Koronačas je prispeval k poglobitvi depresij in drugih psihičnih stisk, a je hkrati tudi kaplja čez rob ob že poprejšnjih težavah

Poraba antidepresivov je občutno porasla, maja je kar za 41 odstotkov večja kot lani v istem mesecu
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Antidepresivi pomagajo ponovno vzpostaviti kemično ravnovesje v možganih, so pa lahko le opora pri premagovanju težav in ne rešitev. 
Igor Napast

Večino časa v epidemiji je na čakanju na delo, ki ga sicer zaradi psihične stiske opravlja za polovični delovni čas, o svojem položaju pripoveduje 45-letna Korošica. Brez antidepresivov oziroma širše kombinacije tablet, s katerimi lajša nakopičene psihične težave že desetletje in bodo očitno stalnica za vse življenje, obdobja epidemije ne bi prebrodila. Tudi zato ne, ker se kot mati samohranilka vrti v krogu tegob, pospremljenih še s posledično čedalje večjo finančno stisko. "Težko je biti doma, a hkrati bi težko bila v službi, ker se ne morem koncentrirati za daljše obdobje. Z antidepresivi se nekako stabiliziram, so mi v oporo. Prepričana sem, da bi bilo brez njih še slabše in da sploh ne bi mogla funkcionirati, saj to izkušnjo, ko sem v stiski razmišljala tudi o samomoru, že imam," pripoveduje. Opravlja lažje pisarniško delo, odkar je na čakanju, je njen mesečni prihodek, s katerim morata shajati z otrokom, ki čaka na prvo priložnost za zaposlitev, okoli 650 evrov. Ta znesek seveda ne pokrije vseh stroškov, niti plačila položnic, s katerimi je zdaj že tudi v zaostanku. "Vem, da bi bilo bolje, če bi lahko hodila v službo, hkrati pa mi je tudi delodajalec logično odredil čakanje. To leto sem več doma kot v službi. To ima tudi svoje slabosti: upočasniš se, poleg tega si v obdobju zaostrenih ukrepov in omejitev še bolj sam, osamljen. Težko se poganjam skozi dneve, trudim se, da grem vsaj na popoldanski sprehod, a vedno mi ne uspe. Vem, da bi morala, a se nekako ne spravim in ne zmorem. Veliko tudi kadim, sem res strastna kadilka. Vem, da to ni dobro, a si ne morem pomagati - tudi na sprehodih imam cilj priti do klopce, na katero sedem in si lahko prižgem cigareto. Ponoči slabo spim, kombinacija tablet in izkušenj v življenju mi prinaša tudi moreče sanje. Zbujam se utrujena, a se potem se večkrat vrnem v posteljo in spet odspim del dneva tudi zato, da manj kadim, pa tudi zato, ker ne zmorem, ker sem utrujena," razlaga svoj vsakdan. Čeprav se z občutki počuti osamljena, v tem položaju ni osamljena, saj se vse več ljudi znajde v stiskah oziroma poišče strokovno pomoč in si nato življenje olajša z antidepresivi.

V stresu iz več razlogov

Ali smo psihično bolje pripravljeni kot spomladi, katere stiske se pojavljajo in kakšna so pričakovanja, če se bo epidemija zavlekla čez več mesecev, so nekatera vprašanja, ki smo jih zastavili zdravnikom. Kako omejitve in socialna distanca odzvanjajo pri ljudeh, ki so že doslej potrebovali pomoč? Nina Konečnik Gruber, dr. med., specialistka psihiatrije, ki dela v psihohigienskem dispanzerju ravenskega zdravstvenega doma, razlaga: "Opaziti je, da se je pri mnogih povečala stopnja anksioznosti. To je reakcija, ki je v danih razmerah normalna in pričakovana. Ljudje so v stiski, pogrešajo druženja, pogovore, zato so tudi bolj osamljeni. Prisotna je tudi zaskrbljenost glede prihodnosti, socialnega položaja, službe. Dodatno stisko staršem povzroča šolanje na daljavo. V stresu so iz različnih razlogov, delno tudi zaradi uporabe tehnologije, ki je ne obvladajo ali ne deluje, še bolj pa zaradi občutka preobremenjenosti in časovne stiske, ko skušajo usklajevati svoje delo s potrebami otroka (motivacija za učenje, konkretna pomoč pri učenju), ob tem pa jim pravzaprav ne ostane kaj dosti časa zase, za sprostitev, počitek. Najbolj pa so verjetno v stiski starši otrok s posebnimi potrebami." Poleg tega ocenjuje, da je v času epidemije nekoliko manj nujnih napotitev na psihiatrično obravnavo kot pred tem. Vzroka za to ne pozna. Izključno zaradi stisk, vezanih na epidemijo, pacienti ne prihajajo, jih pa omenjajo, čeprav manj kot spomladi. "To kaže, da (sm)o se na dane razmere že prilagodili. Morda je razlog tudi v tem, da smo zdaj ves čas dostopni 'v živo'. Prav tako so naši pacienti dobro opremljeni za trenutne razmere, saj smo jih skozi terapijo naučili boljših strategij spoprijemanja s stresom," še doda Konečnik Gruberjeva, ki dnevno pregleda okoli 15 pacientov.

Psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek: "Četudi bo drugi val še nekaj časa trajal, se bomo nanj prilagodili." 
Rok Tavčar

Epidemija ni glavni krivec

Podobno pravi tudi prof. dr. Mojca Zvezdana Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije, iz Zdravstvenega doma Sevnica in Instituta Karakter. In sicer, da so tudi njeni pacienti izjavili, da so sami sebe presenetili, kako dobro prenesejo koronačas. "Ko človek začne skrbeti zase in svoje duševne zdravje, ga ta izkušnja opremi tudi za soočanje z zelo neprijetnimi stvarmi," pojasni strokovnjakinja in še doda, da ne v prvem in ne v drugem valu ni zaznala bistvenega porasta novih pacientov. In tudi med novimi pacienti nihče ni kot glavnega krivca za njihove težave s prstom pokazal na epidemijo. Koronačas je v njihovem življenju odigral vlogo kaplje čez rob k že prej nakopičenim težavam bodisi v partnerskem odnosu, skrbi za službene obveznosti in pomoč pri šolanju otroka na daljavo, stresni službi. Kar se je potem pokazalo v težavah, kot so izgorelost, tesnoba, stiska, depresija …

Različne stiske zahtevajo ustrezno zdravljenje. Tudi z zdravili. Mojca Zvezdana Dernovšek poudarja, da število predpisanih receptov za zdravljenje duševnih motenj pri nas že vrsto let narašča, razen za anksiolitike, kamor sodijo pomirjevala in uspavala. A ker sta ti zdravili dostopni tudi na črnem trgu, to še ne pomeni, da Slovenci po njih tudi manj posegamo.

Zgovorni podatki

Če pogledamo podatke NIJZ o porabi antidepresivov v letošnjih spomladanskih mesecih in jih primerjamo z enakim obdobjem v preteklem letu, je slika precej zgovorna. Marca je bilo izdanih okoli pet odstotkov antidepresivov več kot marca lani, aprila za 21 odstotkov več, maja kar za 41 odstotkov in junija za šest odstotkov več. Pogled v lansko obdobje, kako so po regijah prebivalci posegali po antidepresivih, razkriva, da je bilo največ antidepresivov predpisanih v zasavski regiji (8,4 odstotka), kjer se tudi kaže največji porast predpisovanja – kar 0,3 odstotka od leta poprej. Sledita goriška (7,9 odstotka) in koroška regija (7,8 odstotka), osrednjeslovenska regija je najnižje na lestvici (6,6 odstotkov). Povprečno je antidepresive prejemalo 7,1 odstotka slovenske populacije, kar je za 0,1 odstotka več kot leto prej.

Zakaj je letos več predpisanih antidepresivov, je po besedah dr. Tatje Kostnapfel, mag. farm., in Aleša Korošca iz NIJZ težko nedvoumno strokovno utemeljiti. Menita, da je težka situacija verjetno vplivala tudi na psihično stanje posameznikov. "Poleg tega je v času epidemije covida-19 veljala uredba, ki je omejila izdajo zdravil na količino, ki ustreza zdravljenju bolnika za obdobje enega meseca. Konec marca in aprila so posamezniki verjetno tudi manj obiskovali zdravnike, ponekod je bil otežen tudi dostop. V maju, ko so se razmere začele umirjati, so poiskali stik z zdravnikom, morda pa so si tudi v strahu pred ponovnim zaprtjem želeli poskrbeti ustrezne zaloge," še dodajata.

Življenje, utirjeno s pomočjo rutine

Ob tem Dernovškova izpostavi, da je porast uporabe antidepresivov mogoče iskati tudi v tem, da so težave bolj prepoznavne. Po njenem mnenju je predpisovanje antidepresivov še najmanj problematično. "Predpisujejo se za zelo različne težave: za zdravljenje depresije, vseh anksioznih motenj, nespečnost in tudi kot protibolečinska terapija. Učinkovita alternativa tem zdravilom je kognitivna vedenjska terapija. V Sloveniji jo izvajajo strokovnjaki, vendar jih je premalo in so cenovno za marsikoga nedostopni. Se pravi, da alternative potemtakem niti ni." Psihiatrinja še opozori na zanimivo dejstvo, da poklicni voznik ne sme jemati nobenega zdravila za zdravljenje duševnih motenj, medtem ko Evropska agencija za varnost v letalstvu dovoli pilotom uporabo antidepresiva escitaloprama.

Kako si sami lahko pomagamo v krizni situaciji? "Stres bo bistveno manjši, če bomo utirili naše življenje s pomočjo rutine, čeprav le na svojih tridesetih kvadratnih metrih. Na počutje bo pozitivno delovalo, če se z nečim prijetnim, koristnim in neškodljivim zaposlimo. To so lahko vrtičkanje, kvačkanje, branje knjig, sprehod v naravo, učenje novih jezikov …" Sogovornica še meni, da se bomo, četudi bo drugi val še nekaj časa trajal, nanj prilagodili. Vendar kljub temu po koncu te krizne situacije pričakuje več izgorelih zdravstvenih delavcev in negovalnega osebja. Ti so trenutni na tako imenovanem adrenalinskem valu," zaključi Dernovškova.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta