Izvršitelj: "Vsak odvzem otroka krati spanec. Noben od vpletenih ne želi tega izpeljati."

Tina Recek
15.12.2020 05:00
Peter Ivkovič je letos opravil kar deset odvzemov otrok in sicer v dveh družinah. Kakšne izkušnje ima? Kaj meni o sprejetm protokolu o odzvemih, ki so ga spisali na vrhovnem sodišču?
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Odvzem otroka je boleča izkušnja za vse. Zlasti za otroka je lahko travmatična in ga zaznamuje za vse življenje. Koliko odvzemom imate na leto?

"V povprečju izvedem dva ali tri."

Ali je novi koronavirus vplival na število odvzemov?

"Menim, da generalno ni. Sam sem letos opravil kar deset odvzemov, vsak odvzeti otrok se šteje kot posamičen odvzem. A poudarjam, da sem imel le dve zadevi, v eni je bilo odvzetih šest otrok določeni družini, v drugi pa štirje."

Peter Ivkovič
Osebni Arhiv

Sklepam, da so glede na število otrok taki odvzemi redki?

"Drži. A več podobnosti ne morem povedati, le to, da so v primerih, ko so vsi otroci odvzeti družini, razlogi za to ogroženost njihovega življenja, zanemarjenje, nezdravljenje v primeru bolezni ipd."

Kakšen je vaš spanec pred odvzemom?

"Nič kaj kvalitetno ne spim, pravzaprav skoraj nič ne spim, dokler ni zadeva za menoj. Celoten proces je za vse udeležence stresen."

Kako se na odvzem psihološko pripravite? Imate kakšne posebne rituale?

"Posebnih priprav nimam in tudi časa za kaj takega si niti ne vzamem, saj sem od trenutka, ko zazvoni telefon, da bo treba izpeljati odvzem otroka, okupiran z delom. Začnejo se sestanki, dopisovanje po elektronski pošti, poizvedovanja ... Edino, kar naredim za sprostitev, je to, da po odvzemu, ko se peljem domov, v avtomobilu poslušam glasno glasbo."

Koliko časa pa običajno preteče od klica do odvzema?

"Ker gre za nujne zadeve, imam na voljo tri ali največ pet dni. Se pa je tudi že zgodilo, da smo zadevo izpeljali v enem dnevu. Pri tem delu pa ima največjo vlogo center za socialno delo, ki podrobno pozna primer, in skupaj z njim izdelamo oceno stopnje tveganja."

Bi lahko orisali odvzem, ki je potekel brez zapletov?

"Šlo je za odvzem otroka v vrtcu, ki smo ga potem na samem mestu predali očetu. V vrtec sem prišel skozi zadnja vrata v spremstvu policistov v civilu in dveh delavk iz centra za socialno delo. Iz oddelka je otroka k nam pripeljala vzgojiteljica in smo ga predali očetu. Ta ga je pričakal z igračo v roki. Prisotni smo potem še o tem zapisali zapisnik in do tu je teklo vse gladko, predvsem pa brez stresa za otroka. Sem pa doživel manjši stres, ko sem moral sklep o odvzemu otroka izročiti mami. Njena reakcija je bila: 'Kako ste to lahko storili? Zakaj me niste obvestili? Če bi me, bi lahko otroka skrila …'"

Vsakič pa verjetno ne gre vse gladko.

"Drži. Veliko bolj naporni in stresni so lahko primeri, kjer so starejši otroci, najstniki. Enako velja, če v družini vladajo droge ali alkohol. V spominu mi je ostal primer, kjer nam je vsem prisotnim med odvzemom pobegnil najstnik. Najprej je brezglavo stekel čez prometno cesto, ne da bi pogledal levo in desno, in se nato skril nekje v naravi. Na srečo smo ga ujeli nepoškodovanega in odpeljali v krizni center."

Kako bi se glasil apel na starše?

"Moje mnenje je, da so za vse odvzeme krivi starši. Ne zavedajo se, da bo v njihovih prepirih, v pomanjkanju komunikacije največji davek plačal otrok. Zato naj se raje dogovorita, preden se zgodi odvzem otroka, kajti to dejanje je najhujše zanj. In navsezadnje tudi za nas, noben izvršitelj, noben delavec centra za socialno delo, noben sodnik ne želi opraviti tega dela službe."

Zaživel je protokol za vodenje postopkov pri odvzemu otrok. Ali vam bo olajšal delo?

"Zagotovo. Nad protokolom nimam nobenih pripomb. Je precizen in jasno določa vlogo vseh vpletenih, kdaj se kdo vključi, kaj je njegova naloga in kako poteka med njimi komunikacija. Predvsem sodniki in policisti dobivajo aktivnejšo vlogo v postopku odvzema otroka. Bo pa sedaj več sestankov in administracije. Na primer, prej nismo imeli tri dni pred odvzemom sestanka s strokovnimi sodelavci, komunikacija je z njimi potekala večinoma po telefonu, včasih osebno. S policijo pa smo sestali eno uro pred odvzemom. Prav tako nismo tako podrobno opredelili ocene tveganja. Na podlagi protokola so nam torej vse vpletene institucije na razpolago. Edino, kar pogrešam, je jasno priporočilo glede prevoza otroka do upravičenca, kadar ta ni prisoten na samem kraju. Izvršitelji moramo namreč najeti taksi za prevoz otroka. Želim si, da bi bilo zapisano, da te prevoze opravi policija."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta