Kako znova obuditi socialni dialog? Nezadovoljni sindikati, možne tudi demonstracije

Urška Mlinarič
13.05.2021 05:50
Zaradi socialnega dialoga, ki je tako rekoč mrtev, bodo sindikalne centrale odločale, kako ukrepati. Sindikati javnega sektorja se opredeljujejo do vladne ponudbe regresa in odprave varčevalnih ukrepov
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nebojša Tejić/STA

Predstavniki sedmih sindikalnih central, ki predstavnike delavstva zastopajo tudi v okviru Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), že dlje časa opozarjajo na ignorantski odnos vlade do njih kot socialnih partnerjev. Sodu nezadovoljstva naj bi dno izbilo dejstvo, da predlog sprememb davčne zakonodaje sploh ni prišel na mizo ESS, zato se bodo predstavniki sindikalnih central danes odločali, kako ukrepati. Kajti, kot je slišati, v času predsedovanja Slovenije Svetu EU ne želijo biti fasada socialnega partnerstva, če je jasno, da je socialni dialog tako rekoč mrtev in se ignorira interese zaposlenih, nam je pojasnil eden od sindikalnih predstavnikov.

Pred sestankom predstavniki central niso želeli napovedovati nadaljnjih potez. "Vse, kar vam lahko potrdim, je, da smo sindikati že dlje časa nezadovoljni, ker se zakonodajni predlogi vlagajo v parlamentarno proceduro, ne da bi bili mi z njimi seznanjeni, kaj šele, da bi bili predlogi usklajeni, zato je na mizi več možnosti," je povedal vodja Konfederacije Pergam Jakob Počivavšek. Po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah bodo vodje central med drugim odločali o obstrukciji ESS zaradi vladnega ponavljajočega kršenja pravil delovanja sveta in nižanja ravni socialnega dialoga, pa tudi o tem, ali bodo članstvo pozvali k demonstracijam.

Danes tudi o ponudbi za regres

Sindikati javnega sektorja pa morajo do danes vladni pogajalski skupini sporočiti, ali sprejmejo zadnji vladni predlog odprave še veljavnih varčevalnih ukrepov ter tudi ponujeni znesek regresa za letni dopust in premik plačnega dne. Ne Počivavšek ne vodja Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj nista želela napovedati, kako se bodo sindikati odločili, saj o tem, ali ponudbo sprejmejo, odloča vsak sindikat posebej. Ti pa imajo do določenih pogajalskih točk zelo različne poglede.

Prejšnja, druga vlada Janeza Janše je množične proteste sindikatov doživela leta 2012 zaradi varčevalnih ukrepov.
Foto: Tit KOŠIR
Tit Košir

Vlada je pri regresu za letni dopust nekoliko popustila in tako javnim uslužbencem namesto zakonskih 1024 evrov regresa ponuja 1050 evrov. Obenem predlaga, da bi poenotili izplačilo plač v javnem sektorju na 10. delovni dan v mesecu. To pa, kot opozarjajo sindikati, lahko pomeni, da bodo javni uslužbenci plačo dobili šele med 12. in 15. v mesecu. Trenutno javni uslužbenci plače dobivajo 5. oziroma 10. v mesecu, kar bi prineslo pomemben zamik pri izplačilu plače in dodatne stroške vsem, ki imajo na datum plače vezana poplačila različnih obveznosti, kot so krediti, položnice, preživnine.

Dodatni stroški za zaposlene

Banke namreč niso pripravljene odpisati stroškov premika obveznosti plačila, ki znašajo tudi nekaj deset evrov, zato je to za članstvo marsikaterega sindikata nesprejemljivo. Če je vlada regres za prehrano zvišala za nekaj deset centov na 4,30 evra na dan, pa se ni bila pripravljena pogovarjati o odpravi 8-odstotnega znižanja plačne lestvice v času krize pred osmimi leti, češ da gre za trajni ukrep. Je pa pripravljena dvigniti povračilo potnih stoškov z 8 na 10 odstotkov cene neosvinčenega bencina na kilometer, a bi bili obenem na slabšem tisti, ki uporabljajo mestni promet, trdi Štrukelj in še pravi, da nikakor ne gre za velikodušno ponudbo, "ki jo mi nerazumno zavračamo, kot želi to prikazati vlada". Tudi zato je izid glasovanja glavnega odbora Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, ki bo o ponudbi odločal danes, negotov, je še povedal Štrukelj.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta