Letalski prevoznik Adria Airways naj bi najkasneje v nekaj dneh ostal brez vseh letal, poročajo Finance. Po neuradnih informacijah naj bi vse družbe, od katerih je najemala letala, sprožile postopke za prekinitev pogodb za najem letal. Adria ima trenutno v najemu še 10 letal, vsa pa so prizemljena zaradi začasne prekinitve operacij. Adria naj bi edini včerajšnji let iz Frankfurta do Ljubljane opravila z novonajetim letalom jumbolino pri družbi WDL. Potem, ko je Adria Airways prejšnji teden zaradi odpovedi pogodbe najprej ostala brez dveh letal bombardier CRJ 900 lizinške družbe Trident Aviation Leasing Service, in je vrnila tudi tretje letalo lastniku Aero Century, je slednji oznanil: "Po mesecih sodelovanja s z Adrio Airways, ki je skušala izboljšati svoj finančni položaj, smo obvestili Adrio, da s takojšnjim delovanjem prekinjamo pogodbo za najem dveh letal CRJ 900, ker družba ni plačala svojih dolgov."
Adria Airways je odpovedala tudi večino današnjih letov, po napovedih pa bo opravila le let v in iz Frankfurta, kjer je največje vozlišče nemške Lufthanse. V ponedeljek so pojasnili, da bodo zaradi trenutno nezagotovljenega dostopa do svežega denarja, ki ga potrebujejo za nadaljnje letalske operacije, za dva dneva začasno prekinili izvajanje vseh svojih letalskih operacij v in iz vseh svojih baz. Ni pa še znano, ali bodo v četrtek znova leteli.
Kabinsko osebje močno razočarano nad državo
Kabinsko osebje Adrie Airways v pismu, naslovljenem javnosti izraža veliko razočaranje nad medlim odzivom odgovornih - lastnikov in predvsem države. "Očitno Adria postaja referenčni primer, ko država ves čas poudarja, da je treba znanje in strokovno usposobljenost ljudi zadržati, dela pa ravno nasprotno," so zapisali. Dodajajo, da so vajeni turbulenc, jih pa je razočaral medel odziv in prepočasna reakcija tistih, ki imajo v rokah moč in vajeti, da turbulence obvladajo.
Z izgubo delovnih mest bo država po njihovih besedah izgubila tudi velik del davkoplačevalskega denarja iz naslova plačevanja socialnih in pokojninskih prispevkov ter davkov, opozarja združenje kabinskega osebja posadk letal Slovenije, ki je reprezentativni sindikat za kabinsko osebje v Sloveniji in združuje 147 članov, zaposlenih v Adrii Airways.
O usodi Adrie danes CAA
Več o usodi družbe bi lahko po današnji ustni obravnavi razkril direktor agencije za civilno letalstvo Rok Marolt, ki je v minulih dneh večkrat zagotovil, da agencija iz ure v uro spremlja razmere v letalskem prevozniku, njihovi leti pa so varni kljub temu, da so jim morali zaradi odpovedi najemnih pogodb prepovedati uporabo letal bombardier CRJ 900.
"Ne znam oceniti, koliko časa Adrio loči od stečaja. Lahko je to pet dni, 15 ali en mesec. Lahko pa tudi ure ali minute. Stečaj je pet pred dvanajsto. Drugi lastniki letal se lahko odločijo za enak korak in Adria čez noč ostane brez flote. To je resna stvar," je prejšnji teden dejal Marolt.
Sicer pa bo danes minister Zdravko Počivalšek sprejel tudi predstavnike Iniciativnega odbora zaposlenih za reševanje Adrie Airways.
Na tleh ostala poljska odbojkarska reprezentanca
Poljska odbojkarska reprezentanca je imela včeraj kar nekaj težav, da so prišli v Ljubljano. Bili so med tistimi nesrečnimi potniki, ki jih je prizadela prizemljitev Adrie Airways, saj so zaradi odpovedanega leta obtičali na amsterdamskem letališču in jim je nazadnje pomagal kar poljski premier Mateusz Morawiecki, ki je ponudil vladno letalo. Reprezentanca se je zvečer uspešno preselila v Slovenijo, danes jo v Stožicah čaka trening in spoznavanje dvorane, resda tokrat še brez glasnega navijaškega ozadja.
Pobuda Stranke mladih - Zeleni Evrope
V Stranki mladih - Zeleni Evrope so pripravili pobudo, ki se nanaša na reševanje družbe Adria Airways. V nadaljevanju jo objavljamo v celoti.
"V Stranki mladih – Zeleni Evrope z zaskrbljenostjo spremljamo razvoj dogodkov v povezavi z edinim slovenskim letalskim prevoznikom. Z razumevanjem tudi sprejemamo argumente ministrstva, da država ne more pokrivati izgube družbe, še posebej ob dejstvu, da je bila pripravljena pomagati, a od družbe ni prejela zahtevanega poslovnega načrta. A navkljub vsemu, gre za 'krila Slovenije' in propad podjetja in odpovedi letov lahko pomenijo težko popravljivo gospodarsko škodo za Slovenijo, ki se bo najprej občutila v turističnem gospodarstvu.
S sledečo pobudo želimo pomagati Ministrstvu v iskanju ustrezne, zakonite in dolgoročne rešitve, z javno objavo pa spodbuditi vse, ki nam je za letalskega prevoznika Adria Airways mar, da pomagamo s Ministrstvu s podobnimi pobudami. V Stranki mladih - Zeleni Evrope predlagamo, da Ministrstvo združi vse, ki jim je v vitalnem interesu ohranitev letalskega prevoznika ter spodbudi k nastanku konzorcija, v katerega bi se z različnimi deleži vključili vsi zainteresirani za obstoj družbe in ki bi vstopil v lastniško strukturo družbe Adria Airways. V prvi vrsti imamo v mislih organizatorje potovanj, hotelirje, gostince, prevoznike, seveda pa tudi vse ostale, ki jim je ohranitev letalske družbe v vitalnem interesu. Tako bi hkrati rešili finančne težave ter prišli do odgovornega lastnika, ki bi mu družba Adria Airways pomenila bistveno več, kot finančno naložbo.
Kratkoročno pa je, ne glede na vse, potrebno zagotoviti letalske povezave za obstoječe in nove potnike ter ohraniti blagovno znamko, ki bo čez poldrugo leto praznovala (ali pa tudi ne) častitljivo 60. obletnico."