Koronavirus: Polovica krizne pomoči odpade na Nemčijo

Darja Kocbek Darja Kocbek
07.05.2020 06:30

Evropska komisija ugotavlja, da Nemčija ustvari 25 odstotkov BDP v EU, njen delež v znesku kriznih državnih pomoči gospodarstvu, ki so jih odobrili v Bruslju, pa znaša 50 odstotkov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ob izdatni pomoči gospodarstvu se nemški državi ni treba bistveno na novo zadolžiti. 
Reuters

Nemčija je svetovna prvakinja po vrednosti ukrepov za pomoč gospodarstvu za omilitev posledic pandemije novega koronavirusa glede na bruto domači proizvod (BDP), ugotavljajo na Mednarodnem denarnem skladu (IMF). Evropska komisija ugotavlja, da Nemčija ustvari 25 odstotkov BDP v EU, njen delež v znesku državnih pomoči, ki so jih odobrili v Bruslju za blaženje posledic pandemije koronavirusa, pa znaša 50 odstotkov.
Po podatkih IMF so države na svetovni ravni do zdaj sprejele protikrizne ukrepe v vrednosti 8800 milijard dolarjev. Od tega odpade 3300 milijard dolarjev na neposredno finančno pomoč v obliki dodatnih sredstev za zdravstvo, davčne olajšave in subvencije. Za kredite in garancije podjetjem so države na globalni ravni do zdaj namenile 4500 milijard dolarjev.

​Zadolževanje mnogih držav

Ob izdatni pomoči gospodarstvu se nemški državi ni treba bistveno na novo zadolžiti. Mnoge države, med katerimi je tudi Slovenija, so se za financiranje ukrepov za omilitev posledic pandemije koronavirusa že in se še bodo precej na novo zadolžile. Na globalni ravni se bo po oceni IMF letos zadolženost držav zaradi tega povečala z lanskih 83 odstotkov BDP na 96 odstotkov BDP.

Pomembno preprečiti povečanje razlik

Podpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis je v razpravi v Evropskem parlamentu poudaril, da je izjemno pomembno preprečiti, da bi se zaradi krize povečale razlike med državami članicami na gospodarskem, socialnem in političnem področju. Evropski komisar za gospodarstvo Paolo Gentiloni dodaja, da morajo pri sprejemanju ukrepov "za vse veljati enaka pravila". To je jezik, ki so ga v Bruslju do zdaj uporabljali le v pogovorih s tretjimi državami o dostopu do njihovih trgov, recimo s Kitajsko.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta