"Tudi mene je presenetilo na nek način, ampak sem v tem primeru sledil stališču strokovne skupine, ki se je spremenilo praktično v enem dnevu. Do zdaj sem podpiral njihova stališča, tudi tokrat sem, ob tem, da imam seveda sam številne pomisleke o sproščanju ukrepov," je v državnem zboru sproščanje ukrepov komentiral zdravstveni minister Tomaž Gantar. Dejal je, da upa, da bodo ljudje do 23. decembra - do takrat bodo v veljavi ukrepi - spoštovali vsa priporočila in se držali preventivnih ukrepov. "Posebnih rezerv v zdravstvenem sistemu ni, seveda se da še kaj narediti, najti kakšno posteljo, je pa res, da zdravstvo v tem trenutku večjega števila dodatnih bolnikov ne more sprejemati. Ozko grlo so predvsem intenzivne postelje, kjer je omejitev posledica majhnega števila strokovnjakov, ki delajo v intenzivni terapiji, naj gre za zdravnike, pa tudi za medicinske sestre," je dodal.
Komentiral je tudi navedbe portala 24ur.com, ki danes poroča, da naj bi vlada po njihovih neuradnih informacijah v četrtek obravnavala predlog popolnega zaprtja države od 23. decembra do 4. januarja. Pojasnil je, da so strožji ukrepi za ta čas med drugim splošno stališče Evropske komisije: "Konkretno, kaj to pomeni za nas, kakšni ukrepi bodo in s kakšnimi navodili bomo nagovorili državljane, bomo odločali v četrtek na seji vlade." Sam ostaja naklonjen zaostrovanju ukrepov in je "absolutno za to, da se omejitve uvedejo, glede na to, da je zdravstveni sistem na mejah svojih zmogljivosti. To je tisti kritični faktor, ki nas vodi v ukrepe".
Gantar: Do konca leta obljubljenih približno 5000 doz cepiva
Sloveniji je do konca leta obljubljenih približno 5000 doz cepiva proti covidu-19, je Tomaž Gantar danes dejal v odgovoru na več ustnih poslanskih vprašanj na izredni seji DZ. Gre za cepivo Pfizerja in nemškega biotehnološkega podjetja BioNTech, ki naj bi dovoljenje Evropske agencije za zdravila predvidoma dobilo 29. decembra.
Na daljši rok ga skrbi, da ne bi dosegli 60-odstotne precepljenosti prebivalstva. Gibanja proti cepljenju so po njegovih besedah namreč močna ne samo zunaj Slovenije, ampak tudi znotraj naše države. To je tudi eden od razlogov, da so se odločili za nakup preko Evropske komisije in Evropske agencije za zdravila, da bi bilo zaupanje v varnost cepiva večje.
Če bi želeli, da bi se lahko življenje normaliziralo, bi bilo treba po oceni strokovnjakov cepiti vsaj 60 odstotkov prebivalstva. Prva pošiljka cepiva bo predvidoma zadostovala za cepljenje 50.000 do 60.000 ljudi. Še letos bi za cepljenje, ki bo prostovoljno, namenili 10,5 milijona evrov. Med prvimi, ki jih bodo cepili, bodo v skladu z nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19 zdravstveni delavci in sodelavci ter zaposleni in oskrbovanci v domovih za starejše. (STA)
PREBERITE ŠE: Režim, ki začne veljati jutri, bo trajal do 23. decembra. Kaj pa nas čaka za božično-novoletne praznike?
Na vprašanje, ali se počuti, da ga je strokovna skupina pod vodstvom Bojane Beović, ki je svoje stališče hitro spremenila, izigrala, je minister odgovoril, da ga je na vsak način presenetila: "Predvsem pa je tu na mestu razmislek, kako naprej s sodelovanjem in delom s strokovno skupino." Dodal je, da so s spreminjanjem stališč strokovne skupine podobno "zgodbo" imeli že pri hitrih testih, zato je po njegovi oceni na mestu, da se ekipa prevetri. "V tej situaciji ni enostavno dobiti ljudi, ki so se pripravljeni izpostaviti, veste, da so bili posamezniki znotraj skupine izpostavljeni hudim grožnjam. Prepričati nekoga, da na razpolago da svoje ime in strokovno znanje, ni enostavno. Je izziv, na drugi strani pa so seveda tudi posledice," je povedal.
Znova je sicer odbil namige o odstopu: "Dokler me vidite tukaj, sem tu, ko bom o tem (odstopu op.p.) razmišljal, pa vam bom pravočasno povedal."
Je pa povedal še, da si nihče ne želi, da bi nadaljevali "z zapiranjem šol, vsaj prvih razredov, vrtcev in zavodov za otroke s posebnimi potrebami": "Moramo ustvariti pogoje, da bodo lahko šli. Kar se mene tiče, imajo ti vsi otroci prednost pred ostalimi dejavnostmi."