Iskali bodo rešitve za izbrisane v zadnjih dneh, mnogi, ki se preživljajo s študentskim delom, ne vedo, kako si bodo kupili hrano

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
25.03.2020 09:19

Napovedanih še 613 izbrisov espejev. Ali si bodo tisti, ki so zaradi strahu pohiteli in odjavili dejavnost v zadnjih dneh, po svežnju ukrepov lahko premislili?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ali bodo ukrepi pomoči, ki jih je včeraj napovedala vlada, botrovali kakšnemu preklicu izbrisa, bo znano v naslednjih dneh. 
Saso Bizjak

Po podatkih Agencije za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) je od 1. do 20. marca svojo dejavnost prenehalo opravljati 779 samostojnih podjetnikov, kar je za skoraj 48 odstotkov več kot od 1. do 20. februarja (527) in skoraj 29 odstotkov več kot od 1. do 20. januarja (606) ter skoraj 44 odstotkov več kot od 1. do 20. marca lani (542). Do konca marca letos je predlaganih še 613 izbrisov, največ na zadnji dan meseca, 235.

Preklici izbrisov

Samostojni podjetnik lahko vloži vlogo za izbris najmanj tri dni in največ mesec dni pred predlaganim datumom izbrisa. Kot so pojasnili na Ajpesu, podatka o tem, koliko espejev se želi izbrisati zaradi trenutnih razmer, ko so zaradi koronavirusa čez noč ostali brez dela ali so morali zapreti svojo dejavnost, sicer na Ajpesu nimajo, saj podjetniku tega podatka ni treba predložiti. Ali bodo ukrepi pomoči, ki jih je včeraj napovedala vlada, botrovali kakšnemu preklicu izbrisa, bo znano šele v naslednjih dneh. Neuradno smo izvedeli, da naj bi iskali rešitve tudi za vse tiste espeje, ki so zaradi strahu pohiteli in odjavili dejavnost v zadnjih dneh, pa bi si zdaj morda radi še premislili.

Velja tudi za študente?

"Menimo, da je vlada vsaj delno poslušala samozaposlene in naše zahteve," je poudaril predsednik Gibanja za dostojno delo in socialno družbo Borut Brezar. Bodo pa še podrobneje preučili ukrepe, "če res pokrivajo čisto vse samozaposlene". Najbolj jih skrbi, da bi vlada pozabila na določen del samozaposlenih, na primer v kulturi.
Prav tako morajo še preučiti, ali ukrepi vlade in finančna pomoč veljajo tudi za študente. "Mnogi so nam v teh dneh pisali, da se preživljajo samo s študentskim delom in da ne vedo, kako si bodo kupili hrano in plačali najemnino," je izpostavil Brezar. Med predstavljenimi smernicami pa pogreša še razrešitev problema bolniške odsotnosti za samozaposlene. "Samozaposleni so do plačane bolniške odsotnosti upravičeni šele 31. delovni dan," je pojasnil. O bolniški odsotnosti v povezavi s samozaposlenimi vladni predstavniki včeraj namreč niso posebej govorili, so pa poudarili, da nadomestilo za čas bolniškega dopusta po novem krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ne delodajalec.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta