Krek: Podvojitev števila okuženih lahko pripišemo velikonočnemu neupoštevanju priporočil. "Najbolj se bojim kresovanj"

STA, A.L.
25.04.2020 18:58

V Sloveniji je bilo v petek potrjeni 15 novih okužb s covidom-19, kar je enkrat več kot v četrtek. Milan Krek z NIJZ opozarja, da poskok kaže na to, da ljudje pred veliko nočjo niso upoštevali omejitev. Krek je kritičen tudi do politike, ki da bi se morala v teh kriznih časih poenotiti v skupnemu cilju preprečiti veliko škodo zaradi koronavirusa.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Sašo Bizjak

Milan Krek je za STA opozoril, da če ljudje ne bodo več spoštovali omejitev, bomo to čez 14 dni spet videli v podatkih o številu okuženih. Tako kot se na petkovih podatkih vidi, kaj se je dogajalo pred 14 dnevi, ob veliki noči.
"Najbolj se bojim kresovanj. En sam prvomajski žur lahko pripelje do katastrofe. Dovolj je, da tja pride en okuženi z novim koronavirusom, pa bo bomo v roku 14 dni imeli po 50 novo okuženih dnevno," je izpostavil.
V zadnjih dneh se množi nezadovoljstvo v javnosti, ker vlada vztraja pri mnogih omejitvah, zelo veliko kritik je na račun tega, da je še naprej prepovedano prehajanje med občinami. Tudi Krek vztraja, da so prepovedi javnega druženja in gibanja med občinami nujne.
Kot je pojasnil, je postopno sproščanje ukrepov nujno, da lahko stroka oceni učinek, ki ga ima sprostitev posameznega ukrepa na zdravstveno sliko v državi. "Vpliv sprostitve nekega omejevalnega ukrepa ne sme iti čez kapaciteto zdravstva. Sproščati moramo tako, da zdravstva ne preobremenimo," je pojasnil Krek.

Nizko število novih okuženih bo vplivalo tudi na turizem

"Če želimo, da gre epidemija navzdol, moramo priti pod tako število na novo okuženih, ki bo manjše od enega odstotka vseh okuženih. Nekaj dni nam je to že uspelo, a danes smo spet nad tem odstotkom. Ljudje narobe razumejo," je opozoril.
"Ob relativno nizkem številu novih primerov okužbe s covidom-19 na dan bi potrebovali okoli 40 bolniških postelj in 10 intenzivnih postelj dnevno za te bolnike. Če pa se te številke dvignejo, bomo z bolniki z novim koronavirusom zasedli tudi postelje kirurgije in ostalih strok," je pojasnil Krek in opomnil, da je treba spet zagnati ostale zdravstvene programe. Kot se bo to zgodilo, pa bo v zdravstvu tudi manj kadra za delo s covid-19 bolniki.

Anže Malovrh/sta
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta