Pomembno mesto v razvoju slovenskega veslaškega športa ima tudi Maribor, kjer se je veslaški šport pojavil kmalu po drugi svetovni vojni, leta 1970 pa je na Dravi potekala že prva regata študentskih osmercev. Študentsko veslanje je sicer eden bolj cenjenih športov na nekaterih svetovno znanih univerzah.
Še posebej prestižen je v Veliki Britaniji, kjer mu je priljubljenost rasla vse od prve tekme osmercev leta 1829 med študenti univerz Oxford in Cambridge na Temzi, v Združenih državah Amerika pa takšno rivalstvo obstaja med univerzama Harvard in Yale.
Podobno merjenje moči, sicer v manjšem obsegu in z občutno manj gledalci, kot jih pritegnejo največji veslaški dvoboji v tujini, že vrsto let poteka tudi med slovenskimi univerzami. Gonilna sila študentskega veslaškega športa v Sloveniji je že od nekaj Maribor, kjer je pred skoraj dvajsetimi leti zaživelo tudi prvo samostojno študentsko veslaško društvo pri nas. Številne uspehe so mariborski veslači dosegali iz leta v leto na državnih, mednarodnih in svetovnih prvenstvih in celo na olimpijskih igrah, zato je njihov doprinos k bogati veslaški tradiciji neprecenljiv.
Študentske tekme osmercev na Dravi so od leta 1970 potekale s prekinitvami, lani pa je so-organizacijo in sponzorstvo dogodka prevzelo mariborsko podjetje AquaSystems in njegova fundacija zDravoJutri ter tekme osmercev ponovno oživila pod imenom mednarodna veslaška regata osmercev zDravoJutri. Regata je organizirana v sodelovanju s Študentskim veslaškim društvom.
Namen regate je obuditi življenje ob in na reki Dravi, oživiti vodne športe in bolje izkoristiti naravne danosti našega mesta in dati dodaten zagon veslaškemu športu v Mariboru in Sloveniji.
V luči pestre zgodovine veslaških športnih tekmovanja na Dravi, bo v okviru festivala Lent zadnjo soboto v juniju potekala Mednarodna veslaška regata osmercev zDravoJutri, Maribor 2021. Drava bo tako 26. 6. 2021 ob 15. uri še bolj odločno združila veslaške navdušence, saj se bodo na edinstveni tekmi veslaških osmercev na trasi med Studenško brvjo in Benetkami pomerile ekipe iz Slovenije (Maribor, Ljubljana, Izola) in Hrvaške (Zagreb, Dubrovnik).
Dogodek bo imel tudi dobrodelno noto, saj bo družba AquaSystems Rdečemu Križu Maribor predala deske za stoječe veslanje (SUP) in druge športne pripomočke, ki bodo razveselili otroke iz socialno ogroženih družin na njihovem letovanju v Punatu.
Družba AquaSystems po najvišjih kakovostnih in strokovnih standardih od leta 2004 upravlja Centralno čistilno napravo Maribor, ki je največja čistilna naprava na celotni trasi reke Drave. Podjetje pri delu vodi odgovornost do Drave in Mariborčanov, saj varuje enega največjih evropskih vodotokov in podtalne vodne rezerve, ki so vir pitne vode za Maribor in Podravje.
Svojo primarno dejavnost čiščenja odpadnih voda za Maribor in okolico nenehno nadgrajuje s številnimi projekti, s katerimi podpira družbeni in kulturni razvoj lokalne skupnosti. Svoje poslanstvo – ohraniti Dravo in življenje ob njej tudi za prihodnje generacije – uresničuje s fundacijo zDravoJutri, ki podpira izobraževalne, kulturne, športne, znanstvene, okoljevarstvene in druge projekte, ki prispevajo k trajnostnemu razvoju in bogatijo življenje prebivalstva.