Odpovedi letov Adrie Airways so povzročile rast povpraševanja, boljšo zasedenost letal in povečevanje zmogljivosti pri prevoznikih, ki z Brnika že letijo, so pojasnili v družbi Fraport Slovenija, ki upravlja z ljubljanskim letališčem. Povečalo se je tudi zanimanje novih prevoznikov za letenje na Letališče Jožeta Pučnika, dodajajo. Kot so navedli v Fraportu svojo škodo in škodo pogodbenih partnerjev zaradi odpovedanih letov še ocenjujejo.
Država je Adrio dokapitalizirala leta 2011 s 70 milijoni evrov, do nove možnosti za dokapitalizacijo mora preteči deset let.
Hrvaška vlada odobrila prvi del finančne pomoči Croatia Airlines
Hrvaška vlada je iz proračunskih rezerv odobrila izplačilo 100 milijonov kun (okoli 13,5 milijona evrov) za stabilizacijo poslovanja nacionalnega letalskega prevoznika Croatia Airlines. Gre za letošnjo tranšo nove finančne injekcije v skupni višini 250 milijonov kun (približno 34 milijonov evrov), ki so jo odobrili prejšnji teden. Država bo preostali znesek letalskemu prevozniku nakazala v prihodnjem letu, da bi tako zagotovili predpogoje za dokapitalizacijo družbe. Ocenili so, da je stabilnost poslovanja letalskega prevoznika pomembna za Hrvaško, tudi v luči tega, da bo država v prvi polovici prihodnjega leta predsedovala Svetu EU.
Kriza v Adrii priložnost za hrvaškega prevoznika
Po ocenah podpredsednika hrvaške vlade in finančnega ministra Zdravka Marića za finančno pomoč letalskemu prevozniku ne bi ne bi smeli upoštevati le ekonomskih kriterijev. Podčrtal je izjemno vlogo Croatia Airlines za hrvaški turizem in povezanost države s tujino ter dodal, da ima družba skupaj s hitro rastočimi hrvaškimi letališči velik potencial. Izrazil pa je nezadovoljstvo s tem, da so morali s proračunskim denarjem reševati prevoznika, ker nihče ni analiziral stanja v družbi, preden ji je začela voda teči v grlo.
Hrvaška je Croatio dokapitalizirala že leta 2012, kar pomeni, da ji do leta 2022 novo dokapitalizacijo preprečuje zakonodaja EU. Vendar sta Plenković in Butković poudarila, da je država našla način, s katerim bo družbi zagotovila potreben kapital, ne da bi kršila evropsko zakonodajo.
Na Brniku prizemljenih več tisoč potnikov
Zaradi začasne zaustavitve letalskih operacij je na tleh v torek in sredo ostalo 3700 potnikov, odpovedanih pa je bilo 158 letov Adrie Airways. Prevoznik tudi danes in jutri ne bo letel nikamor, razen popoldanskih letov iz Ljubljane v Frankfurt in nazaj. Letalo, ki te dni za Adrio leti v Frankfurt je družba najela v Nemčiji po principu ACMI (Aircraft, Crew, Maintenance, Insurance). "To letalo je letalo pod oznako Adrie in je bilo najeto s strani Adrie pri nemškem prevozniku. Tako kot je Adria svoja letala dajala Lufthansi ali Swissu. Tisti, ki ti da letalo, zagotovi posadko, letalo, zavarovanje in tehnično vzdrževanje letala," je pojasnil Rok Marolt, direktor agencije za civilno letalstvo.
Na uradni spletni strani letalskega prevoznika tačas vozovnic za dneve, ko Adria ne izvaja letalskih operacij, ni mogoče kupiti. Je pa mogoče kupiti vozovnice za prihodnje dni, ko prav tako ni jasno, ali bo letalski prevoznik izvajal letalske operacije.
"Nobenega klica ni bilo"
Regulator, Javna agencija za civilno letalstvo RS, je Adrii Airways dala do prihodnje srede čas, da predloži dokaze, da bo še lahko poslovala. Direktor agencije Rok Marolt je včeraj povedal, da na različne računovodske manevre, kot smo jim bili priča v preteklosti, ne bodo več pristajali, ni pa želel razkriti, s kolikšno finančna luknja se sooča letalski prevoznik, od katerega marsikdo pričakuje, da bo že v ponedeljek razglasil stečaj, s čemer bi avtomatično prenehala veljati tudi njegova operativna licenca. Marolt je govoril o nekaj deset milijonih, časnik Finance pa piše, da bi Adria nujno potrebovala vsaj 50 milijonov evrov denarja.
Na katerih linijah ima Adria konkurenco
Z letališča Jožeta Pučnika Ljubljana lahko potniki poletijo na 27 evropskih destinacij z več kot 260 neposrednimi leti tedensko, ki jih zagotavlja 12 rednih letalskih prevoznikov. Poleg Adrie Airways so to še Aeroflot, Air France, Air Serbia, easyJet, Finnair, LOT Polish Airlines, Montenegro Airlines, Transavia, Turkish Airlines in Wizz Air. Nizkocenovnik bo Ljubljano z Brusljem povezoval le še do 26. oktobra letos, potem pa do marca 2020 ne več.
Adria Airways ima trenutno na razpolago le še deset letal: dve letali Bombardier CRJ700, štiri letala Bombardier CRJ 900 in štiri letala Saab 2000.
Agencije najemajo čarterje pri drugih prevoznikih
Medtem je prekipelo tudi mnogim agencijam, ki so svoje potnike na destinacije nameravale v teh dneh prepeljati s čarterskimi leti Adrie Airways. Za svoje potnike morajo sedaj iskati druge prevoznike. Med njimi je tudi potovalna agencija Potuj nekam, ki organizira dopustovanje na Karpatosu, kamor bi morala skupina poleteti v petek, 27. septembra. Preventivno so že 24. septembra, ko je Adria Airways objavila prvo dvodnevno prenehanje vseh letalskih operacij, preko elektronske pošte obvestili goste, da iščejo alternativne rešitve in da bo po zagotovilih slovenskih organizatorjev potovanj poskrbljeno za vse potnike.
Lauda novači Adriine pilote
Nizkocenovni letalski prevoznik Lauda, ki je v lasti Ryanaira in ima floto 21 Airbusov A320 (naročili so še štiri), vabi v svoje vrste pilote Adrie Airways, piše spletni portal Ex-Yu Aviation. "Razumemo, da so to zelo težki časi za vas in vaše družine. Lauda vam ponuja takojšnjo možnost zaposlitve na Dunaju in Palmi de Mallorci za kapitane in prve častnike," je dejal glavni pilot Laude Chris Grube.