(INTERVJU) Richard Žigmund: "Del rasti cen surovin bodo čutili tudi kupci"

Srečko Klapš
15.06.2021 06:00
S predsednikom Skupine SHP in predsednikom uprave Palome smo se ob zagonu novega papirnega stroja pogovarjali o prihodnosti Palome v Sladkem Vrhu.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Richard Žigmund, predsednik uprave Palome: "Po največji naložbi v novi papirni stroj v štirih desetletjih razmišljamo o posodobitvi dveh proizvodnih linij, da bi zadostili povpraševanju v regiji."
Andrej Petelinšek

Peto leto teče od prevzema Palome. Na čem je temeljila vaša odločitev? Pogajanja z državnimi lastniki (SDH) namreč niso bila lahka?

"Kot veste, smo največji proizvajalec higienskega papirja v srednji in vzhodni Evropi in vselej iščemo možnosti širitve. Največji argument za prevzem Palome je njena močno pozicionirana blagovna znamka. Pretehtala je tudi izobražena in v tej panogi izkušena delovna sila in ne nazadnje geostrateška lega, iz katere lahko oskrbujemo tako zahodne kakor vzhodne in južne trge. Poleg tega gre za komplementarno proizvodnjo, na kateri je bilo mogoče hitro graditi poslovne sinergije. Kar pa zadeva prevzemna pogajanja, je to bolj vprašanje za naše lastnike, ki so Palomo kupili. Mi smo veseli, da je danes v našem portfelju."

V kakšni poslovni kondiciji je bila Paloma, ko ste jo prevzeli?

"Papirniška industrija terja velike investicije, ki zahtevajo finančno močne in strateško naravnane lastnike, ki so pripravljeni na visoka vlaganja v modernizacijo proizvodnih lokacij. Eco Investment je dolgoročno vpet v papirniško industrijo in je tudi zato zainteresiran za modernizacijo svojih naložb, ki bi jim prinašale zadovoljive donose. Menimo, da se pred našim prihodom v Palomo ni veliko vlagalo, zato je začela postopoma izgubljati konkurenčnost v panogi in na nekaterih trgih."

Prvi mož holdinga Eco Investment Milan Filo je ob zagonu novega papirnega stroja napovedal za sto milijonov evrov naložb.

"Pripravili smo načrt investicij za prihodnjih pet let, ki bi lahko skupaj dosegle sto milijonov evrov. Še prej je treba izpolniti nekaj pogojev, med drugim je ovira to, da je lokacija v Sladkem Vrhu nekako utesnjena in so potrebni dodatni napori pri umeščanju novih investicij. Torej dokončne odločitve še ni, smo pa v pogovorih s partnerji, kako bi to realizirali."

Ob prevzemu Palome ste dejali, da boste dosegli sinergije in Palomi omogočili nove trge v okviru Skupine SHP. Uresničujete svoje napovedi?

"Velikost je pomembna in Paloma je vsekakor pridobila, ko je postala članica naše skupine. V skladu z ekonomijo obsega dosegamo boljše pogoje in cene pri dobaviteljih, delimo tehnično znanje in rešitve, kapitalsko in finančno smo močnejši, širimo paleto proizvodov, omogočamo direktno prodajo strankam brez provizij posrednikov in še naprej utrjujemo blagovno znamko. Ne nazadnje smo v Sladki Vrh pripeljali najsodobnejši papirni stroj v skupini. Tako da oboji, tako Paloma kot Skupina SHP, pridobivamo, ker smo pod skupnim dežnikom. Ob napovedih lastnikov o novih naložbah se bodo pozitivni učinki sinergij le še povečevali. In da ne pozabim, razvoj in proizvodnjo programa kuhinjskih brisač smo v celoti prinesli v Palomo, ki tako postaja kompetenčni center Skupine SHP za visokokakovostne izdelke higienskega papirja."

Kaj obsega portfelj Skupine SHP in v katerih državah imate proizvodne lokacije?

"Skupina SHP, v kateri se ukvarjamo s papirništvom od leta 1817, sestavlja osem podjetij v šestih državah, poleg Slovenije smo prisotni še v Slovaški, Češki, Bosni in Hercegovini, Hrvaški in Madžarski. Proizvedemo več kot 160 tisoč ton proizvodov letno, skupaj zaposlujemo 1500 ljudi, ki ustvarijo letno več kot 220 milijonov evrov prihodkov. Naš glavni delničar je Eco-Investment, ki ima v portfelju skupaj z Mondijem tudi proizvodnjo grafičnega in paketnega papirja, letno pa ta holding ustvari 1,5 milijarde evrov prometa. Naše proizvode prodajamo v 47 državah, osredotočeni smo na trge srednje in vzhodne Evrope ter Avstrijo, Nemčijo in Švico."

Katere investicije ste poleg novega papirnega stroja v teh letih še realizirali?

