Minister Cigler Kralj: Imamo dober sistem določanja minimalne plače, če se primerjamo z državami v EU

Tanja Fajnik Milakovič Tanja Fajnik Milakovič
06.07.2021 06:00
Konec tedna se bodo na Brdu srečali ministri za zaposlovanje in socialno politiko. Osrednje teme bodo demografski izzivi ter zagotavljanje zaposlitvenih priložnosti in kakovostnih delovnih mest za vse generacije.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Slovenija ima po mnenju ministra Ciglerja Kralja relativno dober sistem določanja minimalne plače, če se primerjamo z državami v EU. 
Tit Košir

Na Brdu pri Kranju bo v četrtek in petek neformalno srečanje ministric in ministrov EU, pristojnih za zaposlovanje in socialno politiko. Osrednja tema bo odporen in vključujoč trg dela. Kot predsedujoči Svetu EU za zaposlovanje in socialno politiko bo razprave vodil minister Janez Cigler Kralj.

Ministri EU za delo tudi s kolegi iz držav Zahodnega Balkana

Ministri se bodo pogovarjali o zagotavljanju kakovostnih delovnih mest, vlaganju v znanja in spretnosti ljudi, prožnih oblikah dela ter drugih izzivih današnjega časa. Posebno pozornost bodo namenili demografskim izzivom ter pomenu zagotavljanja zaposlitvenih priložnosti in kakovostnih delovnih mest za vse generacije. V razpravi bodo sodelovali tudi predstavniki drugih institucij EU, evropskih socialnih partnerjev in evropskih zvez nevladnih organizacij. Poleg ministrov in državnih sekretarjev držav članic bosta na Brdu pri Kranju tudi podpredsednica Evropske komisije ter komisarka za demokracijo in demografijo Dubravka Šuica in evropski komisar za delovna mesta in socialne pravice Nicolas Schmit. Ob neformalnem srečanju bo v četrtek popoldne tudi skupno srečanje ministric in ministrov EU z ministricami in ministri za zaposlovanje iz držav Zahodnega Balkana. Tema srečanja bo spodbujanje priložnosti za mlade pri vstopu na trg dela v domačem okolju.

Različni pogledi na direktivo o minimalni plači

Slovenija pa je dobila oziroma od Portugalske podedovala tudi pristojnost za direktivo o minimalni plači, je na včerajšnjem neformalnem srečanju z novinarji pojasnil minister Cigler Kralj. "Gre za pomembno direktivo, ki bo kar velik izziv. Skandinavci so do te direktive namreč precej zadržani, lahko rečem, celo prestrašeni, saj nasprotujejo kakršnikoli možnosti, da bi bila ta direktiva pravna podlaga za uveljavljanje individualnih pravic zaposlenih. Njihova praksa je, da se o tem dogovarjajo izključno socialni partnerji in država pri tem nima nobene regulativne vloge. To so v dozdajšnjih pogovorih zelo izrecno izpostavili," je pojasnil minister. In dodal: "Na drugi strani so znotraj EU države, denimo Francija, Nemčija, ki se zelo zavzemajo za to direktivo. Osebno pa me preseneča, da do zdaj še nisem prejel nobenega nasprotovanja južno-vzhodnega kroga držav, Bolgarije, Romunije ..., kar bi bilo nekako pričakovano, saj bi bolj striktno urejanje minimalne plače lahko prav njim zmanjšalo konkurenčno prednost na skupnem trgu. Kar zadeva Slovenijo in minimalno plačo, pa menim, da za nas niti malo bolj niti malo manj zavezujoča direktiva ne bo prinesla večjih sprememb. Imamo relativno dober sistem določanja minimalne plače, če se primerjamo z državami v EU".

Našo državo v času predsedovanja čaka tudi nekaj pomembnih nalog na socialnem področju. Največ pozornosti bo namenjene okrevanju po epidemiji in demografskim izzivom. Sem sodijo vseživljenjski pristop k staranju in sodelovanje med generacijami, za preseganje stereotipov o starejših, nadalje, jamstvo oziroma enake možnosti za otroke, opolnomočenje invalidov in preprečevanje spletnega nasilja nad ženskami in dekleti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta