V četrtek bo o uvedbi nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko odločala tudi slovenska vlada. Notranji minister Boštjan Poklukar je okoli poldneva o tem že obvestil hrvaškega in madžarskega kolega.
Ministrstvo za notranje zadeve o tem že pripravlja tudi obvestilo Evropski komisiji v skladu s schengenskim zakonikom, o tem pa bo jutri odločala vlada. "Govorimo o predlogu začasnega ukrepa zaradi povečane stopnje ocene teroristične ogroženosti v državah EU," je Poklukar popoldne dejal za N1.
Zaradi migracijskega pritiska in tudi zaradi razmer na Bližnjem vzhodu je v zadnjem obdobju več držav uvedlo ali se odločilo za podaljšanje nadzora na notranjih schengenskih mejah.
Italija Slovenijo o nadzoru obvestila v torek zvečer
O uvedbi nadzora na slovensko-italijanski meji je italijanski notranji minister Matteo Piantedosi slovenskega Poklukarja obvestil v telefonskem pogovoru v torek zvečer.
Italija nadzor uvaja zaradi spremenjenih razmer v Evropi in na Bližnjem vzhodu, bistvo tega začasnega ukrepa pa je preprečevanje terorizma in organiziranega kriminala, je, kot so sporočili z MNZ, povedal Piantedosi.
Ministra sta se strinjala, da je lahko zahodnobalkanska pot, ki jo tesno spremljajo tako slovenske kot italijanske varnostne službe, privlačen koridor za potencialno radikalizacijo.
Poklukar je ob tem poudaril nujnost začasnosti in sorazmernosti tega ukrepa. Italijanskega kolega je pozval, naj bodo ukrepi sorazmerni in prijazni državljanom Slovenije, da "ne prekinemo kulturnih, prijateljskih in družinskih vezi ljudi, ki živijo ob meji".
Po neuradnih informacijah je sorazmernost izpostavila tudi Italija v svoji noti. Mejne kontrole naj bi namreč izvajali na način, da zagotovijo sorazmernost in na način, da bodo imele najmanjši možen vpliv na čezmejno gibanje. Ukrepe bodo prilagajali ocenam ogroženosti, razmere pa sproti spremljali in analizirali z namenom, da bi se čim prej vrnili k polnemu delovanju schengenskega režima brez nadzora na notranjih mejah.
Ministra sta se tudi dogovorila, da se v kratkem slišita generalna direktorja policij in se dogovorita, kako in kje se bo ukrep izvajal, so sporočili z MNZ. Pri tem poudarjajo še, da slovenska policija razmere intenzivno spremlja in z namenom zagotavljanja varnosti vseh prebivalcev Slovenije ustrezno prilagaja ukrepe.
Slovenija po tej napovedi Italije po neuradnih informacijah STA pripravlja obvestilo Evropski komisiji o uvedbi nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko. O tem naj bi po neuradnih informacijah vlada odločala že na redni četrtkovi seji.
Zaradi migracijskega pritiska in tudi zaradi razmer na Bližnjem vzhodu je v zadnjem obdobju več držav uvedlo ali se odločilo za podaljšanje nadzora na notranjih schengenskih mejah.
Slovenska manjšina meni, da nadzor ne bo bistveno vplival na njo
Krovni organizaciji Slovencev v Italiji, Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ) in Svet slovenskih organizacij (SSO), sta danes sporočili, da nadzor na meji s Slovenijo verjetno ne bo vplival na slovensko manjšino v Italiji. Skupaj z novogoriškim županom Samom Turelom pa so se izrekli proti zaprtju meje, kot v času pandemije covida-19.
Predsednica SKGZ Ksenija Dobrila je pojasnila, da je nadzor na meji vzpostavljen že kar nekaj časa zaradi problematike t.i. balkanske poti in vstopa migrantov v Italijo. Predsednik SSO Walter Bandelj pa je povedal, da uvedba nadzora na meji za pripadnike manjšine ni težava. Kot je dejal, je Italija v preteklosti ob različnih priložnosti že uvedla tovrsten nadzor za določen čas.
Janša: Očitno so tudi največji skeptiki spoznali, da je vrag vzel šalo
Prvak opozicijske SDS Janez Janša je tako danes cenil, da so ob dogajanju v Izraelu in Palestini "očitno tudi največji skeptiki spoznali, da je vrag vzel šalo". Korak v pravo smer bi sicer bil uvedba nadzora na notranjih mejah, preden se je za to korak odločila Italija, meni. Še pred tem pa bi vlada po njegovih besedah morala razmisliti o resni ponudbi pomoči Hrvaški pri nadzoru zunanje schengenske meje z Bosno in Hercegovino.
Obenem je spomnil, da so v SDS že na julijski seji sveta za nacionalno varnost predlagali tudi razpravo o povečanem številu nezakonitih prehodov meje. Za tem so predlagali še ločeno sejo na to temo, a sta bila oba predloga "arogantno zavrnjena". "Temu je celo sledila izjava predsednika vlade, ki je dejal, da je edina rešitev za nezakonite migracije to, da jih pač naredimo zakonite. Je edini predsednik vlade ali predstavnik države članice Evropske unije s takšnim stališčem," je dejal Janša.
V NSi medtem menijo, da je odločitev o uvedbi nadzora na mejah prava pot, a vprašanje, če je zadostna. Tudi v drugi opozicijski stranki so danes izpostavili, da so na omenjeno nevarnost opozarjali že pred meseci. "Povedali smo, da je odstranjevanje ovir napačen signal migrantom," je poudaril poslanec NSi Janez Žakelj. Po njegovih besedah sicer posamično odzivanje držav znotraj schengenskega območja ni dobro, a dejstvo je, da je varnostna situacija takšna. kot je, zunanje schengenske meja pa bi morala bolje varovati Hrvaška, je sklenil.
Avstrija uvedla nadzor tudi na meji s Češko
Avstrija je z današnjim dnem uvedla nadzor tudi na meji s Češko. Za to se je odločila po tem, ko je Nemčija zaradi ilegalnih migracij uvedla nadzor na mejah s Češko, Poljsko in Švico. Kot je v torek sporočilo notranje ministrstvo na Dunaju, želijo preprečiti premik poti tihotapcev ljudi na avstrijsko-češko mejo, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ministrstvo se bo glede nadzora meje usklajevalo s pristojnimi češkimi oblastmi. Nadzor bodo izvajali predvsem na šestih mejnih prehodih.
"Mednarodno sodelovanje je ključnega pomena pri odločnem ukrepanju proti nezakonitim migracijam, tihotapski mafiji in terorističnim grožnjam," je za avstrijsko tiskovno agencijo APA poudaril notranji minister Gerhard Karner.
Avstrija v boju proti nezakonitim migracijam že več let nadzoruje svoje meje z Madžarsko in Slovenijo, od začetka meseca pa še meje s Slovaško.
Ta teden je Evropsko komisijo obvestila o novem podaljšanju nadzora na meji s Slovenijo in Madžarsko za še šest mesecev. Odločitev je utemeljila s pritiskom prosilcev za azil, velikim pritiskom na zunanje meje EU, grožnjo trgovine z orožjem in kriminalnih mrež zaradi vojne v Ukrajini ter trgovino z ljudmi.
Slovenija ves čas nasprotuje podaljševanju avstrijskega nadzora. Ob tem opozarja na sodbo Sodišča EU, da podaljševanje nadzora na meji zaradi iste grožnje ni skladno s pravom EU in pričakuje, da bo Avstrija izvajanje začasnega nadzora na meji s Slovenijo ukinila.
Avstrijsko notranje ministrstvo je v torek poudarilo, da poleg Avstrije nadzor na mejah izvajajo tudi schengenske države Slovaška, Poljska, Češka, Nemčija, Danska, Francija, Norveška in Švedska.
Evropska komisija je sicer septembra spričo zadnjih napovedi več držav, da bodo ponovno uvedle nadzor na svojih mejah z drugimi članicami, poudarila, da mora biti ta nadzor skrajni ukrep.