"Od prevzema naprej smo veliko vlagali v Palomo. Žal vam ne moremo pokazati novega skladišča za zvitke, saj je popolnoma avtomatizirano in človek vanj nima vstopa. Posebne naprave namreč tam znižujejo raven kisika do stopnje, ko ni mogoče, da bi se pojavil ogenj, ob čemer se zvišuje raven dušika. Avtomatizacija preprečuje tudi poškodbe ali onesnaženje papirja. Ob tem ne investiramo le v stroje, ampak tudi v izobraževanje in izpopolnjevanje naših zaposlenih, ki upravljajo najnovejše tehnologije. Naš cilj je, da ustvarimo zanimiva delovna mesta in karierne priložnosti, s čimer želimo preprečiti odliv delovne sile v bližnjo Avstrijo."

Kako je dvig minimalne plače vplival na stroške dela in kako sicer nagrajujete vaše zaposlene?

"Predpisana višja minimalna plača je zvišala stroške dela v Palomi, saj so bile te v povprečju med nižjimi. Z izboljševanjem učinkovitosti in trajnostnimi investicijami se osredotočamo na zvišanje dodane vrednosti na zaposlenega, da si bomo lahko višje plače privoščili. Nedavno smo uvedli variabilni del plače, ki je odvisen od produktivnosti zaposlenih. Spreminjamo tudi strukturo zaposlenih, saj bo v naslednjih treh letih večje število izkušenih zaposlenih doseglo pogoje za upokojitev. Trend staranja zaposlenih kliče po razvoju lastnih in zaposlovanju talentiranih kadrov z višjimi plačami."

Kako se spopadate z vedno višjimi cenami surovin, potrebnih za vašo proizvodnjo?

"Kot rečeno, je tudi to ena od oblik sinergij, saj s skupnim nabavami celuloze dosegamo nižje cene. Tudi zato lahko to zdaj nabavljamo neposredno pri dobaviteljih. Višje cene pa lahko kompenziramo le z izboljšanjem učinkovitosti tehnoloških postopkov proizvodnje. Če se bo trend rasti cen surovin vztrajno nadaljeval, bomo prisiljeni del dviga cen prenesti tudi na končne izdelke."

Lani je bilo zahtevno leto, kaj kažejo poslovne številke?

"Lansko leto je bilo kljub pandemiji za Palomo uspešno. Uradne finančne rezultate v skupini objavljamo centralizirano, ko so ti revidirani, običajno konec avgusta. (Po podatkih Ajpesa in Gvin je Paloma lani dosegla 75 milijonov evrov prihodkov in 9,2 milijona evrov čistega dobička, op. a). Številk za letos seveda še nimamo, naš načrt je, da z novim papirnim strojem izboljšamo hitrost in učinkovitost proizvodnje, ki bo dajala dodano vrednost. Razmišljamo tudi o posodobitvi dveh proizvodnih linij, da bi zadostili povpraševanju v regiji."

Kolikšna je zadolženost Palome in kakšen je odziv bank za vaše naložbe?

"Po prevzemu smo optimirali zadolženost Palome, ki je na zadnji dan decembra lani znašala 16,5 milijona evrov. Ob tem je po odzivu lokalnih in mednarodnih bank ta vzdržna, saj kažejo zanimanje za financiranje naše dejavnosti. Poleg tega v Skupini SHP dosegamo tudi finančne sinergije in zagotavljamo tako kreditne linije kakor financiranje operativnih in investicijskih aktivnosti."

Kako upravljate ekološke vidike poslovanja v Sladkem Vrhu ob reki Muri?

"Trajnostno in okolju prijazno poslovanje ni le floskula v letnih poročilih Skupine SHP, ampak del naše strategije in vizije. Nadomeščanje zastarele tehnologije s sodobnejšo minimalizira vplive na okolje na ravni nad zahtevanimi standardi. V Palomi smo od leta 2019 zavezani okoljskim standardom, ki jih je za papirniško panogo predpisala Evropska unija. Tudi dejstvo, da smo v Sladkem Vrhu pri proizvodnji prenehali uporabljati stari odpadni papir, govori v prid varovanja okolja na tej lokaciji."

Kakšni so trendi na področju papirniške industrije?

"V krizi koronavirusa smo proizvajalci higienskega papirja pravzaprav dolgoročno pridobili. Spomnite se polnih vozičkov higienskega papirja v supermarketih. Pomembno je tudi to, da se je okrepilo zavedanje o potrebnosti higienskega papirja za varnost našega zdravja. S povečanjem kupne moči prebivalcev regije se bo povpraševanje po higienskem papirju le še okrepilo. Po drugi strani pa smo imeli upad v industrijskem, gostinskem in hotelskem sektorju, ki je bil praktično zaprt, a se tudi tu povpraševanje popravlja."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta