"Nikakor ne morem pristati na težnje po slabitvi neodvisnega in svobodnega novinarstva," je zapisala. Pri tem dodaja, da si večkrat želi, da bi mediji zasledovali pozitivne zgodbe in interese preprostega človeka in "ne posameznih posameznih lobističnih organizacij ali lobistov".
Strinja se, da so spremembe medijske zakonodaje priporočljive in opozarja, da so željo po tem izrazili tudi slovenski novinarji in znane medijske osebnosti. "A ob tem želim poudariti, da so svobodni in neodvisni mediji steber demokracije, zato pričakujem, da se tovrstne zakonodajne spremembe zgodijo v sodelovanju z novinarsko in medijsko stroko ter brez časovnega pritiska," nadaljuje.
Zapisala je tudi, da je svoboda izražanja misli, govora in tiska zapisana v slovenski ustavi ter da v svobodnih in razvitih demokracijah politika stremi k neodvisnemu novinarstvu in ne njegovemu podrejanju.
Hkrati zavrača kakršno koli poseganje v avtonomno delovanje RTV Slovenija, za katero skupaj s Slovensko tiskovno agencijo meni, da sta vitalnega pomena za slovensko demokracijo.
"V zavezujočem 18-mesečnem programu predsedovanja Svetu EU, ki ga je z nemškim in portugalskim predsedstvom podpisala tudi Vlada Republike Slovenije, jasno piše v drugi točki, da 'pluralistični, neodvisni in verodostojni mediji v vlogi varuha in nadzornika demokracije predstavljajo temelj vsake pravne države?. Najmanj neodgovorno bi bilo, če bi Vlada Republike Slovenije te besede že čez dober mesec dni od podpisa poteptala s spremembo medijske zakonodaje, ki bi neodvisnost slovenskih medijev zlomila," je opozorila.
{twitter}https://twitter.com/LjudmilaNovak/status/1282982014292045824{/twitter}
Novinarji informativnega programa TV Slovenija zaskrbljeni
Aktiv novinarjev informativnega programa TV Slovenija je ob predlogu zakona o Radioteleviziji Slovenija zaskrbljen, v njem prepoznava določbe, ki bi resno ogrozile obstoj radiotelevizije kot nepogrešljivega sredstva za obveščanje javnosti. Meni, da je le nekajdnevna razprava za tako korenite spremembe nesprejemljiva, da pomeni žalitev za medije, njihove ustvarjalce in javnost.
Izrazili so svojo podporo vodstvu zavoda, da še naprej vztraja pri tem, da se zakonodaja, ki bi bila po njihovi oceni izrazito v škodo javnemu zavodu, ne sprejme. Pristojne pa pozivajo, da storijo vse za zaščito programa, zaposlenih in ugleda hiše. (STA)