Skupina Impol, ki jo vodi Andrej Kolmanič, po njegovih besedah tudi v letu, ki ga je zaznamovala epidemije koronavirusa, posluje z dobičkom. To pripisujejo razpršeni proizvodnji, ki ni vezana le na avtomobilsko industrijo, v kateri beležijo za desetino nižjo proizvodnjo in prodajo. Poleg tega se osredotočajo na obvladovanje stroškov, ki bo s predvideno izgradnjo obvoznice v Slovenski Bistrici in posledično z novim kablovodom in stabilno dobavo elektrike še bolj učinkovito. Spomnimo, da je Jernej Vrtovec, minister za infrastrukturo, začetek gradnje napovedal v jesenskih mesecih. Po tem, ko je direkcija za infrastrukturo na razpisu za gradnjo zahodne obvoznice med desetimi ponudniki izbrala najnižjo ponudbo, ki jo je v višini 4,47 milijona evrov oddalo podjetje GMW iz Turjancev.
V prvih petih mesecih 20 milijonov evrov manj prihodkov
Kolmanič je povedal, da so imeli v prvi polovici tega leta največji upad pri proizvodnji za avtomobilsko industrijo, s katero ustvarijo četrtino prihodkov. "Naročila se popravljajo navzgor in za september smo tako že skoraj na lanskih številkah. Glede na trge pa je najslabše v ZDA, ki so se z uvajanjem dodatnih protidumpinških ukrepov začasno tako rekoč zaprle za neameriške proizvajalce," pravi Kolmanič. Medtem povečujejo proizvodnjo programov folij za prehransko in farmacevtsko industrijo. Kljub temu so v prvih petih mesecih v primerjavi z enakim obdobjem lani beležili za desetino manjšo proizvodnjo in 15 odstotkov nižjo prodajo, to pomeni za okoli 20 milijonov evrov čistih prihodkov manj. Impol bo sicer polletne poslovne rezultate na spletni strani Ljubljanske borze objavil v prihodnjih desetih dneh.
Niso čakali na delo
Skupina Impol je ves čas epidemije delala nemoteno. Na čakanje na delo od okoli 1400 zaposlenih v Sloveniji niso poslali nikogar, začasno so ukinili študentsko delo in odpovedali nekaj posamičnih pogodb za določen čas. Vsem zaposlenim so izplačali krizni dodatek, s čimer so bili opravičeni plačila socialnih prispevkov, medtem ko drugih ukrepov niso koristili.
Zaposleni trenutno ne prejemajo variabilnega dela plač, ker pogoji iz pogodb za to niso izpolnjeni, so pa maja prejeli 1500 evrov regresa.
80-milijonska naložba v šibeniško livarno
Impol je leta 2017 kupil šibeniško podjetje TLM Aluminium v stečaju, zdaj pa že teče 80 milijonov evrov vredna investicija izgradnje nove livarne Impol-TLM Šibenik, ki jo vodi direktor Jure Čretnik. Trenutno pridobivajo vsa potrebna dovoljenja, projekt pa je razdeljen na štiri faze. Prva faza med drugim zajema talilno-livno linijo, skladišče vhodne surovine, del hale livarne, rezervoar hladilnih sistemov z vodnim stolpom, čistilne naprave za odpadne dimne pline in odpadno tehnološko vodo, parkirišča in nov vhod s tehtnico. V vsaki nadaljnji fazi bodo postavili novo talilno-livno linijo. Na infrastrukturni ravni bodo dograjevali halo livarne in skladišče surovine. "Celotna investicija je ocenjena na 80 milijonov evrov, prva faza, ki bo zaključena leta 2021, bo predvidoma znašala 24 milijonov evrov."
2300
ljudi zaposluje slovenjebistriški Impol
Za Samsung in Fiat aluminijasti nosilci za litij-ionske celice
Medtem so v Impolu sklenili še en pomemben avtomobilski posel, saj jim je korejski Samsung zaupal proizvodnjo aluminijastih profilov oziroma nosilcev za litij-ionske celice baterij za Fiatov novi električni model 500 la prima. Darko Vranešević, direktor družbe Impol FinAl, je pojasnil, da poteka predserijska proizvodnja aluminijastih nosilcev za litij-ionske celice, serijska pa je predvidena v zadnjem četrtletju leta. Ob polni zmogljivosti avtomatizirane in robotizirane proizvodne linije bi lahko letno izdelali dva milijona aluminijastih nosilcev za Samsungove litij-ionske baterije.
Podjetje FinAl je prisotno tudi na trgu motociklov, saj izdelujejo aluminijaste cevi za suspenzijo motorja. Tako je cevi amortizerjev iz Slovenske Bistrice mogoče videti na motociklih Ducatija in BMW, načrtujejo tudi sodelovanje z znamko KTM.