V devetih bolnišnicah je bilo včeraj na navadnih oddelkih hospitaliziranih 146 covid bolnikov, še 26 pa jih je bilo v intenzivnih enotah. Ob sedanjem naraščanju števila obolelih in s tem tudi večjih potrebah po hospitalizaciji vodja strokovne skupine pri ministrstvu za zdravje infektologinja Bojana Beović meni, da bomo že prihodnji teden za covid bolnike potrebovali okoli 300 postelj. Svoje kapacitete naj bi širili predvsem v obstoječih covid bolnišnicah, čeprav sama dodaja, da bi bilo najlažje, da bi covid oddelke tudi zaradi kadra oblikovali v vseh 15 slovenskih bolnišnicah, ki so vključene v načrt. Še vedno pa država računa tudi na oblikovanje enega velikega covid oddelka v bolnišnici Topolšica.
V Topolšici še nič novega
"Dogovori potekajo na ravni ministrstva za zdravje," je dejala infektologinja, ki je hkrati priznala, da bi covid centralizacija pomenila premik kadra na eno lokacijo, kar pa bo težko izvedljivo. Tudi direktor Bolnišnice Topolšica Jurij Šorli včeraj ni vedel nič več kot konec prejšnjega tedna. "Še vedno čakamo na analizo in izbiro izvajalca del, za kar je zadolženo ministrstvo," je povedal in dodal, da lahko z obstoječim zdravstvenim kadrom oskrbijo 35 covid pacientov, seveda pa to pomeni, da bi morali vse svoje trenutne paciente preseliti v druge bolnišnice. Kam, jim na ministrstvu še niso povedali, prav tako bodo izvajalci del tisti, ki bodo, če bi bila Topolšica preoblikovana v covid bolnišnico, povedali, kolikšen je maksimum covid bolnikov, ki jih lahko sprejmejo.
Skupen problem vseh bolnišnic pa je, da bi s širitvijo covid kapacitet morali začeti opuščati druge redne programe, saj preprosto nimajo dovolj kadra, situacijo pa jim dodatno otežuje pojav okužbe med zaposlenimi.
Ko se širijo covid kapacitete, se zapirajo drugi programi
V UKC Maribor je zasedenih 30 običajnih covid postelj in štiri mesta na intenzivni covid terapiji. V prvi fazi širitve lahko povečajo število postelj na 40, na intenzivnem oddelku pa na šest mest. Če bo potreb po covid posteljah še več, sledi postopno zapiranje drugih programov, predvsem zaradi kadrovskega primanjkljaja. Izpad je velik tudi zaradi karanten in samoizolacij - konec prejšnjega tedna je bilo okuženih 23 zaposlenih, 33 zaposlenih z različnih oddelkov pa je v samoizolaciji.
Tudi v UKC Ljubljana so blizu svojemu covid maksimumu. Na navadnih oddelkih, kjer je prostora za 50 bolnikov, jih je včeraj ležalo 42, na intenzivi, kjer jih je bilo dvanajst, pa imajo prostora za 25 bolnikov, je konec prejšnjega meseca pojasnil generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar. Ko bodo te kapacitete popolnjene, tako Poklukar, bodo najprej ukinili dodatne programe, potem pa vse, kar ni življenjsko nujno. V UKC Ljubljana sicer načrtujejo dodatne kapacitete bodisi v Bolnišnici dr. Petra Držaja ali na Ortopedski kliniki, kjer so sicer zaradi okužb minuli petek ustavili nenujne ortopedske posege.
V celjski bolnišnici se trenutno na oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja soočajo z večjim številom okuženih; pri 14 medicinskih sestrah in treh zdravnikih so potrdili okužbo. Trenutno imajo za covid bolnike pripravljenih 20 postelj na navadnih oddelkih in pet na intenzivi, bodo pa še ta teden kapacitete povečali. Dogovor s pristojnim ministrstvom je, da je njihov covid maksimum 45 navadnih covid postelj in enajst na intenzivi. Tudi v Murski Soboti, kjer imajo trenutno zasedenih devet postelj od 15 na običajnem oddelku in eno od treh na intenzivi, so pripravljeni dodati še pet postelj. A bodo zato ta teden morali zmanjšati obseg dejavnosti razvojne ambulante, fizioterapije in posameznih internističnih ambulant, pri čemer pa za zdaj že naročenih pacientov ne odpovedujejo oziroma prenaročajo.
Na Golniku že krčijo nekatere obravnave
Na Golniku so, po besedah direktorja Aleša Rozmana že primorani v krčenje obravnav nekaterih bolezni, kot so alergije in blažje astme, ohranjajo pa diagnostiko in zdravljenje raka, pljučnic, težjih oblik alergij ... Sedanjim desetim posteljam na običajnem oddelku bodo dodali še enkrat toliko postelj, medtem ko intenziva, kjer sta trenutno dva bolnika, ostaja pri šestih posteljah. V Novem mestu, kjer imajo trenutno na voljo 24 covid postelj, od katerih je 16 zasedenih, jim uspeva izpolnjevati tudi druge programe, ko bodo primorani zagotoviti še 20 postelj, pa bodo morali krčiti določene elektivne programe in združevati dejavnosti, da bi pridobili prostor in kader.
V Slovenj Gradcu, kjer so obstoječim kapacitetam dodali še 15 covid postelj, prav tako že krčijo druge programe, dodatne postelje - največ 20 - lahko zagotovijo na Ptuju. V šempetrski bolnišnici pa bodo lahko prve covid bolnike začeli sprejemati jutri. Nekaj prostora, v pomoč drugim bolnišnicam, pa so že naredili tudi v sežanski bolnišnici.
IJS: Kriteriji za rdeči seznam ukrepov v sedmih dneh
Na Inštitutu Jožefa Stefana (IJS) v novi napovedi razvoja epidemije ocenjujejo, da je ocenjeno reprodukcijsko število že 1,81, epidemija pa narašča s podvojitvenim časom približno malo več kot osem dni. Napovedujejo, da bodo kriteriji za rdeči seznam ukrepov doseženi v naslednjih sedmih dneh.
Kriteriji za razglasitev epidemije in uvedbo novih ukrepov so več kot 140 okuženih na 100.000 prebivalcev v 14-dnevnem obdobju, več kot 250 hospitaliziranih bolnikov s covidom-19, od teh več kot 50 na intenzivni negi. Število 140 okuženih na 100.000 prebivalcev v zadnjih dveh tednih je Slovenija presegla že v preteklih dneh, po napovedih IJS pa naj bi 250 hospitaliziranih presegli v nedeljo, 17. oktobra, 50 na intenzivni negi pa dan pozneje.
V prvem "rdečem" paketu ob razglašeni epidemiji so predvidena zaprtja trgovskih centrov, šola na daljavo za srednje šole in univerze, zaprtje kulturnih ustanov in splošna prepoved verskih obredov in porok z gosti.
Na IJS menijo, da bi lahko bili razlogi za naraščanje reprodukcijskega števila, ki kaže, koliko ljudi v povprečju okuži vsak okuženi, začetek študijskega leta, jesensko vreme ter posledično zadrževanje v zaprtih prostorih in presežene kapacitete epidemiološkega zajezevanja.