V koalicijskem trojčku Svoboda, SD in Levica predlagajo razrešitev in prenehanje mandatov devetih članov programskega sveta RTV Slovenija. Mandatno-volilna komisija (MVK) naj bi predloge predvidoma obravnavala na štirih junijskih sejah. Predlogi sklepov predvidevajo razrešitev in prenehanje devetih članov programskega sveta RTVS, in sicer Slavka Kmetiča, Alojzija Bogataja, Leona Oblaka, Ivana Štuheca, Žige Kušarja, Alenke Gotar, Andreja Prebila, Jelke Stergel in Roka Hodeja. Programski svet sicer skupaj šteje 29 članov.
Kaj očitajo deveterici programskih svetnikov?
Omenjenim programskim svetnikom v koaliciji očitajo, da so glasovali za nezakonit sklep o imenovanju generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha januarja leta 2021 in nato njegovo ponovno imenovanje marca lani. V predlogu sklepa jim med drugim očitajo tudi opustitev dolžnosti za odpravo nezakonitosti pri razrešitvi direktorice Televizije Slovenija (TVS) Natalije Gorščak, saj niso glasovali ali predlagali nobenega ukrepa za odpravo nezakonitosti. Med očitki je tudi neukrepanje ob "nezakonitem imenovanju odgovorne urednice informativnega programa", saj da je bila Jadranka Rebernik imenovana brez soglasja programskega sveta in podpore zaposlenih.
Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani je namreč razsodilo, da je bilo imenovanje Graha Whatmougha za generalnega direktorja RTVS januarja 2021 nezakonito. Marca lani je programski svet Graha Whatmougha vnovič imenoval za generalnega direktorja, ki po odločitvi ustavnega sodišča o začasnem zadržanju izvajanja novele zakona o RTVS trenutno zavod vodi kot vršilec dolžnosti. MVK se je s sodbama o nezakonitosti imenovanja Grah Whatmougha in njegovi nezakoniti razrešitvi Gorščak seznanila prejšnji teden, poslanka Svobode Mojca Šetinc Pašek pa je v zvezi s programskimi svetniki izjavila, da bodo potem verjetno "imeli še eno sejo, ko bomo morali začeti postopke razreševanja teh ljudi".
V koaliciji torej trdijo, da je programski svet RTVS nezakonito imenoval Graha Whatmougha, ta pa je nato nezakonito odpoklical takratno direktorico TVS Gorščak, kar bi programski svet lahko preprečil, če bi odločil o zavrnitvi soglasja k razrešitvi. S tem se je programski svet protipravno posegel v ustavno in zakonsko avtonomijo RTVS, ki vključuje tudi varstvo pred nezakonitimi posegi v sestavo njenih organov. Slednje je nujno za institucionalno in organizacijsko samostojnost in neodvisnost RTVS, brez katere ni mogoče uresničevati ustavne pravice do svobode izražanja, poudarjajo v koaliciji.
Sajovic: Sporočila referenduma se očitno ne sliši
"Nezakonito, nekompetentno nastavljeno vodstvo RTV s pomočjo in ob sodelovanju programskih svetnikov očitno dragocen, za narod pomemben javni zavod pelje v bankrot in propad, očitno po grškem scenariju. Pravnomočne odločitve sodišča so jasne, gre in šlo je za nezakonito ravnanje. Sporočila referenduma se očitno ne sliši, sto tisoče in sto tisoče naših državljank in državljanov očitno obvezno plačuje nekaj, kar ne zmore več gledati, ker se nam dogaja politično-ideološko prekrščevanje gledalk in gledalcev," je dejal vodja poslancev Gibanja Svoboda Borut Sajovic.
Da se agonija javne televizije, ki je bila nekoč najbolj gledan in spoštovan osrednji medij v državi, v zadnjem času še poglablja, je poudaril tudi vodja poslanske skupine SD Jani Prednik. "To je pokazalo tudi sodišče, ki je ugotovilo nezakonita ravnanja na javni radioteleviziji. To, da se agonija poglablja, kažejo tudi številke. Javna televizija je iz meseca v mesec manj gledana, zato se je koalicija odločila, da na podlagi sodb sodišča potegne tudi določene poteze." Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec pa je poudaril, da je razrešitev programskih svetnikov v tem trenutku smiselna in smotrna, da se ubrani javni servis pred propadom, ki ga vodita Grah Whatmough in direktor TVS Uroš Urbanija.
Janša o mračnih silah, državnem udaru in ustavni obtožbi
Odzivi opozicije na koalicijski poskus razrešitve programskih svetnikov RTVS so ostri. Predsednik SDS Janez Janša je na Twitterju zapisal, da gredo "mračne sile z državnim udarom nad RTV Slovenija", zraven pa je dodal fotografije premierja Roberta Goloba in prvega predsednika republike Milana Kučana ter poslanke Gibanja Svoboda in nekdanje novinarke TVS Mojce Šetinc Pašek.
Če bo MVK potrdila predloge sklepov za razrešitev članov programskega sveta RTVS, je to zadosten razlog za ustavno obtožbo, je v eni od naslednjih objav na Twitterju zapisal Janša. Takšni predlogi po njegovih besedah niso presenečenje, ker da je "premier Robert Golob javno napovedal, da se bodo RTVS lotili na nelegalen način".
V SDS menijo, da razreševanje programskih svetnikov predstavlja "barbarski udar na pravno državo". Gre za potezo, ki resno načenja temelje pravne države, kar da potrjujejo tudi prej omenjene izjave predsednika vlade. "Koalicija se je postavila nad pravno državo, saj svetnikov pravno gledano v trenutni situaciji ni mogoče razrešiti. Gre za politično motivirano protipravno akcijo namernega miniranja javne RTV in zavestno nezakonitost pri političnem podrejanju zavoda. Razreševanje programskih svetnikov v času, ko so ustavni sodniki zadržali izvajanje zakona o RTV, je povsem v nasprotju s sklepom ustavnega sodišča in predstavlja drastičen poseg v avtonomijo javnega servisa. To je popolna zloraba oblasti in eklatanten prikaz avtoritarnosti Svobode. Za njih drži rek, da cilj posvečuje sredstvo. In cilj je popolna podreditev javnega zavoda RTV, uporabili pa bodo vsa sredstva, kot je napovedal premier Golob," so sporočili iz največje opozicijske stranke.
Kritičen je bil tudi prvak NSi Matej Tonin. "Ker se RTV ni dala depolitizirati na 'civilen in legalen način', je predsednik vlade Golob napovedal, da bodo to storili tako, kot znajo. Na koncu nam bo očitno sodišče EU moralo povedati, da se takšna Svoboda imenuje diktatura," je prek Twitterja sporočil Tonin.
Tašner Vatovec: Bager prejšnje koalicije je povozil RTVS
"Pred dobrima dvema letoma je SDS začela s svojim velikim pohodom čez institucije. Ta bager takratne koalicije je najbolj očitno povozil RTV Slovenija. S tem bagrom so poteptali avtonomijo zaposlenih, neodvisnost samega medija, predvsem pa v zadnjem času skrhali zaupanje, ki ga je imela javnost do javnega servisa RTV," je dejal vodja poslancev Levice. Po njegovih besedah se je pokazalo, da je deveterica programskih svetnikov delovala v nasprotju z zakonodajo, zaradi česar je poteza, da se jih razreši, ker so očitno namerno nezakonito delovali proti javnemu servisu, da dosežejo svoje cilje, utemeljena. Vladna koalicija se je sicer odločila, da bo razmere na javni radioteleviziji reševala z novelo zakona o RTVS, ki med drugim predvideva oblikovanje novega sveta RTVS in prenehanje mandatov sedanjemu vodstvu, a je ustavno sodišče v tem delu začasno zadržalo izvajanje novele.
Gregorčič: Članom programskega sveta RTVS ni mogoče znova odvzeti mandata
Predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Peter Gregorčič se je na predlagane sklepe za razrešitev in prenehanje mandatov devetih članov programskega sveta odzval z besedami, da je članom programskega sveta mandat prenehal že 28. decembra z uveljavitvijo novele zakona o RTV. Glede na to jim ga ni mogoče (znova) odvzeti, meni Gregorčič.
"Za tak sklep torej ni pravne podlage in bo tak sklep mandatno-volilne komisije državnega zbora posledično nezakonit. Državni zbor torej želi eno nezakonitost odpraviti z drugo nezakonitostjo, ki jo bo z zlorabo oblastne pozicije zakrivil sam," je za STA navedel Gregorčič.
Na vprašanje, na katero zakonodajo se bodo oprli pri razreševanju svetnikov, saj starega zakona ni več, izvajanje novega, ki ureja drugačne organe upravljanja in vodenja RTVS, pa je začasno zadržano s strani ustavnega sodišča, je Sajovic odgovoril, da je sejo sklicala predsednica MVK Janja Sluga. "Mislim, da so odločitve sodišča o nezakonitih, ki so pravnomočne, zadostna podlaga, da postopek razrešitve nadaljujemo," je dejal vodja poslancev Svobode. Na vprašanje, ali so se s pravnimi strokovnjaki posvetovali o zakonitosti takšnega postopka razrešitve svetnikov, pa je Sajovic odgovoril, da so pravna mnenja, ki obstajajo, zelo različna: "Ta trenutek jih ne razkrivamo, uporabljamo pa jih zato, da sprejmemo odločitev, ki gre v dobro javnega servisa in njegovega preživetja, rešitvijo pred bankrotom, in za tisto, kar je za naše gledalke in gledalce ter poslušalke in poslušalce najbolj pomembno – da dobijo dostojne informacije."