Državni statistični urad je objavil podatke o plačah, ki so jih prejeli zaposleni za delo v aprilu. Povprečna bruto plača je znašala 1937,21 evra. Nominalno je ta znesek za 10,2 odstotka višji kot marca, realno pa za 11,2 odstotka. Povprečna neto plača za april je znašala 1266,13 evra, kar je nominalno za 10,5 odstotka več kot marca, realno pa za 11,5 odstotka več. To povečanje je v precejšnji meri posledica izplačil kriznega dodatka za delo v času epidemije v skladu z interventnim zakonom in/ali veljavnimi kolektivnimi pogodbami.
Poleg tega je bila večina zaposlenih, ki so jih delodajalci napotili na čakanje, v aprilu na čakanju ves mesec, v marcu pa le drugo polovico meseca. Tako je aprila manj zaposlenih prejelo plačo v breme (iz sredstev) delodajalca, pojasnjujejo na statističnem uradu.
Zaposleni v javnem sektorju so v povprečju za delo v aprilu v primerjavi z marcem dobili izplačano za 10,9 odstotka višjo bruto plačo, v zasebnem sektorju pa za 8,6 odstotka. Državni statistični urad navaja, da so v povprečju najvišjo bruto plačo za delo v aprilu dobili izplačano zaposleni v zdravstvu in socialnem varstvu (2714,32 evra), tudi zvišanje plače za april v primerjavi s plačo za marec je bilo v tej dejavnosti najvišje (27,9-odstotno). Za več kot 20 odstotkov se je povprečna bruto plača za april glede na povprečno bruto plačo za marec zvišala še v dejavnosti gostinstvo (za 24,2 odstotka) in v drugih dejavnostih (za 20,5 odstotka).
Padec plač za april glede na marec pa so na statističnem uradu zabeležili v dveh sektorjih: v finančnih in zavarovalniških dejavnostih za 10,9 odstotka in na področju oskrbe z električno energijo, plinom in paro za 5,8 odstotka.
Na ravni statističnih regij je bila povprečna bruto plača za delo v aprilu najvišja v osrednjeslovenski regiji (2129,71 evra). V primerjavi z marcem pa se je najbolj povečala v jugovzhodni Sloveniji (za 16,8 odstotka na 1958,63 evra), najmanj pa v savinski regiji (za 7,5 odstotka na 1719,84 evra). V osrednjeslovenski regiji so zabeležili rast za 7,6 odstotka.