Minister Mesec pričakuje od glavne inšpektorice za delo, da razmere na inšpektoratu uredi v enem mesecu

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
20.04.2024 05:00

O domnevno neprimernem obnašanju ene od uslužbenk obveščena tako glavna inšpektorica kot ministrstvo. Uslužbenka je zdaj podala uradno zahtevo za zaščito pred trpinčenjem, češ da je ona žrtev.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Minister za delo Luka Mesec pričakuje, da bo glavna inšpektorica za delo Katja Čoh Kragolnik zadeve uredila v enem mesecu.
Sašo Radej

Po tem, ko je pred dobrim tednom v javnosti odjeknila vest, da na sedežu Inšpektorata RS za delo (IRSD) vlada slabo vzdušje zaradi domnevnega mobinga ene od uslužbenk nad sodelavci, zaradi česar jih je nekaj inšpektorat zapustilo, se je minister za delo, družino in socialne zadeve Luka Mesec odločil ukrepati. Na zadnjem pogovoru z glavno inšpektorico za delo, Katjo Čoh Kragolnik, v četrtek dopoldne je minister, kot so pojasnili na ministrstvu, od glavne inšpektorice zahteval, da razmere v enem mesecu uredi.

Kaj sledi, če Katji Čoh Kragolnik to ne bo uspelo - po besedah več sogovornikov, ki se zaradi strahu pred morebitnim maščevanjem niso hoteli izpostaviti z imenom in priimkom, je glavna inšpektorica povsem pod vplivom omenjene uslužbenke, ki naj bi se do drugih neprimerno obnašala in ki naj bi neformalno vodila ta organ - na ministrstvu niso pojasnili. Neuradno je slišati, da minister že išče zamenjavo za Katjo Čoh Kragolnik, a da ima pri tem težave, saj so razmere na inšpektoratu zaradi kadrovanja, ki ni vselej teklo na podlagi strokovnih kriterijev, slabe že desetletje. Nekateri, ki poznajo delovanje IRSD, so sicer prepričani, da bi bilo mogoče težave začeti reševati z začasnim prenosom nalog Službe za splošne, kadrovske in finančne zadeve, kjer je povečini prišlo do konfliktov in je zato kadrovsko zdesetkan, na ministrstvo. Katja Čoh Kragolnik pa bi morala tudi dati jasne strokovne usmeritve območnim enotam. 

Tisti, s katerimi smo govorili, pravijo, da je omenjena uslužbenka, ki dela na sedežu inšpektorata kot finančnica, po odhodu vodje Službe za splošne, kadrovske in finančne zadeve pa je marca po pooblastilu glavne inšpektorice prevzela vodenje omenjene službe, pogosto povzdigovala glas nad sodelavci, jih šikanirala, jim pošiljala elektronsko pošto med prazniki in tudi sicer nenehno kritizirala njihovo delo. "Delo je najraje kritizirala vpričo drugih zaposlenih," nam je dejala ena od oseb, s katerimi smo govorili.

Kdo je dejanska žrtev?

O takšnem odnosu omenjene uslužbenke naj bi bila, po naših informacijah, obveščena tudi glavna inšpektorica, in sicer od takratnega vodje službe. Prav tako naj bi en primer na pisno pobudo obravnavala pooblaščenka na inšpektoratu, v pristojnosti katere je obravnava morebitnega neprimernega obnašanja. A razen pogovora srečanja vpletenih, da bi poskušali zadevi priti do dna, naj ne bi bilo. 

Zgodba z očitki o neprimernem obnašanju se je včeraj še dodatno zapletla. Uslužbenka, ki so jo sodelavci obtožili neprimernega vedenja, je na ministra Mesca in njegove državne sekretarje naslovila uradno zahtevo za zaščito pred trpinčenjem, izhaja iz dokumenta, ki smo ga pridobili. V njem je zapisala: "Navedbe in obtožbe o verbalnem trpinčenju več sodelavcev z nenehno elektronsko pošto, pritiski, neprimernim glasnim in žaljivim komuniciranjem na hodnikih in pred drugimi uslužbenci, odločno zavračam." Predstavljene navedbe v različnih medijih "doživljam kot napad na mojo osebno integriteto, saj gre za izmišljevanje in širjenje neresničnih govoric o meni". In ker to poteka prek medijev, to še "stopnjuje trpinčenje, ki ga doživljam," je zapisala.

Sindikat poziva k stabilizaciji razmer, glavna inšpektorica molči

Na ministrstvu za delo so na naša številna vprašanja o dogajanju na inšpektoratu, zapisali, da je IRSD avtonomen organ, "ki ga minister ne sme voditi ali se na dnevni ravni vmešavati v njegovo delo. Zato je vodenje IRSD v pristojnosti glavne inšpektorice." Dodali so, da so z razmerami seznanjeni, pri čemer ocenjujejo, da so odnosi med zaposlenimi na sedežu IRSD po njihovem mnenju "slabi tudi zaradi nestrinjanja nekaterih z imenovanjem glavne inšpektorice". Slednja je bila za vršilko dolžnosti glavne inšpektorice imenovana sredi junija lani, po tem, ko je tedanji vršilec dolžnosti Luka Lukić odstopil. Decembra je bila nato Katja Čoh Kragolnik imenovana za glavno inšpektorico s polnimi pooblastili.

Za mnenje o dogajanju na inšpektoratu smo povprašali tudi Boštjana Račiča, namestnika sindikalnega zaupnika Sindikalne skupine IRSD, ki je pred tem osem let opravljal delo zaupnika na inšpektoratu. Račič je poudaril, da si v sindikatu želijo dolgoročne stabilizacije inšpektorata in s tem izboljšanja pogojev za delo. Pa tudi stabilizacije inšpekcijskega sistema, ki je zaradi prenizkih plač - inšpektor začetnik začenja v 39. plačnem razredu, kar je 2042 evrov bruto osnovne plače - tik pred zlomom, saj ne morejo dobiti ustreznega kadra. "Trenutno vodstvo želi sanirati slabo dediščino, ki jo je nasledilo, zato si, dokler bo delalo v tej smeri, zasluži našo podporo," je še dejal Račič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta