Iskanje rešitev za domove starejših: Vpoklic upokojenih in študentov edina možnost

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
18.09.2020 17:50

​Ti naj bi oskrbovali zdrave stanovalce domov za starejše. Za nove zaposlitve bo na razpolago 26 milijonov evrov, ne 29 milijonov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Več težav pri iskanju kadrov bo ob severni meji, od koder mnogi pobegnejo v Avstrijo. 
Sašo Bizjak

Čeprav zdravstvena stroka že ves čas soočanja z epidemijo covida-19 ponavlja, da so starejši najranljivejša skupina, je vlada sklenila, da bodo poslej v domovih za starejše kadrovsko stisko lahko pomagali blažiti tako študenti kot nekdanji zaposleni v domovih, ki so zdaj upokojenci. Odločitev je še toliko bolj presenetljiva, ker so vladni predstavniki še spomladi, ko se je ob pomanjkanju zdravnikov kot rešitev omenjal vpoklic upokojenih, zatrjevali, da to pa ne, saj da starejši sodijo v ranljivo skupino. Zdaj ko so se v domovih, še posebno tistih, kjer se je pojavila okužba, znašli v še hujši kadrovski stiski, kot je običajno, so argumentacijo nekoliko spremenili. Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Cigler Kralj zdaj odgovarja, da naj bi upokojenci pomagali na tistih oddelkih domov, kjer ni okuženih.

​Skupnost se z ukrepom strinja

Tudi v domovih za starejše so tej možnost ob dejstvu, da je kader težko dobiti, naklonjeni. Valerija Lekić Poljšak, direktorica doma za starejše v Črnomlju in predsednica Skupnosti socialnih zavodov, pravi, da so se v skupnosti z ukrepom strinjali. Direktor doma za starejše Črneče v Dravogradu Srečko Mlačnik pa dodaja, da druge rešitve, kot da na pomoč pokličejo študente in upokojene nekdanje sodelavce, sploh nimajo. "V trenutku, ko drugega kadra ni na voljo, je to edina rešitev," pravi in dodaja, da so jim nekateri upokojeni sodelavci že priskočili na pomoč.

"Nekdanji sodelavci še kako dobro poznajo delo, zato so nam v veliko pomoč. Seveda pa ne bodo delali v sivih in rdečih conah. Tam bomo imeli svoj profesionalni kader, oni pa bodo delali s prebivalci doma, ki so, kar zadeva covid-19, zdravi," pojasnjuje direktor. Enako sta nam zatrdila Lekić Poljšakova in direktor Doma Danice Vogrinec v Mariboru Marko Slavič. V Dravogradu so z upokojenimi sodelavci sklenili pogodbe, plačani pa bodo enako, kot so bili pred upokojitvijo, je povedal Mlačnik, ki računa na to, da jim bo ministrstvo zagotovilo denar za njihovo plačilo, saj po njegovem prepričanju upokojencev ne bodo plačevali iz zneska, ki jim je bil dodeljen za redne zaposlitve.

​Zaradi boljših plač odhajajo v Avstrijo

Vlada je z uredbo sklenila, da bodo v domovih za starejše za nove zaposlitve, a le na področju osnovne in socialne oskrbe, namenili 26 milijonov evrov in ne 29 milijonov, kot vseskozi ponavljajo vladni predstavniki. Trije milijoni evrov bodo namenjeni drugim socialnovarstvenim zavodom. Tako bodo lahko domovi zaposlili strežnice, oskrbovalke, varuhinje, animatorje. V Črnomlju pričakujejo, da bodo dobili ustrezen kader, saj so na razpis prejeli sto prijav. Zagotovo pa bodo imeli večje težave tam, kjer si lahko ljudje poiščejo delo čez mejo ali kjer so večje možnosti za zaposlitev, pravi Lekić Poljšakova.
Slavič temu pritrjuje in opozarja, da ljudje tako zaradi preobremenitev kot zaradi neustreznega plačila že dlje časa odhajajo v Avstrijo. Dom Danice Vogrinec je za zaposlitve na področju socialnega varstva za dve letih prejel milijon evrov, s čimer bo lahko v vsaki od štirih enot zaposlil štiri sodelavce. A Slavič opozarja, da to ne more biti trajna rešitev. Še vedno ostaja problem kader na področju zdravstvene nege. Denarja zanj niso dobili, zaradi že omenjenih razmer pa ga je tudi težko najti. Tudi v Dravogradu opozarjajo na težave pri pridobivanju kadra, a Mlačnik poudarja, da bodo razpise ponavljali tako dolgo, dokler ne bodo pridobili sodelavcev, za znesek, ki jim ga je namenilo ministrstvo za delo. Peti interventni zakon ob tem predvideva tudi ponovno plačilo dodatkov vsem, ki v domovih za starejše delajo s potencialno okuženimi in obolelimi za covidom-19.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta