Ali je vrnitev otrok v šole tik pred počitnicami smiselna?
"Če ne predstavlja prevelikega zdravstvenega tveganja, potem je vračanje v šolo pred koncem šolskega leta vsekakor smiselno. To bi namreč pripomoglo k občutku, da smo vsaj za zdaj zaključili to krizno ali izredno obdobje. S tem bi ga namreč šolarji, starši in učitelji simbolično zaključili. Saj veste, da je ta epidemija marsikaj spremenila, v mnogih je vzbudila neki strah ali nelagodje, občutek, da nekaj ni v redu. Z vrnitvijo v šolo in razrede bi tako otroci, starši in učitelji lažje vzpostavili občutek normalizacije."
Zakaj je pomembno, da se otroci srečajo?
"Ker se pogrešajo, ker se želijo srečati, družiti in početi stvari skupaj … Potrebujejo se za socializacijo. Drug drugemu so najprimernejša družba. Spet ponavljam, če ni več prevelikega zdravstvenega tveganja, je prav, da jim vse to omogočimo."
Kaj se lahko v šoli v teh nekaj tednih naredi?
"Marsikaj, čeprav moramo biti realni. Povsem normalizirati in nevtralizirati posledic epidemije tega šolskega leta ne bo mogoče. A vsi skupaj se moramo sprijazniti, da tako pač je. Da je to bila višja sila in da lahko naredimo le to, kar moremo. Vrniti se nazaj na začetek marca in preživeti naslednje mesece drugače, ni mogoče. Vsi bomo na račun epidemije deležni določenih sprememb, marsikdo bo utrpel kako škodo, manjšo ali večjo."
Je smiselno predvsem delo na resocializaciji ali tudi delo pri pridobivanju znanja? Otroci prihajajo v šole z različnimi znanji, eni pripravljeni, drugi manj, tudi iz kakšnih drugih razlogov in ne samo, ker se ne bi želeli učiti doma.
"Tako pač je, dejstva, da nas je doletela epidemija, ni mogoče spremeniti. In tudi le štirinajst dni običajnega pouka s sošolci ima smisel. Možno bo ponoviti marsikatero snov, kaj v živo pojasniti, da bodo vsi razumeli. Zakaj bi te pomanjkljivosti in vrzeli ugotavljali jeseni, če lahko že sedaj in kar takoj marsikatero odpravimo."
Otroci so drug drugemu najprimernejša družba