Janša v krajih bratov Pučnik: Čeprav so bile številne priložnosti tudi zapravljene, smo ravnali prav

STA, VČ
18.06.2021 20:58
Slovenskobistriški teritorialci so v mestu, kjer je bilo v vojašnici okoli 500 vojakov in častnikov JLA, zavarovali in 2. julija 1991 zavzeli skladišče orožja v Zgornji Ložnici ter telekomunikacijski center na Boču, kar je pomenilo prelomnico v poteku vojne na Štajerskem.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Janez Janša
EPA

V organizaciji občine in območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo so v Slovenski Bistrici nocoj pripravili osrednjo občinsko slovesnost ob 30-letnici samostojne Slovenije ter v počastitev zavzetja vojaškega skladišča na Zgornji Ložnici.

Osrednji govornik je bil predsednik vlade Janez Janša. Nič se ne zgodi brez poguma in vizije ljudi, Bistričani pa dokazujejo, da vse to imajo, je povedal: "Pogum in vizijo smo potrebovali tudi pred tridesetimi leti. Oboje so imeli tisti, ki so se na tem območju v težkih junijskih časih pogajali in bojevali in ob tem zavzeli eno največjih skladišč JLA. S tem so močno okrepili slovenski obrambni potencial."

Slovenci smo v tistih časih imeli ljudi, ki so se bili pripravljeni boriti, tako Janša, a orožja je bilo dovolj le za vsakega petega. Zato je vsako zavzeto skladišče obrambno moč povečalo in v prvih julijskih dneh pred tremi desetletji je bilo jasno, da slovenske osamosvojitve nihče več ne more ustaviti, tudi če pride še bistveno večja sila. 

Brata Pučnik

Vsega tega, kar danes vidimo, po njegovem brez tiste vizije in poguma ne bi bilo. Izpostavil je "dva velika bistriška rojaka Jožeta in Ivana Pučnika", s katerima je v tistih časih sodeloval v Demosovi koaliciji, v takratni skupščini, na mnogih sestankih, kjer so preštevali, kaj Slovenija ima in koliko časa še ima ter kaj je potrebno storiti, da Slovencem dejansko omogočijo uresničitev odločitve, sprejete na plebiscitu.

Vseh 30 let dokazujemo, da zmoremo

Janša pravi, da je Slovenija ob osamosvojitvi dosegala okoli 27 odstotkov avstrijske kupne moči na prebivalca, in čeprav so nekateri v tistih časih napovedovali zelo črno prihodnost, je po 30 letih stanje bistveno drugačno: "Danes se Slovenija po gospodarski krizi in recesiji po letu 2008 bliža evropskemu povprečju, kar smo takrat lahko samo sanjali. Nekateri podatki kažejo, da je Slovenija med prvo deseterico držav na svetu po varnosti in trajnostnem razvoju, prav tako je v EU med državami z najhitrejšo gospodarsko rastjo po epidemiji in hkrati eno najnižjih stopenj brezposelnosti. Torej zmoremo in to dokazujemo vseh 30 let in čeprav so bile v tem času številne priložnosti tudi zapravljene, kaže, da smo ravnali prav." 

Prepričan je, da so neizkoriščene priložnosti še vedno tu, še posebej če bomo svojo moč črpali iz časov, ki so združevali, torej iz obdobja osamosvojitve, "ko slovenski narod ni bil razdeljen in si je veličastno sodbo edinkrat v zgodovini napisal sam".

V parku pri bistriški občinski stavbi so odkrili doprsna kipa bratov Pučnik, delo akademskega kiparja in restavratorja Viktorja Gojkoviča.

Bistriški teritorialci so v osamosvojitveni vojni odigrali pomembno vlogo. V mestu, kjer je bilo v vojašnici okoli 500 vojakov in častnikov JLA, so zavarovali in 2. julija zavzeli skladišče orožja v Zgornji Ložnici ter telekomunikacijski center na Boču, kar je pomenilo prelomnico v poteku vojne na Štajerskem. Enote teritorialne obrambe v Ljutomeru so v veliki meri prav s tem orožjem zaustavile prodor največje oklepno-mehanizirane kolone armade, ki je dan pozneje prodrla s Hrvaške, hkrati pa so teritorialce opremili s skoraj 5000 tonami eksplozivnih sredstev. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta