Prebivalci rdečih regij, ki so nastanitev rezervirali pred uvedbo novih ukrepov, bodo kljub omejitvam gibanja še lahko odšli na počitnice. Če nastanitve še niso rezervirali, pa v oranžno regijo ne bodo mogli. Medtem za prebivalce oranžnih regij ni nobenih ovir. Oboji bi načeloma lahko dopustovali v tujini, saj takih omejitev pri prehodu meja ni. Pomembno je le, da pred tem preverijo, na kateri epidemiološki seznam je Slovenija uvrstila ciljno državo in obratno.
Odpovedi potovanj še ni
Turistični sektor za zdaj ostaja bolj ali manj odprt. Obratovanje turističnih nastanitev in gostinskih obratov je še naprej dovoljeno povsod po državi. Sicer so v hotelih obvezne maske, pri ruskem bifeju rokavice, zaprte so tudi nekatere savne in drugi skupni prostori, a v hotele se lahko odpravite. Notranji minister Aleš Hojs je pojasnil, da je gibanje v rdečih regijah prebivalcem oranžnih regij sicer dovoljeno, a odsvetovano. Vse državljane je zato pozval, naj glede na epidemiološke razmere vseeno razmislijo o odpovedi rezervacije, če je mogoča.
902.612 je število unovčenih bonov do 15. oktobra v vrednosti 123,488.763 evrov.
12.916 je še bilo prihodnjih rezervacij.
A večjih odpovedi za zdaj turistični ponudniki ne beležijo. Na turistični agenciji Relax nam je Jože Režonja pojasnil, da odpovedi v zadnjih dneh sploh še ni bilo. Imajo pa za čas krompirjevih počitnic največ rezervacij za hotele po Sloveniji, predvsem na Obali, Bledu in v različnih kopališčih, nekateri se bodo odpravili tudi na hrvaško obalo in v Grčijo. "Glede potovanj v tujino za zdaj nismo dobili nobenih navodil glede omejevanja, zato se lahko še vedno prijavijo na naša potovanja. Gostom nudimo prevoz do letališča, na letalo pa se lahko normalno vkrcajo," je pojasnil Režonja.
Jeseni so najbolj priljubljena zdravilišča
Gostje po izkušnjah Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč že takoj po poletju rezervirajo nastanitve za čas krompirjevih počitnic. V preteklih letih je bila zasedenost zdravilišč v tem terminu od 70- do 100-odstotna, odvisno od zdravilišča. Trenutno so zdravilišča med vikendi dobro zasedena, medtem ko je med tednom zasedenost manjša, a še vedno zelo dobra in primerljiva ali celo boljša kot lani. "Se je pa letos precej spremenila struktura gostov, 90 odstotkov je domačih, lani pa jih je bilo 50 odstotkov ali še manj," je dejal direktor skupnosti Iztok Altbauer. So pa zdravilišča v prvih devetih mesecih letos imela za 30 odstotkov manj prenočitev kot v prvih devetih mesecih lani zaradi spomladanskega zaprtja.
Izkušnja bralke: Vrste za zajtrk
Bralka, ki je z družino v septembru dopustovala v osrednji Sloveniji, nam je to povedala o svojih vtisih: "Zgodaj jeseni smo z družino letovali v termah na območju osrednje Slovenije. Z nastanitvijo smo bili sicer zadovoljni, a zapletlo se je že prvo jutro ob zajtrku, zaradi omejitev je lahko v jedilnici le omejeno število ljudi. Na prosto mizo pred restavracijo v maski ali zunaj je bilo treba na prostem čakati več minut. Ko smo si nalagali hrano na krožnik, smo morali uporabiti rokavice, prav tako smo bili v maskah. Sneli smo jih lahko le, ko smo jedi. Seveda smo se trudili jesti čim hitreje, saj smo vedeli, da od zunaj čakajo gostje na prazno mizo. To ni bilo vedno lahko, saj so bili krožniki s hrano precej prazni in je bilo posledično tudi manj izbire. Zlasti neprijetno je bilo otrokom zaradi nošenja mask in rokavic. Je bila pa prednost ta, da so bile mize precej narazen."
Boni bodo veljavni tudi naslednje leto
Vlada je napovedala tudi podaljšanje turističnih bonov na prihodnje leto. Predvidoma v decembru se bodo odločili, za kako dolgo bo to podaljšanje veljalo, a po zakonu to ne more biti za več kot leto dni. Po zadnjih podatkih gospodarskega ministrstva je bilo na dan 15. oktobra unovčenih 902.612 bonov, aktivnih rezervacij pa je bilo 12.916.
Anita Jost iz Celja: "Smo štiričlanska družina s srednješolko in osnovnošolcem. Za krompirjeve počitnice smo načrtovali štiridnevni dopust v italijanskem delu Tržaškega zaliva, kjer bi si ogledali italijanska mesta Trst, Gradež ... A smo z rezervacijo odlašali zaradi negotove situacije z epidemijo in čakali, kaj se bo zgodilo. Žal so zadnji ukrepi vlade naše načrte prekrižali. Sedaj bomo počitnice preživeli doma znotraj savinjske regije, natančneje po nekaj dni v Celju in na Kozjanskem, kjer so doma moji oziroma moževi starši." (gp)
Ana Helbl, Radlje ob Dravi:
"S fantom naj bi konec oktobra vikend preživela na Gorenjskem, kjer bi nastanitev plačala s turističnimi boni. Zaradi novih ukrepov in situacije v državi glede odhoda dvomiva, čeprav rezervacija omogoča prehajanje med regijami. Pri ponudniku nastanitve sva tako preverila, kako je z odpovedjo rezervacije. V odgovoru so bili zelo razumevajoči, pojasnili so nama tudi, da lahko rezervacijo brezplačno odpoveva do 48 ur pred prihodom. Spremljala bova razmere in se nato odločila." (up)
Polona Ambrožič Bombek, Ptuj: "Jesenske počitnice smo načrtovali nekje blizu, brez rezervacij letalskih kart ali prenočišč vnaprej, saj smo vedeli, da lahko hitro vse pade v vodo. Najbrž bi tako šli z avtomobilom po Italiji, sedaj pa bomo doma oziroma bova z možem verjetno kar delala, dokler se ne zapre še kaj več. Počitnice bodo tako delovno-razvedrilne. Doma bomo uredili stvari, za katere nam običajno zmanjka časa, pekli kostanje, okrasili kakšno bučo in se poskusili čim manj obremenjevati s to filmsko situacijo, v kateri je ves svet." (vib)