V veliki večini domov za starejše, skoraj 90 odstotkih, so se v spomladanskem valu epidemije uspeli ubraniti pred okužbami stanovalcev in zaposlenih s covidom-19. V zadnjih dneh so se okužbe v domovih spet pojavile.
"Domovi so danes zagotovo bolje pripravljeni, kot so bili v prvem valu, ko so se soočali s pomanjkanjem osebne varovalne opreme in informacij o novem virusu. Danes imajo več znanja o virusu, prav tako so bili vzpostavljeni določeni protokoli, ki določajo ukrepanje glede na oceno tveganja. Izredno pozornost namenjajo izvajanju preventivnih ukrepov, kot so higiena rok in kašlja ter ustrezna fizična razdalja, in okrepljeno spremljajo zdravstveno stanje stanovalcev, zaposlenih in tudi obiskovalcev," ocenjuje Denis Sahernik, v. d. sekretarja Skupnosti socialnih zavodov Slovenije.
Preprečevanje vnosov vse težje
Skrbi pa povzroča poslabšanje epidemiološke slike v Sloveniji v zadnjem času, saj to pomeni, da postaja preprečevanje vnosa virusa v domove vse težje, še posebno, ker gre v večini primerov za asimptomatske posameznike brez kakršnihkoli znakov okužbe.
Poleg tega še vedno pogrešajo sistemsko ureditev ukrepov ob pojavu okužb v domu. "Nimamo tudi vnaprej pripravljenih ekip zdravstvenih delavcev, ki bi lahko priskočile na pomoč v trenutku, ko se dom sreča z okužbo. V takem domu se zaradi karantene pri zaposlenih pogosto zgodi znaten kadrovski izpad, zaposleni, ki ostanejo na delovnih mestih, pa so preobremenjeni in izgorevajo," dodaja Sahernik.