Vida Čadonič Špelič opozarja, da je stanje na področju varnosti slabo, poslanci SD in Levice ne bodo proti interpelaciji

STA, Va
21.01.2025 13:42

Ob glasovanju o dnevnem redu se je izkazalo, da glasovalne naprave ne delujejo. Zato so razpravo o interpelaciji ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja zamaknili. Kako bodo glasovali poslanci?

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vida Čadonič Špelič
Matija Sušnik/DZ

Predsednica državneza zbora Urška Klakočar Zupančič je sejo najprej prekinila za 15 minut, a tudi ob nadaljevanju sporočila, da so težave resne, da tudi merjenje časa ne deluje, zato je sejo prekinila do 14. ure.

Sejo so sicer začeli z minuto molka za žrtev nesreče v Premogovniku Velenje in pokojnega nekdanjega poslanca Silvena Majheniča.

Še predtem je notranji minister Boštjan Poklukar v izjavi za medije znova poudaril, da verjame, da bo s pojasnili oziroma argumenti prepričal poslance. Prisluhnili mu bodo tudi v SD, kjer pa za zdaj napovedujejo, da bodo pri glasovanju vzdržani. "Verjamemo, da bo minister na seji odgovoril na vsa vprašanja koalicije in opozicije. V tem trenutku glasov podpore iz SD nima, verjamemo pa, da si bo skozi sejo prizadeval, da kakšnega od glasov dobi," je dejal vodja poslanske skupine SD Jani Prednik. Napoveduje, da bodo poslanci SD ravnali enotno.

Poslanka opozicijske NSi Vida Čadonič Špelič je pred sejo vztrajala pri očitkih ministru, se pa boji, pravi, da bodo na koncu prevladali politični argumenti.

Po prekinitvi seje je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič sporočila, da so težave resne in da tudi merjenje časa ne deluje.  
Robert Balen

Interpelacijo o delu in odgovornosti notranjega ministra so pripravili v NSi, ob novembrski vložitvi pa je poleg poslancev NSi podpise prispevalo tudi 24 poslancev SDS ter nepovezani poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh. Ministru med drugim očitajo neukrepanje ob ugotovitvi nepravilnosti pri imenovanju zdaj že bivšega generalnega direktorja policije Senada Jušića. Med očitki so prav tako nepravilnosti v centru za varovanje in zaščito, nakup stražarskih hišk za policiste ter nasilje na območjih z romskim prebivalstvom.

Ministrove razrešitve ni pričakovati, zato bi bilo namreč v DZ potrebnih 46 glasov, predlagatelji interpelacije pa imajo skupaj zagotovljenih 35 podpisov. Poslanci bodo imeli za obravnavo interpelacije na voljo 13 ur in 25 minut.

Predlagatelji: Varnost v državi slabša za časa Poklukarja

Po mnenju predlagateljev interpelacije se je v mandatu Poklukarja poslabšala varnost v državi. Čadonič Špelič je izpostavila slabo vodenje policije, neučinkovito preventivo, kadrovsko krizo in nepravilnosti v CVZ. V predstavitvi interpelacije je pojasnila, da bodo poleg dela ministra za notranje zadeve in razlogov za njegovo razrešitev danes predstavili tudi "bistvo zgrešenih potez predsednika vlade", ki da je obljubljal eno, delal pa popolnoma drugače. Kot največjo napako predsednika vlade Roberta Goloba je navedla to, da "napak ne priznava, dela in odloča se po navdihu".

Obenem je prepričana, da tako Golob kot v Svobodi "globoko v sebi vedo", da je bila odstranitev nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar in v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava napaka. "Zaradi te napake je posledično prišlo do politizacije policije, krize vodenja, razkroja institucij in zaradi velike ubogljivosti in želje ugajati šefu je stanje na področju varnosti slabo," je dejala poslanka.

Boštjan Poklukar
Matija Sušnik/DZ

Ob tem je navedla več številk, ki po njenih navedbah dokazujejo, da se je v mandatu ministra Poklukarja povečalo skupno število kaznivih dejanj za osem odstotkov, preiskanost kaznivih dejanj pa konstantno pada. To po njenih besedah kaže na slabo vodenje policije. Statistični podatki so po njenih navedbah slabi tudi na področju preprečevanja korupcije, policija tudi ni bila uspešna s spopadanjem z migracijami, preventivno delo policije je neučinkovito, Poklukarjevo spopadanje s slabo kadrovsko sliko pa je neuspešno.

"Nikakor ne drži v javnosti večkrat izrečena Poklukarjeva trditev, da je slovenska policija pod njegovim vodstvom delovala dobro in da se je stopnja varnosti povečala. Povečalo se je število nasilnih kaznivih dejanj v vseh segmentih," je navedla.

Izpostavila je tudi nepravilnosti v centru za varovanje in zaščito (CVZ). "Generalna policijska uprava je potrebovala kar osem mesecev za ugotavljanje nepravilnosti, potem še nadaljnjega pol leta, da bi jih odpravila in napake še vedno niso odpravljene," je dejala v zvezi s tem.

Med drugim je med očitki navedla tudi slabo delo Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) pri obravnavi gospodarskega kriminala, nakup po njenih ocenah dragih stražarskih hišk za policiste in razpis za namenska helikopterja, za katera se je izkazalo, da sta brez medicinske opreme.

Dotaknila pa se je po njenem mnenju nezakonitega imenovanja generalnega direktorja policije Senada Jušića, ki je sicer prejšnji teden odstopil. Poudarila je, da je bil Poklukar obveščen, da ta ne izpolnjuje pogojev, a ga je kljub temu vladi predlagal v imenovanje, kar da "pod vprašaj postavlja vse odločitve direktorja policije".

Logar: Če je Poklukar pošten in iskren, potem mora odstopiti

Nepovezani poslanec Anže Logar, ki je med podpisniki interpelacije, pa je poudaril, da današnja interpelacija "v samem bistvu ni akt političnega boja opozicije proti koaliciji". "Je le zadnji poziv tistih, ki nam ni vseeno, kaj se dogaja s situacijo na področju notranjih zadev. Vprašanje varnosti, kadrovska vrzel v policiji, ki vpliva na varnost, nezakonito kadrovanje na vrh policije, ki vpliva na motiviranost zaposlenih, dogajanje v centru za varovanje in zaščito, upravljanje s kriznimi primeri, predrag nakup helikopterjev - to je samo seznam opozoril, da je z vašim ministrovanjem nekaj hudo narobe," meni Logar.

Eva Irgl in Anže Logar
Matija Sušnik/DZ

Opozoril je, da se državljanom zdi, da je država vedno bolj skorumpirana, in da ljudje postajajo apatični ob vsaki novi aferi, ki ne dobi epiloga.

Kritičen je bil tudi do imenovanja Jušića na čelo policije. "Z vsakim dnem, ko je po odločitvi upravnega sodišča generalni direktor policije vztrajal na svojem mestu, vi pa ga niste pozvali k odstopu, je minil dan strmoglavljenja politične kulture te vlade in vi ste več kot dva meseca branili to stanje," je očital ministru. Če je Poklukar pošten in iskren politik, potem po Logarjevem mnenju preprosto mora odstopiti, ker je predolgo toleriral nekaj, česar ni moč tolerirati.

Za obravnavo interpelacije o delu in odgovornosti ministra Poklukarja, ki se je v DZ začela s približno enourno zamudo zaradi tehničnih težav, je danes predvidenih več kot 13 ur. V nadaljevanju je minister podal odgovor na očitke, ki jih je zavrnil, seja pa se nadaljuje s predstavitvijo stališč poslanskih skupin.

V SD in Levici ne bodo glasovali proti interpelaciji

Poslanka Svobode Tereza Novak je poslance pozvala, naj interpelacijo zavrnejo, saj "ni utemeljena na dejstvih, temveč na insinuacijah in selektivnih interpretacijah". S tem bi podkrepili zavezo vrednotam in idejam, kot so liberalizem, humanizem ter delovanje za skupnost, ne pa "zgolj za lastne interese in korist".

Minister Poklukar se je po navedbah poslanke Novak odločno odzval na varnostne izzive Slovenije, kot so globalni konflikti, migracijski tokovi in kriminalna dejavnost. Poleg tega je bil zelo odziven ob nepričakovanih varnostnih dogodkih. Pokazal je, da razume, kako v imenu varnosti ne gre žrtvovati vrednot, kot so človekove pravice, je o ministru dejala poslanka.

V poslanskih skupinah SD in Levica pa so napovedali, da bodo pri glasovanju o interpelaciji vzdržani. Kot je pojasnil Damijan Bezjak Zrim (SD), so z obžalovanjem spremljali odstop Poklukarjeve predhodnice Tatjane Bobnar "prav na račun očitkov o vpletanju politike v policijo" in ovadbo predsednika vlade zaradi očitkov o vplivanju na delo policije. Kritičen je bil do ministrove izbire Jušića. "Minister se je na nezakonito imenovanje generalnega direktorja odzval šele po opozorilih javnosti ter nekako z rezervo obravnaval sklep upravnega sodišča in pa tudi druga opozorila tekom postopka imenovanja Jušića," je dejal.

V SD po njegovih besedah zahtevajo, da "minister in koalicija opravita nujen razmislek o spremembi načina imenovanja generalnega direktorja policije na način, ki v največji možni meri politično izključi iz postopkov imenovanja in izbire". Poslanec SD je izpostavil tudi "katastrofalno stanje v centru za varovanje in zaščito". Po njegovih besedah je nesprejemljivo, da takšno stanje v centru "vlada že kar 14 mesecev". "Navsezadnje pa gre za odgovornost ministra tudi zato, ker je na vodilno mesto v policiji imenovan neprimeren kader," je dodal. Vse navedeno po njegovih besedah ne bremeni zgolj ministra, ampak tudi ugled policije in ostalih varnostnih struktur.

Nataša Sukič (Levica) je bila kritična do NSi, ki je pripravila interpelacijo, in več očitkov iz interpelacije označila za brezpredmetne, denimo o migracijskih razmerah. NSi je očitala, da ne sklicuje denimo sej odborov ob številnih primerih femicida, da je ne motijo paradiranja pripadnikov skrajno desnih skupin po Ljubljani ter da jih tudi ni motil nekdanji notranji minister Aleš Hojs, ki ga je označila za najbolj brutalnega notranjega ministra v zgodovini države. "Toliko o vaši kredibilnosti. Zato o ostalih navedbah interpelacije in strokovnjaških ocenah iz nje, kot so razne preplačane stražarske hiške ali prepočasno delovanje Nacionalnega preiskovalnega urada, ne mislim tratiti besed," je pojasnila.

Poudarila pa je, da v Levici niso skrivali zaskrbljenosti ob razkritjih razmer v centru za varovanje in zaščito in glede dvomov pri imenovanju Jušića. Spomnila je, da so se zavzeli za Jušićev odstop. S tem je Jušić razbremenil policijo in "konec koncev tudi ministra Poklukarja", je pojasnila. Strinjajo pa se, da bo treba v centru marsikaj "spraviti v red, saj so bila zaradi slabega delovanja ogrožena življenja varovanih oziroma ogroženih oseb". Po njenih besedah pričakujejo, da bosta minister in novo vodstvo policije z napovedano reorganizacijo uredila to enoto policije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta