Kateri od 28 predlogov za spremembe davčne zakonodaje, ki jih je lani v jeseni pripravil vladni strateški svet za debirokratizacijo pod vodstvom Ivana Simiča, bodo uzakonjeni, na ministrstvu za finance davkoplačevalcem še ne morejo povedati. Te predloge zdaj namreč obravnava svet za nadgradnjo davčnega sistema, ki je bil ustanovljen decembra lani in je posvetovalno telo ministra za finance Andreja Širclja. Člani sveta bodo najprej pripravili analizo obstoječega sistema, na podlagi te analize pa potem usmeritve, priporočila in predloge za spremembe v davčnem sistemu. Delo sveta naj bi bilo zaključeno v prvi polovici tega leta, so nam pojasnili na ministrstvu za finance.
Odpravili luksuzni davek za motorna vozila
Dva predloga vladnega strateškega sveta za debirokratizacijo pod vodstvom Ivana Simiča, ki je tudi član sveta za nadgradnjo davčnega sistema, sta že uresničena. Z novim letom je začel veljati novi zakon o davku na motorna vozila, ki je odpravil dodatni (luksuzni) davek na motorna vozila, za električna vozila in druga vozila brez izpustov pa se davek zdaj ne plačuje več. S sedmim protikoronskim zakonom (PKP 7) je bilo uzakonjeno povišanje deleža dohodnine, ki ga davčni zavezanci lahko namenijo upravičencem do donacij z 0,5 odstotka na 1 odstotek.
Na ministrstvu za finance pripravljajo tudi spremembe davčne zakonodaje, s katerimi bo Slovenija prenesla v svoj nacionalni pravni red evropske direktive. S tem namenom imajo v pripravi spremembe zakona o trošarinah, zakona o davku od dohodkov pravnih oseb in zakona o davku na dodano vrednost.
Na področju trošarin je treba po pojasnilih ministrstva za finance spremeniti način obdavčitve trošarine za tekočine za elektronske cigarete in uvesti uporabo elektronskega sistema nadzora nad gibanjem trošarinskih izdelkov s plačano trošarino in denaturiranega alkohola med državami članicami. S spremembami zakona o davku od dohodkov pravnih oseb je treba urediti pravila o obratnih hibridnih neskladjih in ukrepe navezati na seznam EU o nesodelujočih jurisdikcijah oziroma davčnih oazah. S spremembami zakona o davku na dodano vrednost pa je treba urediti davčno obravnavo e-trgovanja. Kdaj lahko državljani in podjetja pričakujejo sprejetje teh zakonov, na ministrstvu za finance še ne morejo povedati.
Finančna uprava lani pobrala 7,6 milijarde evrov davkov
So pa nam povedali, da je finančna uprava po preliminarnih podatkih v letu 2020 pobrala 7,6 milijarde evrov davkov, kar je za 1,1 milijarde evrov ali 12,6 odstotka manj kot v letu 2019. Nižji davčni prihodki so deloma posledica manjše gospodarske aktivnosti zaradi epidemije, deloma pa tudi posledica ukrepov, s katerimi je država blažila učinke epidemije na gospodarstvo z možnostjo odloga ali obročnega odplačevanja dajatev.
Kaj še predlaga svet za debirokratizacijo
Skrajšanje roka, ko je treba plačati dohodnino od dobička iz kapitala (recimo od prodaje hiše) z 20 na 15 let; znižanje stopnje davka od dohodkov iz kapitala, to so obresti in dividende, s 27,5 odstotka na 25 odstotkov; znižanje dohodnine za zavezance, ki dajejo nepremičnine v najem, s 27,5 odstotka na 25 odstotkov; odprava uveljavljanja dejanskih stroškov, to so stroški za vzdrževanje, zlasti za adaptacije, in dvig stopnje za normirane odhodke s 15 odstotkov na 30 odstotkov; razbremenitev delavcev migrantov v Avstriji z dvigom dohodninske davčne olajšave s 3500 evrov na 4000 evrov; uvedba socialne kapice za zavezance, ki na mesec zaslužijo več kot 6000 evrov bruto; uvedba šestega dohodninskega razreda z 10-odstotno davčno stopnjo za tiste, ki imajo dohodke višje od 1 milijona evrov (športniki); ukinitev zmanjšanja davčne osnove za 1000 evrov od obresti, prejetih na denarne depozite pri bankah in hranilnicah; obdavčitev dobičkov z 20-odstotno dohodnino za zavezance, ki trgujejo s kriptovalutami; čimprejšnja uvedba davka na nepremičnine.
"V okviru različnih interventnih ukrepov je bilo sprejetih kar nekaj rešitev, ki so posredno zniževale stroške posameznikom, saj smo jim oprostili plačila prispevkov za socialno varnost za tri mesece ter oprostili plačila akontacije dohodnine od dohodkov iz dejavnosti kot tudi pravne osebe oprostili plačila akontacije dohodkov pravnih oseb za dva meseca, obenem pa je bilo tako pravnim osebam kot tudi fizičnim osebam, ki opravljajo dejavnost, omogočen odlog oziroma obročno plačilo davkov in davčnega odtegljaja," razlagajo na ministrstvu.
Nižji prihodki od trošarin
Boljša je slika, ko znesek pobranih davkov v letu 2020 primerjamo z načrtom v rebalansu državnega proračuna 2020. Ta primerjava pokaže, da je znesek pobranih davkov za dober odstotek višji od načrtovanega. Nekoliko boljši od pričakovanj so bili prilivi v vseh večjih davčnih kategorijah (dohodnina, DDV, davek od dohodkov pravnih oseb) razen prihodki od trošarin.
Boljša je slika, ko znesek pobranih davkov primerjamo z rebalansom državnega proračuna 2020
"Podrobnejše ocene z vidika predvidenih prihodkov in tudi odhodkov, ki vključuje vse sprejete spremembe z učinki na javne finance v letu 2021, so začrtane v sprejetem proračunu za leto 2021," pa na ministrstvu odgovarjajo na vprašanje, kakšni so njihovi načrti glede zneskov pobranih davkov v letu 2021 in koliko več pobranih posameznih davkov pričakujejo na podlagi sprememb zakonodaje, ki je bila sprejeta v letu 2020.