Sprejet je šesti paket ukrepov (PKP 6) za pomoč gospodarstvu, iz katerega pa prihajajo opozorila, da ne bo dovoljšna. Preverili smo, do kolikšnih zneskov so upravičeni podjetja in samostojni podjetniki in kje so glavne kritike državnih pomoči. Posebno obupani so samostojni podjetniki in mala podjetja, ki nimajo rezerv, s katerimi bi lahko prebrodili krizo. Državi očitajo, da pomoč, ki bi jim pokrila vsaj stroške, prihaja prepozno in v premajhnih zneskih. "Sedaj so res težki časi za mikro gospodarstvo," je povedala Leonida Polajnar, direktorica Območne obrtno-podjetniške zbornice Maribor, kjer so te dni delili zaščitne maske vsem obrtnikom in podjetnikom, ki so samozaposleni in ki zaposlujejo do štiri ljudi. "Ravno ti so izpadli kot upravičenci iz razpisa za zaščitno opremo, ki se je zaključil konec prejšnjega meseca," je sporočila.
Začarani krog
Mala podjetja in samostojni podjetniki, ki zaradi epidemije ne smejo delati, so obupani tudi zato, ker nimajo denarja za sprotne stroške, čeprav država plača čakanje zaposlenih na delo. Poleg tega opozarjajo še na strog pogoj za pridobitev pomoči - plačane prispevke in dajatve. "V čisto vsaki razpisani finančni pomoči je navedeno, da so poravnane obveznosti do države eden izmed ključnih pogojev za uveljavitev pomoči. In sedaj se sprašujem, kako naj poravnam obveznosti do države, zaposlenih, dobaviteljev, če sem že velik del leta brez prihodkov. Znašla sem se v začaranem krogu. Prispevkov ne morem poravnati brez finančne pomoči, finančne pomoči pa ne dobim brez plačanih prispevkov,“ svojo stisko pojasni lastnica podjetja, ki se ukvarja s turističnimi prevozi. Njenim besedam pritrdi Leonida Polajnar. "Na terenu smo zaznali, da v drugem valu pogoj poravnanih prispevkov predstavlja velik problem, saj so že v prvem valu zaloge pošle." Zato so na zbornici dosegli sprejetje amandmaja, ki v PKP 6 sedaj omogoča odlog plačila prispevkov in davkov.
Med najbolj prizadetimi dejavnostmi so frizerji, ki so do vlade zelo kritični. "Stroka se v vsem tem času ni niti enkrat posvetovala s frizerji niti ni poskušala najti skupne rešitve za opravljanje poklica med epidemijo. V obeh valih nismo vzpostavili nikakršnega dialoga z odločevalci, ki na tej točki nimajo posluha za storitveni sektor," so zapisali v izjavi, pod katero so se podpisali tudi direktor Lassane David Cukjati, Mitja Sojer iz Mič Stylinga in Mirjana Kljaić, direktorica podjetja Aledana. Vladi najbolj očitajo, da podpira črni trg, ki je nastal v tem času in proti čemur se je frizerska stroka dolga leta borila. "Črni trg ne zagotavlja zadostne zaščite, ki jo frizerski saloni imajo, saj upoštevajo visok standard higiene. Na tej točki vlada na neki način podpira točno to," so skladni. In sprašujejo, kdo skrbi za pričeske brezhibno urejenih ljudi, ki jih srečujemo na ulicah in televiziji.
"Večina držav zagotavlja primerne subvencije finančne pomoči, čeprav so zaprtja kratkotrajnejša"
Izplačilo šele konec januarja 2021
Šele v šestem paketu ukrepov, sprejetem v četrtek, je predvideno delno povračilo fiksnih stroškov podjetjem, vendar bo izplačilo predvidoma izvedeno šele konec januarja 2021, kar bo za marsikaterega (malega) podjetnika prepozno. Na stisko ves čas opozarjajo upravljavci fitnesov. "Večina držav zagotavlja primerne subvencije finančne pomoči, čeprav so zaprtja kratkotrajnejša. Za primer - v Avstriji je država poskrbela za nadomestilo do 80 odstotkov prometa lanskega leta, na Madžarskem so delodajalci oproščeni plačila prispevkov za zaposlene, podjetja pa davkov, Češka je pokrila 100 odstotkov plače zaposlenim v podjetjih, ki ne smejo opravljati svoje dejavnosti, in nadomestilo za najemnine v času zaprtja. Italija pa je izdala dobropise v višini 60 odstotkov komercialnih najemnin in tako naprej. Pomoč, ki jo je zagotovila naša vlada v vseh dosedanjih paketih, vključno s PKP 6, nikakor ne zadostuje za preživetje panoge. Podjetja v našem sektorju so tako že izčrpala notranje rezerve. Marsikatero podjetje, ki ne sme opravljati svoje dejavnosti - pa ne po svoji krivdi - si čakanja na odprtje enostavno več ne more privoščiti, saj že mesece ni pravih prihodkov," so zapisali v Sekciji za fitnes, rekreacijo in regeneracijo pri Gospodarski zbornici Slovenije. V Nemčiji pa bodo lastniki barov in restavracij ter kulturne in športne ustanove dobili povrnjenih 75 odstotkov izpada dohodka glede na dohodek v lanskem decembru.