Manjšinska vlada uspešno do proračuna za leto 2020, proračun za leto 2021 najvišji doslej

STA, A.L.
21.11.2019 23:23

Čeprav koalicija sama nima dovolj glasov, je prvi od proračunskih dokumentov za prihodnji dve leti uspešno prestal glasovanje v DZ. Poslanci so sprejeli proračun za leto 2020, pri tem pa podprli štiri dopolnila, ki so jih predlagali v opoziciji. V nadaljevanju glasujejo še o proračunu za leto 2021 ter preostalih proračunskih dokumentih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Proračun za leto 2020 je najvišji doslej: odhodki so določeni v višini 10,358 milijarde evrov, v državno blagajno pa naj bi se steklo 10,773 milijarde evrov. Proračunski presežek bo tako znašal 415,2 milijona evrov.
Še višje so številke v proračunu za leto 2021, o katerem DZ glasuje v nadaljevanju seje. Odhodki se bodo povzpeli na 10,455 milijarde evrov, ob 11,111 milijarde evrov pričakovanih prihodkov pa naj bi presežek dosegel 656,6 milijona evrov.
Poslanci so razpravo o obeh proračunih začeli v torek, ko je finančni minister Andrej Bertoncelj povedal, da ohranjata visoko raven socialne varnosti, med drugim pa se lahko pohvalita tudi z razvojno komponento. Izpostavil je proračunski presežek, ki bo omogočil opazno zmanjšanje dolga, ter dejal, da gre za enega najboljših proračunov med evrskimi državami.
Po zagotovilih vlade so iz proračuna razvidne njene prioritete, to so predvsem zdravstvo, znanost, gospodarstvo in varnost. Na drugi strani so v opoziciji opozarjali, da bi bil zdaj primeren čas za reforme, teh pa v proračunskih dokumentih ne vidijo.
Prav tako je vlada po mnenju poslancev opozicije marsikatero področje prezrla. Poslanske skupine SDS, SNS, Levice in NSi so tako k predlogu proračuna za leto 2020 vložile 64 dopolnil, od katerih so bila zadostne podpore deležna štiri.

DZ je proračun za leto 2020 sprejel z 49 glasovi za, 41 poslancev je bilo proti

Dodatnih 400.000 evrov bo prejelo gospodarsko ministrstvo, da bi jih namenilo za obnovo pogorelih planinskih domov na Korošici in Okrešlju. Dopolnilo so na pobudo Planinske zveze Slovenije vložili poslanci SDS, soglasno pa so ga podprli vsi navzoči na seji in si ob tem zaploskali.
SDS je bila uspešna tudi z dopolnilom, s katerim bo ministrstvo za delo dobilo dodatnega pol milijona evrov za projekt medgeneracijskega bivalnega objekta v Loškem Potoku.
Poleg tega so poslanci podprli še po eno dopolnilo poslancev NSi in SNS. S prvim bo ministrstvo za šolstvo dobilo dodatnih šest milijonov evrov za pomoč občinam pri investicijah v vrtce, z drugim pa bo ministrstvo za kulturo prejelo dodaten milijon evrov za obnovo Žičke kartuzije, ki ima od lani status kulturnega spomenika državnega pomena.
DZ je proračun za leto 2020 sprejel z 49 glasovi za, 41 poslancev je bilo proti. Poleg poslancev koalicije in obeh poslancev narodnosti so svoje glasove obljubili tudi v SNS, v preostalih poslanskih skupinah opozicije so mu odrekli podporo.
Luka Mesec (Levica) je opozoril, da tako proračun za leto 2020 kot za leto 2021 zasleduje cilj nadaljnjega zmanjševanja javnega dolga, zanemarja pa predvsem investicije. "Krize je konec, treba je pogledati naprej, ta proračun pa tega pogleda ne ponuja," je dejal.
Marko Pogačnik (SDS) je proračunu nasprotoval z besedami, da proračun ni razvojno naravnan, Matej Tonin (NSi) pa je spomnil, da ima vlada danes na voljo 2,5 milijarde evrov več kot pred petimi leti. "Kaj se je zgodilo s tem denarjem? Ali zaradi teh 2,5 milijarde evrov državljani kaj bolje živijo," je vprašal.

Proračun za leto 2021 je najvišji doslej

Potem ko je proračun za leto 2020 uspešno prestal glasovanje v DZ, je bil zadostne podpore deležen tudi proračun za leto 2021. Da bo lahko januarja izvrševanje novega proračuna nemoteno steklo, mora DZ zdaj potrditi še zakon o njunem izvrševanju.
Proračun za leto 2021 je najvišji doslej. Potem ko bodo imeli proračunski uporabniki leta 2020 na voljo 10,358 milijarde evrov, se bo ta znesek leta 2021 zvišal na 10,450 milijarde evrov. Z več kot 11 milijardami evrov bodo rekordni tudi prihodki.
Znotraj omenjene porabe je DZ prerazporedil 6,5 milijona evrov. Na predlog NSi je ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti zagotovil 500.000 evrov, da bo lahko okrepilo sistem dolgotrajne oskrbe.
Poleg tega so poslanci tako kot pred tem že pri proračunu za leto 2020 soglašali, da se ministrstvu za kulturo nameni dodaten milijon evrov za obnovo Žičke kartuzije. To dopolnilo so predlagali poslanci SNS.
Na predlog SDS pa so ministrstvu za okolje in prostor namenili dodatnih pet milijonov evrov za sanacijo odlagališča strupenih in nevarnih odpadkov Leženj v Savinjski dolini.
DZ je proračun za leto 2021 sprejel z 49 glasovi za, 40 poslancev je bilo proti.
Zdaj mora sprejeti še zakon o izvrševanju obeh proračunov, ki daje vladi pooblastila glede možnosti upravljanja z državnim proračunom in zadolževanjem ter ureja namenske prihodke in odhodke proračuna. Z njegovo uveljavitvijo se bo omogočilo, da bo januarja izvrševanje novega proračuna lahko nemoteno steklo.
Poslanci so v drugem branju zakon že potrdili, pri čemer s sprejemom dopolnila koalicijskih poslanskih skupin vrnili povprečnino za občine na raven, kot jo je predlagala vlada. V petek jo je namreč odbor DZ za finance na predlog NSi in SDS občutno zvišal.
Za leto 2020 je vlada določila povprečnino v višini 589,11 evra na prebivalca, za leto 2021 pa v višini 588,30 evra. Ali bosta ti številki obveljali, ni mogoče reči, saj je Jožef Horvat (NSi) napovedal, da bodo k tej določbi še nocoj vložili novo dopolnilo. Seja se bo nadaljevala nekaj pred polnočjo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta