Minister Šarec aktiviral načrt Vihra. Predsednica republike: Vsem tistim, ki ste prizadeti, sporočam: Niste sami!

STA, M.R., Va
04.08.2023 10:56

"Naša država se sooča s preizkušnjo, ki zahteva enotnost, medsebojno pomoč in hitro ukrepanje," pravi Nataša Pirc Musar. Zagotavlja, da se sprejemajo vsi potrebni ukrepi, ki so v tem trenutku možni in izvedljivi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nataša Pirc Musar 
Andrej Petelinšek

Razvoj dogodkov bo spremljala in se odpravila tudi na teren, je zagotovila v sporočilu, ki so ga poslali iz njenega urada.

"S pristojnimi službami in vlado smo v stalnem stiku in spremljamo razmere. Zagotovim lahko, da se sprejemajo vsi potrebni ukrepi za zaščito ljudi, ki so v tem trenutku možni in izvedljivi. Naša prednostna naloga je zagotoviti varnost in pomoč vsem tistim, ki jo potrebujejo. Pomembno je, da ostanemo povezani in se medsebojno podpiramo in pomagamo v teh zahtevnih trenutkih. Poskrbimo za starejše in druge ranljive posameznike, ki potrebujejo našo pomoč in podporo," sporoča predsednica republike. Vsem prizadetim zagotavlja, da niso sami: "Z vami smo in storili bomo vse, kar je v naši moči, da vam pomagamo. Ob tem vas prosim, da sledite navodilom pristojnih služb, zaupate reševalnim ekipam in ostanete na varnem do njihovega prihoda. Verjamem, da se bomo, kot smo že mnogokrat v preteklosti, tudi tokrat združili kot narod in situacijo premagali skupaj."

Nataša Pirc Musar izraža globoko sočutje in podporo vsem, ki so utrpeli škodo. "Žal je prišlo tudi do izgub človeških življenj, zato vsem svojcem izrekam globoko sožalje."

Gasilcem, vojakom, policistom, reševalcem, pripadnikom Civilne zaščite, prostovoljcem in vsem drugim, ki se nesebično trudijo, da bi zaščitili življenja in premoženje, pa izreka iskreno hvaležnost in globoko spoštovanje. Prepričana je, da bomo skupaj premagali izzive, ki so pred nami, in zagotovili pogoje za sanacijo in obnovo prizadetih območjih.

Šarec: Vsi, ki nimate nujnih poti, ostanite doma

V izjavi za medije je Marjan Šarec med drugim dejal, da se sestaja štab republiške civilne zaščite, kjer se bodo odločili o nadaljnjih korakih. Razmere so resne, je opozoril, na terenu je vojska, aktiviran je tudi akcijski načrt Vihra. "Če ne bo šlo drugače, bomo izvajali reševanje tudi z oklepnimi sanitetnimi vozili," je povedal minister. 

Gasilci, civilna zaščita in vojaki imajo nemalo težav z dostopom do prizadetih območij, saj so ceste marsikje poplavljene ali neprevozne zaradi plazov.

Podobno je tudi v Kamniku, kjer je voda odnesla mostove in poplavila tako zasebne objekte kot javne ustanove. Šarec ob tem poziva ljudi, naj ne hodijo ali vozijo v vodo, saj imajo potem reševalne ekipe več dela s tem, da rešujejo iz vode ljudi, ki tam obtičijo.

Na območju občine Kamnik sicer v današnjih poplavah beležijo tudi eno smrtno žrtev, a podrobnosti o okoliščinah dogodka Šarec še nima.

Minister Marjan Šarec poziva ljudi, naj se ne odpravljajo na nenujne poti.
Igor Napast

Sicer pa je v današnji ujmi prizadet velik del Slovenije, je poudaril Šarec. "Razmere so izjemno zapletene zato na tem mestu pozivam vse, ki nimate nujnih poti, da ostanete doma ter se ne vozite naokoli," je dodal.

Minister je povedal še, da je trenutno aktiviranih okoli 250 pripadnikov Slovenske vojske, aktiviran pa je bil akcijski načrt Vihra. Načrt predvideva aktivacijo sil Slovenske vojske v primeru naravnih nesreč večjega obsega in zagotavlja pomoč vojakov Slovenske vojske sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Slovenija avstrijsko Koroško zaprosila za bolnišnično pomoč ob poplavah

Slovenija je avstrijsko Koroško prek konzulata zaprosila, da njihova bolnišnica v Celovcu sprejme prebivalce Koroške, če bodo potrebovali pomoč, so danes sporočili z ministrstva za zunanje in evropske zadeve. Ministrica Tanja Fajon pa je z avstrijskim kolegom Alexandrom Schallenbergom govorila tudi o praznjenju akumulacijskih jezer na Dravi.

Razmere, ki jih je za sabo doslej pustila povodenj v Sloveniji, so zelo hude na Koroškem. Nekateri kraji so odrezani od sveta, zaradi prekinjenih zvez je otežena tudi komunikacija. Zaradi naraslih rek Meža in Mislinja ter hudournikov je veliko prošenj za evakuacije ljudi, a težavo predstavljajo prekinjene prometnice in tudi poslabšanje vremena, ki bi omogočilo helikoptersko pomoč, za katero so zaprosili, je dopoldan dejal regijski poveljnik civilne zaščite Alan Matijevič.

Težave zaradi posledic ujme so tudi na avstrijskem Koroškem. Zaradi poplav je zaprtih več cest, razmere pa so najbolj napete v Labotski dolini ter v okolici Pliberka, popolnoma je zaprto območje Železne Kaple. Fajon je v luči izrednih vremenskih razmer govorila s Schallenbergom o praznjenju akumulacijskih jezer na Dravi, ki bi lahko povzročilo dodatne težave v Sloveniji, je ministrstvo sporočilo prek Twitterja.

Na to problematiko je že v četrtek opozarjal Janez Polajnar z Arsa. Kot je hidrolog pojasnil v oddaji Svet na Kanalu A, so v Avstriji v pričakovanju obilnejših padavin tokrat pričeli s predpraznenjem enega od akumulacijskih jezer na Dravi. Z zvišanjem pretoka so pripravili prostor za trenutne silne padavine, da bi se izognili poplavam, podobnim tistim iz leta 2012, ko je Drava v Sloveniji nenadno narasla zaradi prevelikih količin izpuščene vode iz akumulacijskih jezer.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta