Nega bonsaja je v resnici zahtevnejša kot nega običajnih sobnih rastlin, toda vztrajnost in doslednost sta poplačani z zadovoljstvom, da nam je uspelo. Nanizali smo nekaj nasvetov, kako uspešno gojiti "drevo v posodi", kar je dobesedni prevod imena bonsaj.
Izbira ustrezne vrste drevesa
Bonsaj je najbolje izbrati glede na njegove specifične zahteve in količino časa, ki ga lahko posvetimo temu zanimivemu konjičku. Izbrana vrsta mini drevesa ima veliko vlogo pri izbiri prostora in oskrbi. Večina bonsajev potrebuje za rast čim svetlejše mesto. Ali bolje uspevajo na neposredni sončni svetlobi ali v polsenci, pa je odvisno od vrste drevesa. Kitajski brest (Ulmus parviflora) je ena najbolj priljubljenih vrst za bonsaje in dobro uspeva tako na soncu kot v polsenci. Japonska zelkova (Zelkova serrata) je prav tako precej priljubljena in razmeroma nezahtevna za nego. Za nekoliko bolj izkušene lastnike bonsajev je primeren javor (Acer palmatum), ki je zaradi svojega posebnega listja čudovit okras.
Redno gnojenje je nujno
Mešanica, primerna za večino bonsajev, vsebuje glinopor, droben prod in humus ter je razmeroma dobro prepustna. Strukturno stabilne sestavine preprečujejo stiskanje, ki lahko povzroči gnitje korenin. Mineralni delež je precej visok, zato zagotavlja dobro prezračitev in odvodnjavanje. Kdor noče pogosto zalivati, lahko v mešanico doda večji delež organskega materiala.
V majhni posodi bonsaja je malo prostora za korenine, zato je drevo odvisno od hranilnih snovi v substratu in ga je treba redno gnojiti. Gnojilo je lahko v trdni ali tekoči obliki, uporabljati pa ga moramo od zgodnje pomladi do jeseni. Vendar ne smemo pretiravati, kajti pretirano gnojenje neizogibno povzroči poškodbe drevesa!
Spomladi preverimo korenine
Kljub temu da je bonsaj najlepši miniaturen, mu moramo vseeno dati priložnost, da se razvija, zato ga je treba redno presajati. Hitro rastoče vrste dreves je najbolje presaditi vsaki dve leti, pri starejših drevesih pa zadostuje presajanje vsakih tri do pet let. Ali je presajanje potrebno, je enostavno preveriti vsako pomlad: drevo previdno dvignemo iz posode in pregledamo korenine. Ko te začnejo rasti v krog okoli koreninskega sistema, je čas za presajanje, bodisi v staro posodo bodisi v novo. Če nameravamo drevo posaditi v staro posodo, odstranimo del starega substrata in največ tretjino korenin. Kadar ga presajamo v novo posodo, moramo pri izbiri upoštevati naslednje: mlada drevesa, ki intenzivno rastejo, potrebujejo nekoliko večjo posodo, medtem ko starejša, že ustaljena drevesa dobro uspevajo tudi v manjših posodah.
Kako ga zalivamo
Pravilno zalivanje je pri negi bonsajev zelo pomembno in je odvisno od mesta postavitve, letnega časa in velikosti posode, pa tudi od substrata. Tudi tukaj je priporočljivo pridobiti informacije o vrsti drevesa, ki ga gojimo kot bonsaj. Ko se zemlja nekoliko posuši, rastlino temeljito zalijemo in nato odvečno vodo odstranimo. Najbolje je zalivati z deževnico, ker vsebuje malo apna. Toda ker deževnica ni vedno na voljo, lahko uporabimo tudi nekoliko postano vodo iz pipe. Izogibamo se prehladni ali pretopli vodi, da korenin ne izpostavljamo nenadnim temperaturnim spremembam.