Kot ključne prioritete pri ministrovanju je na predstavitvi izpostavil krepitev samooskrbe s kmetijskimi proizvodi, zagotavljanje varne hrane in učinkovito črpanje evropskih sredstev. Podgoršek, ki ima sicer doktorat s področja agrarne ekonomike, je sedaj državni sekretar na kmetijskem ministrstvu, pred tem pa je bil javnosti poznan kot prvi varuh odnosov v prehranski verigi. Za naslednika dosedanje ministrice Aleksandre Pivec, ki je po več kot dveh mesecih očitkov na njen račun odstopila s položaja, so ga predlagali v Desusu.
Dejal je, da se slovensko kmetijstvo sooča s številnimi izzivi, a ima po drugi strani številne potenciale, ki bodo prišli prav v prihajajočem zahtevnem obdobju. Med izzivi je med drugim izpostavil samooskrbo, katere primanjkljaj se zaradi majhnosti države hitro pozna, to smo lahko zaznali ob pojavu koronavirusa.
Po njegovem prepričanju je zato treba povečati odpornost na takšne pretrese. To bi med drugim dosegel z več vlaganji v razvoj in prenos znanja ter digitalizacijo. Ministrstvo je na drugi val širjenja koronavirusa po njegovih besedah sicer dobro pripravljeno.
OCENA ZASLIŠANJA:
Dvome želi odpraviti
Jože Podgoršek se je v predstavitvi lotil pričakovanih tem in to zelo na splošno. Samooskrba je izpostavljena že več let, s pojavom koronavirusa pa je postala najpomembnejša tudi za Podgorška. Napovedal je tudi zavzemanje za varno hrano in uspešnejše črpanje evropskih sredstev, kar je bila tako ali tako prioriteta že sedaj.
Bolj konkreten odgovor je ponudil le pri razreševanju domnevnih nepravilnosti v družbi Slovenski državni gozdovi, saj je prepričan, da je takim nejasnostim treba priti do dna, zato je napovedal takojšnji forenzični pregled.
Med prednostnimi nalogami, ki si jih bo zadal kot minister, je izpostavil zagotavljanje varne hrane. Uprava za varno hrano po njegovem mnenju trenutno deluje dobro ter redno in pravočasno obvešča javnost o neskladjih. "Tudi v prihodnje bomo naredili vse, da potrošnikom zagotovimo varno hrano," je dejal. V primeru prevzema vodenja ministrstva je napovedal nekatere spremembe zakonodaje, prednostno za preprečevanje afriške prašičje kuge, napovedal pa je tudi spremembe zemljiške zakonodaje ter posodobitev sklada kmetijskih zemljišč in gozdov, nadaljevati pa je po njegovih besedah treba tudi spremembe zakona o kmetijstvu.
Poslanci so želeli izvedeti, kako bi se lotil krepitve vrednosti slovenskega lesa. Violeto Tomić (Levica) je zanimalo, ali tudi on meni, da izvažanje lesa v tujino in uvažanje končnih izdelkov ni problematično. Podgoršek je poudaril, da je vrednost slovenskega lesa vsekakor treba okrepiti, zato bi morali spodbujati domačo predelavo do končnih izdelkov. Preiskavo domnevnih nepravilnosti v družbi Slovenski državni gozdovi je napovedal že v predstavitvi pred odborom, a je več poslancev še zanimalo, kako bo ukrepal. Nadzornemu svetu družbe bo predlagal, naj takoj sproži postopke za forenzični pregled poslovanja družbe, je odgovoril. Želi tudi povečati učinkovitost javne službe Zavoda za gozdove Slovenije z neposrednim delom z lastniki gozdov.
TEMELJNE ZAVEZE:
Krepitev samooskrbe s kmetijskimi proizvodi, kar bi dosegli z več vlaganji v razvoj in prenos znanja ter digitalizacijo.
Zagotavljanje varne hrane.
V odgovoru na vprašanji Janija Ivanuše (SNS) in Meire Hot (SD) pa je zagotovil, da se zaveda tudi težav manjših vinogradnikov in sadjarjev. Prav je, da država spodbuja ukrepe, ki bodo povečali zanesljivost pridelave, pri čemer je treba pametno črpati tudi evropska sredstva, je poudaril. Ministrstvo mora po njegovem čim prej pripraviti programske dokumente za črpanje sredstev skupne kmetijske politike v naslednjem večletnem finančnem obdobju EU. Nujna bo tudi vključitev strategij na ravni EU, pri čemer bodo posebno pozornost namenili varstvu okolja, je napovedal.