi imamo na primer testiranje v torek, sredo in četrtek, kar pomeni, da bi morali biti lokali tam v soboto, nedeljo in ponedeljek zaprti, saj se zaposleni ne bi mogli testirati na dva dni," je dejal Blaž Cvar, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS.
Prav z namenom, da se nejasnosti uredijo in da vsem, ki se še niso cepili, dajo nekaj časa, da to storijo, so v OZS in GZS predlagali, naj se datum plačljivega testiranja prestavi za en mesec. "Za ta sestanek smo dali pobudo že pred več kot dvema tednoma," je še dejal Cvar, ki ga tako jezi, da se vse spet ureja tik pred zdajci, hkrati pa ga to ne preseneča. Kot ga ne preseneča nejasen odziv: "Odgovorov, niti namigov, nismo prejeli. Ali bodo naše predloge upoštevali, ne vemo."
Na gospodarskem ministrstvu so po sestanku v sporočilu za javnost sicer zagotovili, da bodo še do ponedeljka zagotovili mreže mest za testiranje po celotni Sloveniji, in sicer na način, da bodo delovni procesi brez težav stekli že v ponedeljek zjutraj. Glede predloga, da bi plačljivost testov prestavili, pa se niso opredelili.
Gostince in turistične delavce moti tudi interpretacija, kdaj lahko izkoristijo ukrep skrajšanega delovnega časa, ki je na voljo v panogah, kjer jim vlada omejuje ali onemogoča delo. Prepričani so, da tem pogojem zdaj zadostujejo. "Menimo, da pogojevanje gostov s PCT in razdalje med mizami zagotovo povzročajo omejevanje poslovanja, a predstavniki vlade pravijo, da so ti pogoji celo olajševalni. S tem se nikakor ne strinjamo, saj je ravno zaradi takih pogojev gostov manj, zato bi morali biti upravičeni do ukrepa skrajšanega delovnega časa," je prepričan Cvar. Ta ukrep bo sicer v veljavi še do konca septembra.