Foto: Igor NAPAST
V tem tednu so začela veljati pravila iz rumene epidemiološke faze, kar prinaša več sprostitev. Med drugim popolno odprtje srednjih šol in fakultet, vendar slednje tega še niso izkoristile ali ga sploh ne bodo. "To, da se fakultete zdaj lahko popolnoma odprejo, je zavajajoče, saj ne gre za vsesplošno odprtje fakultet brez upoštevanja varovalnih ukrepov, pač pa za nadzorovano izvedbo pedagoške dejavnosti ob strogem upoštevanju ukrepov za varovanje zdravja," so v odgovoru zapisali na Univerzi v Mariboru. Vodstvo fakultet tako še naprej pedagoške procese načrtuje v skladu s priporočili in ukrepi, zato bodo številni ostali pri hibridnem modelu, ki velja že od začetka maja.
Prostora za vse študente ni
"Na naši fakulteti imamo 52 študijskih programov, zato za vse študente ob spoštovanju ukrepov praktično sploh ne bi mogli izvesti predavanj v živo," je dejal dekan mariborske filozofske fakultete Darko Friš. "Vse učitelje smo tudi pozvali, ali bi morda želeli predavati v živo, a se jih je za hibridni model odločilo le pet," je še dodal. Prostorska stiska je ključna težava, da se večina fakultet za zdaj ne bo povsem vrnila v stare tirnice. Tako bo tudi na pravni fakulteti, kjer se je včeraj ponovno odprla študijska knjižnica, večina predavanj pa še vedno poteka na daljavo. V živo se tam izvajajo le seminarji in izpiti.
Tudi študentski domovi, ki so sicer lahko odprti že od prvomajskih praznikov, so še vedno bolj prazni
Na fakulteti za naravoslovje in matematiko so že s 3. majem na predavanja v živo povabili vse študente, pri čemer so vsem, ki tja niso mogli priti, omogočili, da lahko predavanja spremljajo preko spleta. V tem tednu tam tako ni nobenih sprememb. "Kar nekaj se jih je odločilo za predavanja na daljavo. Po grobi oceni približno polovica, a se to spreminja iz dneva v dan. Kak dan se odločijo za vsa predavanja v živo, kak drug dan spremljajo vse od doma. Ker imamo manjše skupine, je to pri nas mogoče," je pojasnil Blaž Zmazek, vršilec dolžnosti dekana Fakultete za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru.
Pravi preizkus bo trg dela
Kaj pa študentje? Številni si zadnje tedne pred koncem semestra sploh ne želijo vrnitve v stare tirnice, saj bi to prineslo nove spremembe in zaplete pri organizaciji prevoza in namestitve v študentskih stanovanjih in domovih. Na filozofski fakulteti so študente o tem, ali si želijo predavanj v živo, povprašali v anketi in dobrih 90 odstotkov jih želi leto končati na hibriden način. Podobno opažajo na pravni fakulteti. Tudi študentski domovi, ki so sicer lahko odprti že od prvomajskih praznikov, so še vedno bolj prazni. V Mariboru je zdaj zasedenih le 35 odstotkov kapacitet. "Nekaj se jih je izselilo, nekaj pa se jih še ni vrnilo. Trenutno je prisotnih bistveno manj stanovalcev, tisti, ki so, pa odhajajo pogosteje in so v študentskih domovih manj časa," je povedala Maja Ružič Krajnc, direktorica Študentskih domov Maribor.
Foto: Igor NAPAST
Tudi študentka mariborske ekonomsko-poslovne fakultete Nomi Hrast je prepričana, da s selitvijo v predavalnice konec maja ne bi veliko pridobili. Že tako je bilo veliko sprememb in prilagajanj, zato zdaj to po njenem mnenju ni najbolj nujno, si pa želi vrnitve v stare tirnice v novem študijskem letu. "Verjetno ne bo vse tako kot prej. Hibridni način bo morda ostal, a zagotovo bi se moralo bolj vzdrževati predavanja v živo, ker se le tako lahko študentje povezujejo med seboj in s fakulteto. Glede pridobljenega znanja pa prve raziskave sicer kažejo, da je kvaliteta študija ostala enaka, ampak to bo vidno šele, ko bo naša generacija stopila na trg dela," razmišlja študentka.
Na FERI te dni bolj živahno
Nove sprostitve so izkoristili na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) Univerze v Mariboru. "Mi smo se odločili za način, ki je enak kot oktobra. Pri nas imajo bruci in brucke zdaj v celoti predavanja in vaje na fakulteti. Višji letniki imajo v živo vse vaje, tudi računalniške, ki so bile do zdaj na daljavo. Od doma smo obdržali le nekatera predavanja večjih skupin višjih letnikov," je pojasnil Boštjan Vlaovič, prodekan za izobraževalne zadeve na FERI. Da bi imeli dovolj prostora za vse, so preuredili nekaj predavalnic, prav tako so najeli prostore v Mariboxu, kjer lahko vsi študentje na ustrezni razdalji sedijo v istem prostoru.
Foto: Igor NAPAST