Za omrežje bi lahko dejali, da je danes temeljni kamen poslovanja podjetij, njegova vloga, oziroma vloga povezljivosti pa bo v prihodnje le še rasla, saj predstavlja hrbtenico (zanesljivega) poslovanja. Skrbniki omrežij ali oddelki IT v podjetjih vseh velikosti si prizadevajo zagotoviti visoko dostopna omrežja, saj sodobno poslovanje zahteva hitro prilagajanje omrežja in storitev spremembam v poslovnem okolju.
Omrežja vseh vrst tako postajajo hrbtenica poslovanja, saj so nekakšna avtocesta za podatke in storitve.
V času, ko podjetja pospešeno uvajajo elektronsko poslovanje, tako z dobavitelji kot strankami, je prenos podatkov izrednega pomena. Še toliko bolj v primeru podjetij, ki svoje storitve ali vsebine nudijo preko omrežja.
Oblak gradi ali pade na povezljivosti
Vedno več podjetij se zanaša na ponudbo IT kot storitev iz oblaka, še več pa jih uporablja programsko opremo kot storitev. Uporabniška izkušnja s storitvami iz računalniškega oblaka pa je najbolj odvisna prav od kakovosti povezave – kako zanesljiva in zmogljiva je. Pri le nekaj uporabnikih na posamezni lokaciji to morebiti ni izziv, a že nekaj deset zaposlenih, ki sočasno uporabljajo storitve iz oblaka, je za internetno povezavo lahko pošten izziv. Sploh v luči dejstva, da se v oblak ne selijo zgolj manj zahtevne pisarniške aplikacije, temveč tudi za poslovanje kritični sistemi. Kakovostne komunikacijske povezave – od interneta, telefonije in mobilne povezljivosti – so danes nujnost.
Ko nedelovanje omrežja ne pride v poštev
Podjetja se vsak hip zanašajo na internetno (žično ali brezžično) ali telefonsko povezljivost. Le redka pa premorejo scenarij in rešitev, kako jo zagotoviti v primeru izpada storitev ponudnika, saj izpad lahko močno ohromi poslovanje podjetja.
V primeru, ko prihaja do pogostih izpadov povezave, velja razmisliti o zamenjavi ponudnika ali pa najemu dodatne povezave v svet (pri drugem ponudniku).
Optimizacija stroškov komunikacij
Ko gre za telekomunikacije, imajo podjetja izjemno pestro izbiro – fiksne povezave, pametne telefone, e-pošto, brezžične in mobilne povezave itd. Oblak in internet stvari na področje telekomunikacij uvajata še več izbire pa tudi zmede. V marsikaterem poslovnem okolju so telekomunikacijske rešitve uvajali postopoma in po metodi v času implementacije najugodnejše ponudbe. Tak stopničast razvoj telekomunikacijskega okolja je marsikje privedel do zelo heterogenega okolja (beri: ogromno različnih naprav različnih ponudnikov), ki je zelo kompleksno in zahtevno, predvsem pa drago za upravljanje.
Kaj storiti?
Stvari je treba poenotiti in spraviti na skupni imenovalec. V primeru podjetij je to celovita prenova komunikacijskega okolja, pri čemer je danes lažje kot v preteklosti, saj poslovnim strankam ponudniki že nudijo njim prilagojene rešitve – in če vse storitve najamejo pri enem ponudniku, dobijo boljšo ceno ter predvsem podporo – ob težavah pokličejo le en kontakt (t. i. skrbnika), ki se takoj loti odpravljanja težav. V preteklosti se je namreč vse prerado zgodilo, da so ponudniki rešitev odgovornost za nedelovanje ali težave v delovanju prelagali eden na drugega.
Prihranki so seveda možni. Podjetje in zaposleni naj se zato najprej iskreno izprašajo, kajresnično potrebujejo in česa ne.
Zatem se lahko skrbniki lotijo krčenja stroškov, ki bo, vsaj za večino uporabnikov, povsem nezaznavno in neboleče. Boljši ponudniki podjetjem nudijo storitev analize telekomunikacijskih potreb in porabe ter optimizacijo telekomunikacijskih storitev. Prenova omrežja ali telekomunikacij je tako lahko odlična priložnost, da podjetja začne poslovati bolj učinkovito in sodobno.