Javnomnenjska raziskava, ki jo je za Večer in Dnevnik ob novonastajajoči alternativi trenutni vladi Janeza Janše izvedla agencija Ninamedia, je pokazala naklonjenost pobudi ekonomista Jožeta P. Damijana in drugih podpisnikov za Koalicijo ustavnega loka. Pobudo podpira malenkost več kot polovica vprašanih (51,7 odstotka). Pobude ne podpira 37,2 odstotka vprašanih. Je pa višja podpora zabeležena pri vprašanju, ali naj se Janši v parlamentu izglasuje konstruktivna nezaupnica - zanjo je skoraj 55 odstotkov vprašanih.
Predlog, da naj se tej pobudi poleg strank LMŠ Marjana Šarca, SD Tanje Fajon, Levice Luke Mesca in SAB Alenke Bratušek pridruži še Desus, ki ga trenutno vodi Tomaž Gantar, je dobil podobno podporo (49,4 odstotka za in 37 odstotkov proti), še najmanj navdušenja je bilo pri vprašanju, ali naj se pridruži še SMC Zdravka Počivalška (44 za, 41 proti).
Da je Damijan primeren kandidat za novega mandatarja, ta trenutek sicer ocenjuje nekaj več kot 46 odstotkov vprašanih (proti 32,2), petina je še neopredeljenih. Anketirancem - tistim, ki menijo, da Damijan ni primeren za mandatarja - smo postavili še dodatno vprašanje, kdo je po njihovi presoji bolj primeren. Velika večina (skupaj več kot 90 odstotkov) je odgovorila z "ne vem" ali "nihče ni primeren". V preostali desetini je še največ podpore (4,3 odstotka) dobil Šarec.
Anketirance smo vprašali tudi, katero stranko so volili na zadnjih parlamentarnih volitvah leta 2018. Izidi se bolj ali manj skladajo z uradnimi izidi volitev, le pri SDS, SMC in SAB je opazna večja razlika - navzdol.
Uporaba rezultatov le z dovoljenjem
Ponatis in uporaba rezultatov javnomnenjske ankete sta dovoljena le z izrecnim soglasjem naročnikov ankete, družb Dnevnik in Časnik Večer. Po izteku dvanajstih ur od prve objave javnomnenjske ankete v edicijah njunih naročnikov pridobitev dovoljenja ni več potrebna.
O raziskavi
Raziskavo so opravili 8. in 9. oktobra 2020 po metodi CATI. Z računalniškega seznama so poklicali 6129 naključno izbranih telefonskih naročnikov, 2185 ni bilo dosegljivih, 2398 jih ni želelo sodelovati v anketi, 856 pa jih ni ustrezalo vzorčnim določilom. Anketiranih je bilo 690 oseb. Standardna napaka vzorca je +/- 3,7 odstotka. Rezultati so prikazani v odstotkih (%).