Kot pravijo, je v Sloveniji več kot 200 športno-rekreativnih fitnes vadbenih centrov, iniciativi se jih je pridružilo nekaj več kot 50. V okviru iniciative so pristojne pozvali, da ob sprejetju odločitev o odpravi ukrepov za zaščito pred širjenjem koronavirusne bolezni upoštevajo njihove predloge in čim prej razmislijo o ponovnem zagonu športno-rekreativnih centrov. Opozarjajo na velike izgube fitnes sektorja v Sloveniji, saj so ukrepi centre zaprli sredi najvišje letne sezone, to pa bo (in je že) prineslo velike izgube, posledice pa bodo hude – od odpuščanja delavcev do zapiranja vadbenih centrov, napovedujejo. "Na evropski ravni gre za številko ena med športnimi aktivnostmi, saj je kar 64,8 milijonov Evropejcev vključenih v fitnes vadbene programe. Že nekaj držav v Evropi ima odprte športno-rekreativne centre in ni razloga, da ne bi temu sledili tudi v Sloveniji, seveda z zgledom dobre prakse in po priporočilih EuropeActive, vodilne evropske organizacije na tem področju," so jasni.
V sredo vadbene centre odpirajo tudi v sosednji Hrvaški, kjer je podobna epidemiološka situacija. Iniciativa pripravlja priročnik oziroma smernice ob ponovnem odprtju, ki bo izdelan na primerih dobre prakse nekaterih evropskih držav, predstavljen pa bo predvidoma v sredo.
Glede na trenutne razmere predlagajo naslednje postopke in ukrepe za varno delo v fitnes športno-rekreativnih centrih (smernice se morajo še točno razdelati in nadgraditi s pristojno epidemiološko službo):
1. Uporaba zaščitnih mask za zaposlene.
2. Postavljena razkužila za roke na vhodu v vsak športni center.
3. Vsaj 3 prenosna razkužila za opremo in rekvizite na 50 m2 prostora športnega centra.
4. Postavljena razkužila za roke in opremo v garderobah in sanitarijah.
5. Obvezna uporaba čistih brisač med treningom za zaščito površin, na katerih se sedi, leži ali telovadi, da ne prihaja do stika s površino za vadbo.
6. Priporočilo za upoštevanje pravil o številu vadečih na enoto časa v zaprtih prostorih: 15 oseb na 100 m2 površine, kar zagotavlja razdaljo več kot 2 metra, in tudi največje število skupin do 15 udeležencev na 100 m2 z obvezno najmanjšo razdaljo 2 metrov (se določijo vidne pozicijske točke, postaje, kjer udeleženec vadi).
7. V prvi fazi zagona prehodna uporaba slačilnic (na vadbo pridejo člani že oblečeni v vadbena oblačila, v garderobi se samo preobujejo). Tuširanje in savnanje se v prvi fazi odpiranja prepove. Šele v nadaljnjih fazah se glede na uspešnost lahko postopoma uvede preoblačenje, tuširanje itd.
8. Zagotovljeno prezračevanje prostora ves čas vadbe.
9. Prepoved udeležbe, dostopa do vadbenih prostorov osebam, ki jim je bila predpisana obveznost karantene, pa tudi osebam z vidnimi simptomi in vročino ali osebam, za katere obstajajo podatki, da so aktivni ali pasivni nosilci okužbe.
10. Dezinfekcija opreme med vadbo in takoj po njej.
11. Postrežba tople in hladne pijače izključno v kozarcih in skodelicah za enkratno uporabo ali v originalni zaprti embalaži.