V četrtek smo bili priča nekoliko redkejšemu načinu, kako je hladna fronta prešla Slovenijo. Precej pogosteje namreč za njo zapiha vzhodnik, ki nam prinese hladnejši zrak. Tokrat smo ostali pod vplivom jugozahodnika, in to kar močnega, vsaj za naše kraje. No, to se lahko zgodi tudi, če sta dve hladni fronti ena za drugo, a tokrat ni bilo tako. Ciklon je potoval naravnost čez nas proti srednji Evropi, v višjih slojih ozračja je bil nad nami močan vetrovni stržen, "jet" (in je tudi še danes, a počasi slabi ter se umika proti vzhodu). Po zaslugi vetra smo imeli prav vremensko razgiban dan in glede na temperaturo zračne mase, ki je bila nad nami, je bilo razmeroma toplo. Kako lahko veter "pomaga" toplemu vremenu, lahko vidimo danes, ko je precej mirneje kot včeraj. Res pa nas prekrivajo tudi oblaki.
Jugozahodni veter je pri nas značilen predhodnik atlantskih vremenskih motenj in toplejši jesenski dnevi so po navadi pred prihodom vremenskih front. Za njimi se običajno veter umiri. Tokrat je bilo drugače, pravzaprav ravno obratno, saj pred prihodom včerajšnje vremenske fronte skorajda ni pihalo, razen tik pred zdajci. Jugo je "pomagal" morju, da se je ob plimi dvignilo še nekoliko višje, kot bi se brez njegove pomoči. In na Bovškem je zjutraj prišlo do kombinacije sicer izrazitega vetra, ki je pihal zaradi razlike v zračnem tlaku, ter učinka reliefa, ki je vse skupaj še okrepil. Močan veter, ki je pihal čez Kaninsko pogorje, se je ob spuščanju vzdolž pobočij v dolino Soče dodatno pospešil, podobno, kot se to dogaja pri burji. Pri tem se je verjetno še nekoliko pospešil zaradi razmeroma ozke doline in skupek tega so bili zelo močni vetrovni sunki, ki so v Bovcu ob jugozahodniku precej redkejši, kot kadar tam piha burja. Zgodaj zjutraj je veter presegel hitrost sto kilometrov na uro, a je na srečo potem kar hitro slabel. Za primerjavo, na Kaninu je naša samodejna meteorološka postaja namerila najmočnejši sunek okoli 150 km/h, še celo dopoldne pa je pihalo tudi nad 70 km/h.
Tako razgibano vreme se je dobesedno čez noč spremenilo v današnjo, precej bolj sivo različico novembrskega vremena, razen na Primorskem. Saj se večkrat vreme spremeni dobesedno čez noč, a precej pogosteje prav zaradi prehoda izrazitejše vremenske fronte, tokrat pa je sprememba zamujala za en dan. Morda boste rekli, da se grem malenkosti, a najbrž niste imeli nič proti, da je bolj sivo novembrsko vreme zamudilo za en dan. Takega vremena, kot ga imamo danes, bomo verjetno ta mesec in pozimi še siti.