Javni sektor: Pri izplačilu dodatkov vlada zmeda

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
11.05.2020 19:15

Zaradi zmede pri izplačilih naj bi bilo zlasti v zdravstvu, socialnem varstvu in policiji prisotno močno nezadovoljstvo, pravijo sindikalisti in napovedujejo tožbe. Poziv vladi k dialogu in nakazilu denarja

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ponekod so zdravstveni delavci dobili dodatek za delo v tveganih razmerah, ponekod pa (še) ne. 
Andrej Petelinšek

Pri izplačilu dodatka za delo v tveganih razmerah in dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v javnem sektorju vlada zmeda. Vsak zavod ali institucija ima lastne kriterije dodelitve dodatkov, zato prihaja do situacij, ko delavca na primerljivih delovnih mestih v primerljivih delovnih organizacijah dobita različno izplačilo dodatka. Marsikje delavci sploh še niso dobili izplačanih dodatkov, ponekod le enega, v redkih institucijah pa kar oba. To so anomalije, na katere so danes opozorili predstavniki sedmih sindikatov, združenih v Konfederacijo sindikatov javnega sektorja (KSJS). Vlado so pozvali, da posrednim proračunskim uporabnikom zagotovi sredstva za izplačilo dodatkov, in obenem napovedali tožbe zaradi načina izplačila dodatka za delo v kriznih razmerah, ki ga opredeljuje kolektivna pogodba za javni sektor.
Na slabšem najbolj izpostavljeni
Jabolko spora pri omenjenem dodatku je stališče komisije za razlago kolektivne pogodbe, ki je pred mesecem, s preglasovanjem sindikalnega dela komisije, določila, da je javni uslužbenec upravičen do 65 odstotkov dodatka le za tiste ure, ko je dejansko delal v pogojih, ki bi lahko ogrozili njegovo zdravje. Koliko je bilo takih ur in kateri so dela in naloge, ki se opravljajo v nevarnih pogojih dela, pa bo določil delodajalec, je zapisala komisija, medtem ko so v KSJS prepričani, da bi, izhajajoč iz pogodbe, delavec moral dobiti dodatek za vse opravljene delovne ure v času epidemije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta