"Takole je videti finančna prevara ameriške Nove KBM," je na facebooku zapisal dr. Peter Simonič, izredni profesor na oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. "Sredi meseca sem (baje) dobil notico na spletni strani Bankanet, da so mi avtomatično dvignili limit (negativno stanje) na TRR. Prej limita nisem imel in sem se mu pred leti odrekel s pisno in podpisano izjavo. Ker res ne berem opozoril v Bankanetu, sem zdaj seveda prekoračil stanje in sem v minusu, torej dolžan denar, za katerega sploh nisem prosil. Moja krivda je (baje) v tem, da nisem odkljukal v Bankanetu nečesa, za kar sploh nisem prosil. Zame je to prevara, nastavili so mi past."
"Banka dela, kar se ji zljubi, krivdo prevali na nas"
Simonič je spomnil, da je do zdaj veljalo, da se pogoji poslovanja med banko in komitentom spreminjajo soglasno, s papirjem, torej črno na belem. "Po novem pa lahko banka spremeni pogoje, kakor se ji zljubi, in potem krivdo prevali name, ker se na njeno enostransko spremembo pogodbe nisem pravočasno odzval. Si predstavljate, kaj tako poslovanje naredi upokojencem, ko je limit naenkrat tak kot njihova pokojnina?" se je vprašal.
Ni bil edini, ki ga je skrbelo za upokojence, saj naj bi tistim, ki so jim v banki nedolgo nazaj namenjali bančne knjižice z računi - in med njimi je bilo veliko upokojencev -, tudi ponudili tak limit. Bralka, ki ne želi biti imenovana, se je spraševala enako kot Simonič, potem ko je prebrala po pošti poslano sporočilo NKBM komitentom, ki ga je kak teden prej podpisal direktor sektorja poslovne mreže Bojan Širec. Seveda sporočilo govori o "aktiviranju redne dovoljene prekoračitve (limita) na vašem osebnem računu" s 3. februarjem. Ta ponedeljek bo torej na računu posameznikov še 400 evrov, ki jih bodo lahko poslej trošili, ne da bi za limit banko prosili ali plačali zanj stroške odobritve in zavarovanja. "Plačate le obresti glede na koriščen del zneska, ko se odločite redno dovoljeno prekoračitev koristiti," jim je pojasnil NKBM. Po podrobnosti o tem, koliko bi to stalo, jih je banka napotila na svoj spletni cenik oziroma po informacije v njene poslovalnice.
Dovoljeni limit za malenkost cenejši od nedovoljenega
Zamudna obrestna mera velja za kaznovalno. Od 1. januarja do julija 2020 je predpisana zamudna obrestna mera osem odstotkov (tolikšna je od julija 2016 naprej). A fiksna letna obrestna mera, ki bi jo plačali, če bi šli v dovoljeni limit, ki ga ponuja komitentom brezplačno zdaj NKBM, znaša 7,95 odstotka. Le kanček manj bi vas stalo, če bi zašli v nedovoljeno prekoračitev sredstev na TRR. Zaračunali bi vam osem odstotkov.
Brez privolitve posameznika tudi višji drugi limiti
Simonič pa je opozoril v svojem pisanju še na nekaj: "Poznavalci me poleg tega opozarjajo, da so komitentom brez privolitve dvignili dnevni limit dviga na bankomatu s 150 na 2000 in porabo po Mastercardu in Visi na 2000, prej je bil ta limit odobren glede na plačo komitenta. Vse to ti lahko nekdo sune, sam ali kdo drug uporabi na internetu pod pogojem, da imaš v tistem trenutku toliko stanja na TRR. Torej so nam povečali rizike, obvestili pa so nas na svoji spletni strani. To je naš finančni steber v regiji? Ne, to je tumor," si je odgovoril.
Združenje bank: oškodovanci se lahko pritožijo
"Združenje bank Slovenije je gospodarsko interesno združenje, ki deluje za interese svojih članic in ne more vplivati na njihovo poslovno politiko, prav tako nima nikakršnih pristojnosti ali pooblastil v zvezi s poslovanjem svojih članic v praksi. Zato ne more presojati posamičnih primerov ali jih komentirati," so nam odgovorili, ko smo jih prosili za stališče o takih praksah bank.
Dodali so nasvet: "Če vaši bralci menijo, da jih je banka kakorkoli oškodovala, se lahko pritožijo na naš organ za izvensodno reševanje potrošniških sporov (IRPS). Več o izvajalcu IRPS je navedeno na naši spletni strani, kjer so objavljena tudi pravila postopka in seznam subjektov, ki so nas izbrali za izvajalca IRPS. Postopek je za potrošnika brezplačen oziroma zanj ne plača pristojbine."