Informacije o številu podpisov za nezaupnico vladi različne. Janša: Lomi se roke poslancem, gre za protiustavne in kriminalne pritiske

STA, M.R., VČ
13.01.2021 15:01
Potem ko je prvak Desusa in potencialni kandidat za mandatarja Karl Erjavec po razpravi s poslanci svoje stranke v torek zvečer sporočil, da bodo štirje prispevali podpise pod konstruktivno nezaupnico, se je danes sestal z vodji strank KUL. Pričakovati je bilo sporočilo o 43 podpisih, a po neuradnih informacijah še nima vseh iz Desusa.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Predsednik Desusa Karl Erjavec je v torkovi izjavi po okoli šesturni razpravi s poslanci svoje stranke sporočil, da ga podpirajo kot kandidata za mandatarja za sestavo nove vlade ter da bodo prispevali svoje podpise pod predlog nezaupnice vladi Janeza Janše. Na vprašanje, ali že ima podpise poslancev ali le njihovo obljubo, je odgovoril, da "imajo te podpise že deponirane". Dodal je, da bodo danes pač zbrani.

Napovedal je, da se bo sestal s predsedniki LMŠ, SD, Levice in SAB, združenih v KUL, kjer da bodo zbrali vse podpise in se tehnično pogovorili, kako bodo izpeljali postopek nezaupnice.

Erjavec na vprašanje STA, ali ima 43 poslanskih podpisov zbranih, za zdaj ni odgovoril. Po neuradnih informacijah pa naj še ne bi imel vseh iz Desusa. 

Poslanec Desusa Branko Simonovič je za TV Slovenija dejal, da so v torek poslanci Erjavčeve stranke dali soglasje k podpisom, niso pa imeli celotne nezaupnice, ampak le tri strani. "Normalno je, da dokler ne preberem dokumenta v celoti, podpisa ni. Očitno je gospod Erjavec to razumel drugače," je dejal.

Predlog konstruktivne nezaupnice nameravajo v KUL vložiti v petek. DZ naj bi o njej na izredni seji odločal sredi prihodnjega tedna. DZ sicer po poslovniku DZ o nezaupnici vladi oz. o kandidatu za novega predsednika vlade odloča najprej 48 ur in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga.

"Lomi se roke poslancem Desusa, se jim grozi in izsiljuje. Podoben pristop načrtujejo tudi pri poslancih SMC. Gre za protiustavne in kriminalne pritiske," pa je zvečer v pogovoru na Radiu Ognjišče izjavil Janez Janša.

Predsednik vlade pravi, da možnost, da bi bila konstruktivna nezaupnica izglasovana, obstaja, ni pa velika. Po njegovi oceni pa to ne bi pomenilo, da bi KUL postavila novo vlado iz strank, zaradi katerih je vlada enkrat že razpadla, temveč bi to prineslo predčasne volitve.

Predčasne volitve so po Janševi oceni logičen interes vsaj dveh strank v Koaliciji ustavnega loka. Premier je izpostavil stranko Levica, s katero SD po njegovih besedah tekmuje v tem, "kdo bo bolj destruktiven in radikalen", zaradi česar predsednica SD Tanja Fajon po njegovi oceni potaplja svojo stranko.

Levica bo zato glasovala za padec vlade, "potem pa bo kak glas umanjkal za to, da se postavi nova," je dejal Janša.

To bi pomenilo volilno kampanjo sredi vrha epidemije, je dejal in da so enako že naredili. "Marjan Šarec je vrgel puško v koruzo na začetku epidemije in zahteval volitve. Predstavljajte si, kako bi bila spomladi videti Slovenija, če bi s praznimi skladišči šli v volilno kampanjo," je dejal.

Da bi "iz istih sestavin", zaradi katerih je enkrat že razpadla, sestavili vlado, ki bi bila učinkovita, po Janševi oceni ne verjamejo niti največji optimisti na levi strani političnega prostora.

Na vprašanje, ali zaupa koalicijskim partnerjem, pa je premier odgovoril, da zaupa tistim, ki so v vladi, medtem ko tistim, ki so v državnem zboru, "kakor kateremu".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta