Koliko več po spletu kupujemo živila? Prihranek časa in zmanjšanje možnosti okužbe poglavitna razloga za nakupe po spletu

Damijan Toplak Damijan Toplak
04.11.2020 06:15

Kako razvita in razvejena je pri nas spletna trgovina z živili in drugimi bolj nujnimi dobrinami, kako je z dostavo na dom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V času epidemije in tudi v prihodnosti je pričakovati, da bo vse več ljudi osnovna živila kupovalo po spletu. 
Andrej Petelinšek

Slovenija se sooča z drugim valom epidemije koronavirusa in podobno kot v prvem veljajo omejitve gibanja na občinske meje. Ker pa vse občine niso enako velike niti razvite, se pojavi problem, da trgovine v občini ni ali so te zelo majhne in se ob večjem številu nakupovalcev poveča možnost okužbe s koronavirusom. Rešitev so lahko spletne trgovine z živili. Pri diskontnem trgovcu Lidlu tovrstne prodaje še nimajo in je za zdaj ne načrtujejo, medtem ko Hofer po spletu prodaja različno tehnično blago. Sparova spletna trgovina je omejena na Ljubljano z okolico. Tuš ima urejeno dostavo (in prevzemna mesta) v šestih največjih slovenskih mestih, tudi v Mariboru in Celju, prav tako ima prevzemna mesta med drugim še na Ptuju, v Murski Soboti, Ljutomeru, Laškem, Rogaški Slatini in na Muti. Pri Mercatorju pa vam dostavijo po spletu nakupljene izdelke na kar 98 odstotkov naslovov po Sloveniji. Spletno prodajo in dostavo ima tudi nekaj zasebnikov, a le v svojem lokalnem okolju.

Po spletu kupujejo tudi starejši ali za njih mlajši sorodniki

Mercatorjeva spletna trgovina deluje že več kot 22 let in ima največje zmogljivosti med spletnimi trgovinami z izdelki za dnevno rabo pri nas, izpostavljajo pri "najboljšem sosedu". Mlajšim zaposlenim, ki jih je bilo na začetku med kupci v Mercatorjevi spletni trgovini največ, so se kmalu pridružile družine z otroki, zdaj kupujejo tudi starejši, mlajši kupujejo za starše ali stare starše, sosedje v blokih naročajo skupaj. Mercatorjeva spletna trgovina je vedno odprta tudi za podjetja oziroma pravne osebe. Opažajo, da je v njihovi spletni trgovini največ kupcev iz Ljubljane in okolice, iz Kranja in Maribora, sledijo druga večja mesta. Najpogostejši izdelki v spletni košarici so osnovna živila (mleko, olje, moka, sladkor, pijače) in toaletne potrebščine (čistila, detergenti, toaletni papir, plenice), praviloma so zraven sveži izdelki (kruh, pakirane mesnine in druge delikatese, pakirano sveže meso, sadje in zelenjava) in drugo, kar sestavlja tedenski nakup tudi v običajni trgovini.

Pri spletnih nakupih se prihrani čas in zmanjša možnost okužbe, menijo tisti, ki tako kupujejo živila.
Sašo Bizjak

"Na vrhuncu prvega in zdaj drugega vala epidemije se je prodaja v naši spletni trgovini povečala do desetkrat. Če je termin dostave izbran že naslednji dan po naročilu, je to v večini primerov možno, osebni prevzem na eno od 15 prevzemnih točk po Sloveniji pa je možen že v štirih urah po naročilu, dokler so termini prosti. Cene v spletni trgovini so enake kot v običajnih trgovinah, tudi izbira je zelo široka, več kot 18.000 vrst izdelkov, kupci pa lahko plačujejo že ob naročilu s kartico Pika, kar jim omogoča tudi pridobivanje bonitetnih pik. Unovčevanje pik le z modro kartico Pika še ni možno, za zdaj pa se kuponi za popust na izbrani izdelek unovčijo v običajnih trgovinah. Skoraj 80 odstotkov kupcev plača že ob naročilu prek spleta, kar je v zdajšnjih razmerah dobrodošlo. Sodelavce izobražujemo, da izdelke za spletni nakup izbirajo enako pozorno in skrbno, kot bi kupovali zase. Nadgrajujemo zaledne sisteme, večamo zmogljivosti. Ocenjujemo, da bo v prihodnje spletnih nakupov še več, saj se je po koncu prvega vala epidemije delež nakupov v naši spletni trgovini povečal za približno 30 odstotkov. Kupci zelo hitro ugotovijo, koliko časa, napora in konec koncev stroškov (gorivo) jim lahko prihrani kupovanje v spletni trgovini, in zato jih vse več kombinira klasične nakupe s spletnimi," odgovarjajo v Mercatorju.

Prevladujejo mlajši kupci

Sparova spletna trgovina omogoča osebni prevzem samo na drive-in točki v Ljubljani, prav tako dostavo na dom opravljajo le v Ljubljani in večjih okoliških naseljih. "V času epidemije se je povpraševanje po spletnem nakupovanju bistveno povečalo, saj so njegove prednosti prepoznali tudi tisti potrošniki, ki so prej nakupovali le v fizičnih trgovinah. Poleg povečanja števila stalnih kupcev smo v primerjavi s časom pred izbruhom koronavirusa zaznali večjo povprečno košarico nakupa. Zanimanje za spletno nakupovanje beležimo v vseh starostnih skupinah, glavnino nakupov pa opravijo kupci med 25. in 45. letom. V spletni trgovini nudimo možnost plačila s plačilnimi ali kreditnimi karticami ter gotovino. Pogosto so na voljo posebne ugodnosti, ki veljajo le v spletni trgovini. Povpraševanje po spletnem nakupovanju je znova v izrazitem porastu, čemur se skušamo prilagoditi v največji možni meri. Zaposlili smo dodatne sodelavce, razširili skladišče ter povečali število voznikov in dostavnih vozil, naš cilj pa je tudi v teh nepredvidljivih okoliščinah ohraniti kakovostno storitev," ugotavljajo v Sparu.

 

V času epidemije 13-krat več prijav v spletni supermarket

V Tušu pa izpostavijo, da s prevzemnimi mesti omogočajo, da recimo med malico opravite nakup po spletu, na poti domov se zapeljete mimo njihove trgovine, kjer vam nakup zložijo v prtljažnik in že ste na poti domov z opravljenim nakupom oziroma vam tega dostavijo na vaš naslov. Pri dostavi si pomagajo z vozili in vozniki GoOptija. "Letos v času epidemije so se nakupne navade prilagodile razmeram. Kupci nakupe opravljajo manj pogosto, a v večjem obsegu ter se čedalje pogosteje odločajo za nakupe živil prek spleta. V tokratnem valu spletni nakupi rastejo malce počasneje, ampak konstantno, zato vse kapacitete skokovito povečujemo. V obdobju epidemije smo beležili 3600-odstotni porast vrednosti v spletnih nakupih in 13-kratno povečanje števila prijav v spletni supermarket. Ko smo ga lani lansirali in odprli prvi terminal 'drive-thru' v Celju, si nismo predstavljali, da se bo razvoj odvil tako hitro, a smo bili pripravljeni in v dveh mesecih odprli več kot 20 novih mest za prevzem spletnih nakupov. Ocenjujemo, da bodo spletni nakupi v petih letih predstavljali desetino našega poslovanja. Po obdobju spomladanskega vala korone že vemo, da je vsaj 40 odstotkov 'koronakupcev' trajno spremenilo nakupovalne navade. Naš spletni supermarket omogoča prevzem naročenih živil v prtljažnik vozila že najmanj dve uri od oddaje naročila in dostavo na dom že v štirih urah od oddaje naročila," navajajo v Tušu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta